مهمترین اخبار | دفاع‌مقدس
مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 27 مرداد؛

 

مهمترین اخبار

سپاه در تداوم فعالیت‌های دو ماه گذشته، عملیاتی را به نام "عاشورای 3" برای اجرا در ارتفاعات شمال فکه (یبیس) طراحی و با هدف انهدام یگان‌های مستقر دشمن، در بامداد روز 1364/5/25 اجرا کرد. در این عملیات، رزمندگان اسلام، با استعداد 3 گردان وارد عمل شدند و پس از پشت سر گذاشتن موانع و مواضع متعدد نیروهای دشمن، در نبردی سنگین، تلفات بسیاری به آنان وارد کردند که شامل 600 کشته یا زخمی بود. همچنین تعداد قابل‌توجهی از تجهیزات و ادوات دشمن منهدم گردید، غنایمی از سلاح‌های سنگین و سبک به دست قوای خودی افتاد و تعدادی از متجاوزان به اسارت درآمدند.

عملیات عاشورای 2 در بامداد 1364/5/24 با رمز "یا مهدی(عج) ادرکنی" در منطقه ارتفاعات چنگوله (چنگوله-مهران) توسط سپاه اجرا شد. در مدت آماده‌سازی عملیات تعیین‌کنندهٔ والفجر8، ضرورت داشت جبهه‌ها همچنان فعال نگاه داشته شوند و دشمن به حال خود رها نگردد. بر این اساس، در منطقه چنگوله (واقع در جنوب مهران) عملیاتی به تدبیر سپاه طراحی و اجرا شد که هدف از آن، تصرف و تأمین عوارض مهم منطقه و گرفتن تلفات از نیروهای دشمن بود. در این عملیات بعد از پاک‌سازی نیروهای دشمن و انهدام جنگ‌افزارهای سبک و سنگین آنها، اهداف از پیش تعیین‌شده ازجمله ارتفاعات دوقلو و 145 به دست رزمندگان اسلام افتاد و تأمین گردید.

نیروهای رزمنده "تکاب" و "صائین‌دژ" و پیش‌مرگان کرد در یک عملیات هماهنگ با نام "عاشورای 1" در منطقه تکاب و صائین‌دژ موفق به پاکسازی کلیه ارتفاعات از جمله ارتفاعات "آق‌دره"، "عبدالرزاق" و چند ارتفاع دیگر شدند.

مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس:

مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در خصوص آمادگی مرکز برای تأمین محتوا، اسناد و تعاملات تأثیرگذار گفت: پژوهشگاه علوم انسانی امام صادق (ع) از تجربه و ظرفیت بالایی برخوردار است و این تعاملات یک ضرورت است و باید مدیران هر دو مجموعه این ظرفیت‌ها را برای تعاملات و همکاری‌های در آینده بررسی نمایند.

مدیر تاریخ شفاهی نظامی مرکز اسناد خبر داد:

مدیر تاریخ شفاهی نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از انتشار پنج جلد دیگر از کتاب تاریخ شفاهی سرلشکر دکتر محسن رضایی با عنوان «راه» تا قبل از پایان سال جاری خبر داد.