تازه‌ها

مسجد جامع خرمشهر
معرفی یک اثر یادمانی

این مسجد یکی از نقاط یادمانی دفاع مقدس است که خاطره مقاومت خرمشهر در برابر تجاوز دشمن و همچنین آزادسازی آن را زنده نگاه می‌دارد. آثاری از اصابت گلوله‌های توپ بر کف و محراب مسجد همچنان باقی مانده است. بنای مسجد در طول دوران اشغال، تخریب نشد و پس از آزادسازی بازسازی‌شده است.

یادمان شهدای دشت ذوالفقاریه

در داخل یادمان، که به شکل یک جبهه کوچک طراحی شده، تعدادی سنگر در پشت خاکریز وجود دارد که امکان استقرار شبانه 140 نفر را با همان سبک و سیاق فراهم آورده است. سنگرهایی که می‌توان شب را درون آنها بدون برق، با یک فانوس نفتی و یک والُر و پتو ‌سر کرد.

پارک موتوری بمباران شده پادگان دژ
روایتی از سرهنگ جاوید رحیمی

در صبح روز سی‌وچهارم، هنگامی‌که قوای زرهی دشمن با هدف تصرف پادگان دژ از سمت پلیس‌راه و همچنین از سمت جاده کمربندی به پادگان یورش بردند. جنگ در پادگان با حضور 19 نفر به فرماندهی استوار خسروی به پارک موتوری کشیده شد. مقاومت سنگین این نفرات به‌رغم گلوله‌باران تانک‌ها در پارک موتوری، ادامه یافت تا آن‌که ناگهان نیروهای محاصره کننده، اطراف ساختمان پارک موتوری را تخلیه کرده، به عقب می‌روند. دقایقی بعد...

آیا ایران درجنگ از عامل شیمیایی استفاده کرد؟(قسمت آخر)

برتری عراق در جنگ تبلیغاتی به این کشور کمک کرد تا بتواند در برابر بدترین اتهامات مربوط به واقعه حلبچه از خود دفاع کند. عراقی‌ها ابتدا حتی برای حفظ ظاهر هم به خود زحمت نمی‌دادند که جنایت را انکار کنند و تنها وقتی زیر فشار قرار گرفتند به‌تدریج انکار آن را آغاز و تلاش کردند تقصیر این اقدام را به گردن ایرانیان بیندازند.

در سال 1293ش برخی از طوایف عرب و عشایر غیور و مؤمن خوزستان به‌صورت پراکنده به مقابله با نیروهای متجاوز انگلیسی پرداختند و تعداد زیادی از آن‌ها در مصاف با نیروهای متجاوز انگلیسی به شهادت رسیدند.

ترفند فرافکنی عراق با طرح اتهام استفاده ایران از جنگ‌افزارشیمیایی

عراقی‌ها دریافتند که می‌توانند تلفات شیمیایی ناشی از گاز شیمیایی مورد استفاده نیروهای خودشان را پای ایرانیان بنویسند و با نسبت دادن این تلفات به حملات شیمیایی ایران، سازمان ملل را فریب دهند. لذا عراق بعد از طرح ادعای انجام حملات شیمیایی توسط ایران، درها را به روی کارشناسان سازمان ملل باز کرد.

روزشمار دفاع‌مقدس

58: مانور جت‌های ارتش بر فراز سنندج مانع ادامه سخنرانی وزیر کشور در میان مردم شد/ 59: عراق به دنبال ایجاد جنگ روانی بر ضد ایران/ حضور ده نفربر مجهز به سلاح‌های سبک و سنگین عراقی در قصر شیرین/ 62: در تهاجم نیروهای گروهک کومه له و درگیری‌های خونین با نیروهای خودی 27 نفر شهید شدند/ اذعان واشنگتن‌تایمز به غافلگیر شدن مقامات آمریکایی به دلیل توانایی موشکی ایران/ 66: وزیر دفاع آمریکا: آمریکا نمی‌خواهد ایران در جنگ با عراق  پیروز شود/ تحویل هواپیماهای میگ 29 به عراق/ شوروی تهدید کرد اگر پاسداران به حملات ادامه دهند، موشک‌هایی با برد بالا به عراق تحویل می‌دهد/ 67: 700 شهید و مجروح در حمله موشکی عراق به تهران و چند شهر/ بمباران شیمیایی روستای نژمار/ انهدام کامل یکی از پایگاه‌های نظامی عراق توسط لشکر 9 بدر عراق!/ افزایش فعالیت منافقین در جبهه‌های غرب/ گزارش یک مجله فرانسوی از کمک آلمانی‌ها برای ارتقاء موشک‌های عراقی جهت هدف قرار دادن تهران.

روزشمار دفاع‌مقدس03 فروردين

عناوین آخرین مطالب