مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 5 اردیبهشت؛

 
 
روزشمار دفاع مقدس
 
مقالات
 
معرفی کتاب
 
دیگر رسانه ها
 
فصلنامه نگین ایران
سال: 1396
فصل: زمستان
 
پایان نامه
 
همایش ها
 
روزشمار اسناد سازمان ملل


05 ارديبهشت
 
معرفی آثارمرکز

مهمترین اخبار

28 فروردین 62 با حضور تعدادی از فرماندهان قرارگاه‌های خاتم‌الانبیا(ص)، کربلا و نجف جلسه ای برای بررسی علل ناکامی و نقاط ضعف و قوت عملکرد نیروهای خودی در عملیات  والفجر1  برگزارشد. درپایان این جلسه محمدابراهیم همت نیز به بیان ضعف ها و معایب این عملیات پرداخت.

سازماندهی گردان­‌های توپخانه در قالب گروه توپخانه با ماه محرم سال 1361 و اجرای عملیات «محرم» همزمان شد و همین امر باعث شد تا اولین گروه توپخانه سپاه(61 محرم)  شکل گرفت، گروه های شش گانه توپخانه سپاه از سال 1361 تا سال 1366 به ترتیب شکل گیری عبارتند از: (1- گروه توپخانه 61 محرم.2- گروه توپخانه 15 خرداد.3-گروه توپخانه 42 یونس(ع).4-گروه توپخانه 40 رسالت.5-گروه توپخانه 63 خاتم الانبیاء(ص).6-گروه توپخانه 64 الحدید)

دکتر رسول افضلی گفت: کتاب‌هایی که تاکنون در مورد مدیریت نظامی امام نوشته‌شده بود، درون‌مایه آکادمیک نداشتند و تقریبا با رویکردهای تبلیغاتی نوشته‌شده بودند ولی در کتاب «بررسی مواضع نظامی امام خمینی (ره) در جنگ» سعی شده نگاه علمی داشته باشیم و ازنظر تئوری‌های علمی به موضوع نگاه کنیم. فکر می‌کنم برای اولین بار است که یک نگاه علمی به مدیریت نظامی امام در جنگ شده است. 

رهبر انقلاب در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی؛

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در دیدار جمعی از مسئولان نظام، سفرای کشورهای اسلامی و قشرهای مختلف مردم، حمله‌ی سحرگاه امروز آمریکا و دو کشور غربی به سوریه را جنایت دانستند و فرمودند: بنده صریحاً اعلام می‌کنم رئیس‌جمهور آمریکا، رئیس‌جمهور فرانسه و نخست‌وزیر انگلیس جنایتکار هستند.

 عملیات‌ «کربلای ‌۱۰» با رمز یا صاحب الزمان (عج)  در 25فروردین ۱۳۶۶ با هدف جابه‌جایی‌ میدان‌ جنگ‌ از جبهه جنوب‌ به‌ شمال‌ و تصرف و تامین ارتفاعات مسلط بر شهر ماووت، پیشروی به سوی سلیمانیه از شمال شرق و اتصال جبهه خودی به منطقه تحت نفوذ اتحادیه میهنی کردستان عراقکشور طراحی شد.

نقش شهید صیاد شیرازی و دکتر محسن رضایی در اتحاد و هماهنگی ارتش و سپاه، نقشی بی بدیل و منحصر به فرد است، به گونه ای که کسی باور نمی کرد بتوان جنگ را با فرماندهی مشترک اداره کرد، اما این دو سردار هوشمند چنین کردند و پیروزی های عظیمی را نصیب ملت نمودند. این گفت‌وگو شرح مبسوطی از این یگانگی از زبان فرمانده سپاه در دوران دفاع مقدس است

عملیات بیت‌المقدس ۵ در 21 فروردین 67 با رمز مبارک «یااباعبدالله الحسین(ع)» و با هدف وارد کردن ضربه به سازمان رزمی دشمن در منطقه عمومی پنجوین به مرحله ی اجرا گذاشته شد. در این عملیات خطوط مقدم دشمن توسط رزمندگان لشکر28 پیاده‌ی سنندج ، تیپ25 تکاور و تیپ55 هوابرد درهم کوبیده شد و ادوات زرهی آنان مورد هدف قرار گرفت.

رهبر انقلاب در دیدار جمعی از فرماندهان ارشد نیروهای مسلح:

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر امروز (یکشنبه) در دیدار جمعی از فرماندهان ارشد نیروهای مسلح، از اقتدار، امنیت، عزت و توانایی کافی در زمان لازم به‌عنوان اهداف اصلی نیروهای مسلح نام بردند و با تأکید بر ضرورت کادر سازی و جانشین پروری در نیروهای مسلح خاطرنشان کردند: نتیجه فعالیت‌ها و اقدامات انجام‌شده در نیروهای مسلح باید در راستای تأمین اهداف تعیین‌شده باشد.

تداوم حملات عراق به شهرهای ایران و تهدیدات جدید رئیس‌‌جمهور عراق باعث شد که  ایران در1362/11/14 طی اعلامیه‌‌ای عراق را تهدید به مثل کند. با شدت گرفتن احتمال حمله مجدد عراق به شهرها و مناطق مسکونی، حضرت امام خمینی(ره) در دیدار 1362/11/17 رئیس‌‌جمهور با ایشان، موافقت کردند که اگر صدام شهرهای ایران را بزند، ایران نیز مقابله به مثل کند.

 ابلاغ طرح عملیاتی تجدیدنظر شده‌ عملیات والفجر 1 در مورخه 18 فروردین 1362 با اضافه‌شدن سه قرارگاه عملیاتی کربلای4، کربلای5 و کربلای6 به سازمان رزم قرارگاه کربلا و تعیین مأموریت هریک از این سه قرارگاه. کربلای4 مأمور تأمین جناح راست (شمال) عملیات و کربلای5 مسئول تأمین جناح چپ (جنوب) خط حد قرارگاه کربلا شدند، کربلای6 نیز با 4 تیپ به‌عنوان احتیاط قرارگاه کربلا در عملیات والفجر1 قرار گرفت.

در جلسه عمومی مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با کارکنان مطرح شد:

سردار علی‌محمد نائینی ضمن تأکید بر اینکه مخاطب سخنان رهبری نه‌تنها مسئولین بلکه همه مردم هستند، در ادامه به مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس پرداخت و گفت: در مجموعه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، باید نگاه و تفکری که در جنگ هشت‌ساله جواب داد و مبدأ تحول شد، همان را باید با اعتقاد و باور در مدیریت این مرکز مدنظر قرار دهیم تا بتوانیم نتیجه بگیریم.

به مناسبت سالروز عملیات کربلا 8

به دلیل مشکلات و موانع متعدد دشمن و همچنین تردیدهای موجود، به نظر می‌رسید طرح عملیات کربلای 8 در اجرا فاقد چشم‌انداز روشنی باشد. لذا یکی دو روز قبل از عملیات، برادر محسن رضایی به آقای هاشمی رفسنجانی پیشنهاد کرد که "اگر شب اول موفقیتی حاصل نشد، بر ادامه عملیات اصرار نگردد و حرکت انجام شده نوعی فریب تلقی شود و بلافاصله امکانات و نیروها به غرب (منطقه عملیاتی کربلای10) انتقال یابد."

 
پرونده ویژه

عناوین آخرین مطالب

 
پرسش و پاسخ