تازه‌ها

سیاست دفاعی جمهوری اسلامی پس از آزادسازی خرمشهر

ایران پس از فتح خرمشهر در پی آن بود تا بتواند ضمن "بازپس‌گیری تمامی سرزمین‌‌های خود" از ارتش عراق، "خسارات واردآمده بر کشور" را دریافت کند و نیز بستر را برای "قیام مردم عراق علیه رژیم بعثی" فراهم سازد.

 روایت گری جنگ و کارویژه درس آموزی
"اصول روایتگری دفاع مقدس"- بخش دوم

یکی دیگر از اهداف کانونی روایت‌گری جنگ ایران و عراق، درس آموزی از واقعه عظیمی است که ابعاد بسیار گسترده‌ای پیدا کرد. درواقع جنگ، هزینه‌های بسیار زیادی به جسم و روح جامعه ایرانی وارد کرد و در مقابل، سرمایه‌ای عظیم به دارایی‌های این ملت افزود.

شرایط ایران برای پایان دادن به جنگ پس از فتح خرمشهر

پس از پایان عملیات بیت‌المقدس، با اینکه عمدة سرزمین‌‌های اشغالی ایران از دست متجاوزان آزاد شده بود، اما هنوز بیش از هزار کیلومتر مربع از زمین‌‌های ایران در تصرف عراق بود. بنابراین چگونگی ادامة جنگ و پایان دادن به آن، از مسائل مهمی بود که باید مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گرفت.

دبیر هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس گفت: اصول و مبانی ارزشی و آرمان‌های دفاع مقدس در اولویت نگاه داوران برای انتخاب آثار برتر این دوره از این رویداد ادبی قرار خواهد داشت.

 

فتح خرمشهر توانست پشتوانة محکمی برای جمهوری اسلامی در صحنة دیپلماسی باشد، اما به نظر می‌رسد که ایران از این اندوخته ‌به‌خوبی استفاده نکرد و نتوانست پیروزی‌‌ها و دستاوردهای نظامی را در صحنة سیاسی به کار بگیرد و پیروزی‌‌های بزرگ‌‌‌‌تری را بر اساس این اندوخته‌‌ها به‌ دست آورد.

نویسنده کتاب «احمد متوسلیان هستم» از انتشار این اثر در سالروز ربایش حاج احمد متوسلیان در 14 تیرماه امسال خبر داد. کتاب «احمد متوسلیان هستم»، مجموعه مصاحبه‌ها و سخنرانی‌‎های حاج احمد متوسلیان فرمانده تیپ 27 محمد رسول الله(ص) است که در قالب یک کتاب جمع‌آوری شده است.

روزشمار دفاع‌مقدس

58: تأکید استاندار خوزستان بر اجرای خلع سلاح عمومی در خوزستان/ وزیر کشور از اعزام نیروهای تقویتی به نقاط مرزی ایران و عراق خبر داد/ 61: هشدار فرمانده منطقه 7 سپاه در رابطه با خطر سقوط مجدد قصر شیرین/ آسوشیتدپرس: عراق با همان سرعتی که به ایران حمله کرده بود، عقب‌نشینی کرد/ امتناع عراق از عقب نشینی از ارتفاعات استراتژیک مشرف‌به نفت شهر و قصر شیرین/ شهادت هفت تن از نیروهای خودی براثر انفجار مین و اصابت گلوله‌های توپخانه عراق/ 64: تهدید به ازسرگیری جنگ شهرها توسط عراق/ برپایی دوره‌های آموزش افسران ارتش عراق برای استفاده از مواد شیمیایی توسط دولت یوگسلاوی/ 66: حملات شیمیایی عراق به چند روستا و یک پایگاه سپاه در منطقه سردشت و منطقه عملیاتی فتح 7/ حمله هواپیماهای ایرانی به مواضع نیروهای عراقی در پنجوین/ سقوط یک فروند هواپیمای دشمن در منطقه پنجوین/ مخالفت آمریکا با پیشنهاد ایران مبنی بر پایان یافتن حملات به کشتی‌های نفتکش و تجاری در خلیج فارس.

روزشمار دفاع‌مقدس08 تير

عناوین آخرین مطالب