تازه‌ها

با دریغ و تأسف خبر درگذشت ناگهانی رفیق دیرین، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی، و همکار نزدیک سالهای متمادی در عهد جمهوری اسلامی جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی را دریافت کردم. فقدان همرزم و همگامی که سابقه‌ی همکاری و آغاز همدلی و همکاری با وی به پنجاه و نه سال تمام می‌رسد، سخت و جانکاه است.

صحبت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جمع فرماندهان جنگ در تابستان 1363

چنانچه گلوگاه ارتباطی عراق با خلیج‌فارس در جنوب بصره توسط جمهوری اسلامی تصرف شود می‌توان حداقل به پنجاه درصد خواسته‌های جمهوری اسلامی رسید و صلح برقرار کرد. .... یا باید در اینجا ( روبروی جزیره مینو) عملیات با تضمین موفقیت انجام دهیم، یا فرماندهان جای دیگری را برای عملیات پیشنهاد دهند، و یا درغیراین صورت چاره‌ای جز پیشنهاد صلح نداریم که البته حضرت امام این مسئله را نخواهند پذیرفت.

21 دی تا 3 اسفند 1365

عراق اساساً از حمله به شهرها و مناطق غیرنظامی دو هدف را دنبال می‌کرد: «جبران شکست نظامی در جبهه‌های نبرد» و «فشار روحی -روانی به مردم ایران». بنابراین هر گونه از سرگیری حملات هوایی عراق به شهرها و یا تشدید و گسترش آن، نشان‌دهنده وضعیت نظامی نامطلوب عراق در جبهه‌های نبرد و تلاش برای بهبود آن تلقی می‌شد.

فرمانده کلّ سپاه پاسداران سرلشکر محمّد علی جعفری در پیامی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی ، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت.

سی سال پیش درست در همین روزها، هنگامی که عملیات کربلا 5 با موفقیت در جریان بود، فرمانده ارشد جنگ، حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی با ارسال نامه ای به دست خط خود، ضمن تشکر از رزمندگان ایثارگر و فرماندهان پیروز عملیات، سیاست های جنگی را برای ادامه عملیات ابلاغ فرمودند.

آن مجاهد سفر کرده در طول مبارزات انقلابی خود. در دوران رژیم ستم شاهی پهلوی رنج های بسیاری متحمل شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی با قبول مسئولیت های خطیر نقش موثری در پیشبرد اهداف انقلاب داشت.

روزشمار دفاع‌مقدس

61: سقوط دو فروند هواپیمای عراقی در حمله به غرب دزفول/ با اقدام تدافعی نیروهای خودی دشمن در حمله برای تصرف ارتفاع استراتژیک چنگوله در ایلام ناکام ماند/ ورود غیرمجاز پزشکان فرانسوی به روستاهای مهاباد به منظور مداوای مجروحان گروه کومه له/ روزنامه نیویورک تایمز: بودجه جنگی ایران، دلیلی بر مصمم بودن ایران برای شکست دادن عراق است/ عدم تمایل به پرداخت غرامت از طرف کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به ایران.

روزشمار دفاع‌مقدس02 بهمن

روزشمار اسناد سازمان ملل02 بهمن

عناوین آخرین مطالب