سال روز انجام عملیات تیپ 75 ظفر در دربندیخان

تازه‌ها

سپاه پاسداران با اجرای عملیاتی محدود در منطقه دربندیخان چندین پایگاه گروه‌های مسلح و ارتش عراق را منهدم کرد.دو گروهان تقویت‌شده از تیپ75 ظفر سپاه پاسداران ساعت 19 تاریخ 1364/10/28، پس از شناسایی کامل محورهایی در منطقه دربندیخان، پایگاه‌های 1، 4 و 5 را  منهدم کرده و بعد از تصرف آن مناطق را پاکسازی کردند.

درپی تصمیم فرمانده کل سپاه برای شناسایی چند منطقه در جبهه شمال‌غرب، وی و همراهان پس از پوشیدن لباس محلی و استفاده از کلاه و چفیه  درمورخه 27 دیماه 1364 ساعت 11:15 از باختران عازم مریوان شدند. آنان پس از اقامه نماز و صرف نهار در مریوان، به‌سوی هزارقلّه حرکت کردند و ساعت 18 به آنجا رسیدند و شب را در مقر تیپ قدس در ارتفاعات هزارقله سپری کردند.

فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) در ادامه تلاش برای جلوگیری از هوشیاری دشمن درمورد منطقه عملیات اصلی و سوق دادن توجه فرماندهان عراق به‌سوی منطقه هور، در مورخه 26 دی 1364 با صدور دو دستورالعمل، قرارگاه نجف و قرارگاه مهندسی را به اجرای اقداماتی فراخواند.

سرهنگ علی صیاد شیرازی عملیات در منطقه فاو را بسیار سخت، پیچیده و بخشی از آن را امکان‌ناپذیر اعلام کرد و مقابله و تهدیدات دشمن را شدید و عبور از رودخانه اروند را  کار خیلی سخت و فوق‌العاده‌ای خواند که کنترل ترددها و تراکم نیروهای عمل‌کننده را مشکل می‌کند.

نگاهی به عملیات کربلا 4 و 5

 تهدیدات جدید دشمن در مناطق نبرد وبه دست گرفتن ابتکارعمل در اجرای عملیاتهای نظامی، فرماندهان و طراحان نظامی در عرصه های سخت سیاسی و نظامی را برآن داشت تا با کسب یک پیروزی  مهم وحفظ برتری نظامی در جبهه، کشور را از بلاتکلیفی خارج گردانند. این موضوع باعث شد سال 65 به عنوان "سال سرنوشت جنگ " اعلام بشود.

عامل اصلیِ موفقیت رزمندگان در عملیات کربلای5 سرعت عمل یگانها خط‌ شکن در تصرف سرپل مهم در غرب کانال ماهی و تصرف جای پا درشمال منطقه پنج‌ضلعی بود.غیر از تاثیرات راهبردی عملیات، در صحنه تاکتیک نیز درهم شکستن قویترین استحکامات دشمن، توانمندی رزمندگان در انجام سریع عملیات بعد از کربلا 4، ناتوانی دشمن در مقاومت و اجرای پاتک، انهدام وسیع ارتش عراق، از جمله ویژگیهای این عملیات بود که در ابعادی حتی غیرقابل مقایسه با عملیاتهای گذشته صورت گرفت.

روزشمار دفاع‌مقدس

61: سقوط دو فروند هواپیمای عراقی در حمله به غرب دزفول/ با اقدام تدافعی نیروهای خودی دشمن در حمله برای تصرف ارتفاع استراتژیک چنگوله در ایلام ناکام ماند/ ورود غیرمجاز پزشکان فرانسوی به روستاهای مهاباد به منظور مداوای مجروحان گروه کومه له/ روزنامه نیویورک تایمز: بودجه جنگی ایران، دلیلی بر مصمم بودن ایران برای شکست دادن عراق است/ عدم تمایل به پرداخت غرامت از طرف کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به ایران.

روزشمار دفاع‌مقدس01 بهمن

عناوین آخرین مطالب