تازه‌ها

پیشنهادی به محققین تاریخ دفاع مقدس

تجربه گران‌سنگ دفاع مقدس اگرچه به لحاظ نفس دفاع و غیرت و حمیّت ملی، مقدس و افتخارآمیز است؛ اما به لحاظ روند پیدایش تهدید باید به‌طورجدی موردمطالعه محققین و اندیشمندان قرار گیرد. اشتغال و سرگرمی نیروی نظامی به مسائل داخلی، عدم توجه به توان دیپلماسی با شعارهای به‌ظاهر انقلابی، جدی نگرفتن نشانه‌های تهدید، تصور نادرست از قدرت خودی و دشمن، و..؛ در دوران شش‌ماهه اول سال 1359 به‌وفور دیده می‌شود.

اولاف پالمه
پیشنهاد اولاف پالمه برای پایان جنگ

خلاصه حرفهای آقای اولاف پالمه این بود که صدام گیر افتاده و برای بیرون رفتن از این دام باید یک بهانه ای داشته باشد و این بهانه را از ما می خواهد که یک امتیازی به او بدهیم که بتواند پیش ملتش روسفید از آب درآید. ما هم به او گفتیم ما هیچ وقت به تجاوزکار و جنگ افروز و جنایتکار جایزه نمی دهیم ..

در مورخه 1366/2/27، یک فروند هواپیمای میراژF1 عراقی که از پایگاه شعیبیه در نزدیکی بصره به پرواز درآمده بود، به ناو آمریکایی استارک در 60 مایلی جنوب منطقه انحصاری ایران حمله کرد و آن را با دو فروند موشک اگزوسه فرانسوی هدف قرار می‌دهد.بر اثر این حمله 37 ملوان آمریکایی کشته شدند.

تا پایان سال 1362 تمرکز حملات عراق بر تأسیسات نفتی و اسکله‌‌های جزیره خارک بود. هدف عراق از حمله به تأسیسات نفتی، اخلال یا کاهش صادرات نفت ایران بود، اما از سال 1363 عراق راهبرد قطع صادرات نفت ایران را در دستور کار خود قرار داد. به این منظور نیروی هوایی عراق برد عملیاتی خود را  گسترش داد. هدف اصلی عراق از حملات، محروم کردن ایران از درآمد نفت بود.

پذیرش قطعنامه با تکیه بر مفهوم مصلحت

پذیرش قطعنامه، با توجه به خطراتی که احساس می‌شد بقای انقلاب را تهدید می‌کند، تصمیمی خردمندانه بود. ایران با تن دادن به راه‌حل سازمان ملل  به عنوان یک خواست بین‌المللی نشان می داد که تسلیم اراده صدام و ریگان نشده است. این رفتار از پیروزی منطق راهبردی در عین ناکامی استراتژی جنگ خبر می داد زیرا برطبق منطق کلازویتس، نگرانی رهبری از تبعات آتی جنگ خود به مثابه یک پیروزی است.

حسین عسگری

جمهوری اسلامی ایران، به دلیل تجاوز نظامی عراق به تمامیت ارضی ایران و زیرپا گذاشتن اصول عدم تعهد،تحرّکات دیپلماتیک گسترده ­ای را برای جلوگیری از قطعی شدن برگزاری اجلاس سران در بغداد آغاز کرد. دولت عراق با قبول شکست تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک خود، میزبانی هفتمین اجلاس سران غیرمتعهد را به دولت هند واگذار کرد.

روزشمار دفاع‌مقدس

59: هشدار نیروی زمینی ارتش مبنی بر احتمال حمله سراسری عراق/ استقرار آتشبارهای با کالیبر مختلف توسط ارتش عراق روبروی مرز خرمشهر/ 61: کشف و خنثی سازی یک میلیون و هفتصد هزار مین در مناطق آزاد شده جنوب/ تهدید صدام‌حسین بر بمباران جزیره خارک و اهداف اقتصادی و کشتی‌هایی که در سواحل ایران تردد کنند/ 64: تأکید فرماندهان سپاه بر رعایت نکات حفاظتی هنگام انجام دادن فعالیت‌های مهندسی در منطقه‌ی عملیاتی فاو/  تیرگی روابط کویت و عراق به دلیل احتمال دست داشتن عراق در وقایع این کشور/ 65: گلوله‌باران‌ تأسیسات‌ صنعتی‌ و اقتصادی‌ حومه‌ بصره‌ و بمباران‌ پادگان‌ تانجرو در سلیمانیه توسط نیروهای خودی/ سقوط دو هواپیمای‌ اف‌5 خودی‌ در سلیمانیه عراق / نجات خلبان ایرانی در عمق 90 کیلومتری خاک عراق/  انفجار نیروگاه‌ برق‌ نجف‌-الصخره در عملیات‌ چریکی‌/ 66: دست به دست شدن ارتفاعات بلفت میان نیروهای خودی و دشمن در آخرین روز از عملیات نصر 7/  حمله هوایی گسترده عراق به مراکز اقتصادی و نظامی ایران/ اسارت اهالی دیواندره به دست عوامل گروهک کومه‌له و درخواست باج یکصدهزارتومانی برای آزادی هر اسیر/ درخواست روزنامه "شیکاگو تریبیون" چاپ آمریکا از اعراب مبنی بر آسیب‌رسانی به توانایی ایران در جنگ.

روزشمار دفاع‌مقدس29 مرداد

عناوین آخرین مطالب