تازه‌ها

در جلسه فرماندهان سپاه با آقای هاشمی مطالب مهمی عنوان شد که بیان کننده پاره‌ای از گره‌های اساسی جنگ است. همچنین در این جلسه، زمین فاو که برای عملیات سال 1366 انتخاب شده است، با مناطق دیگر در جنوب مقایسه شد. این مقایسه به درخواست آقای‌ هاشمی انجام شد. وی از فرماندهان پرسید: «با توجه به این‌که شما هدف و استراتژی جنگ را می‌دانید، در شرایط کنونی، در منطقه جنوب، زمینی ارزش‌مند‌تر و بهتر از فاو سراغ دارید؟ ما می‌خواهیم بدانیم آیا چیز دیگری در ذهن شما هست؟»

کمتر کسی از آخرین عملیات اساسی و بزرگ در منطقه جنوب خبر دارد که نهایتا نیز انجام نشد. این عملیات، شامل یک عملیات اصلی با مشارکت سپاه و ارتش در منطقه فاو، و دو عملیات فرعی در بغداد و شمال خلیج فارس بود. 25 آذر 1366 روزی بود که در آن فرماندهان سپاه با آقای هاشمی رفسنجانی جانشین فرماندهی کل قوا جلسه‌ای برگزار کردند و طی آن جلسه، عملیات روی اسکله های البکر و العمیه منتفی شد.

عملیات مطلع‌الفجر، از 20 آذر 1360 در منطقه گیلان‌غرب - شیاکوه با مشارکت  سپاه وارتش با هدف آزادسازی ارتفاعات گیلان‌غرب آغاز شد و تا 6 دی ادامه پیدا کرد. این عملیات به انهدام نیرو و تجهیزات دشمن، و همچنین کشته و زخمی‌شدن 2000 نیروی عراقی و اسارت 140 تن از آنها منجر شد.

روزنامه جوان در گفت‌وگو با اسدالله احمدی، راوی دفاع مقدس، دو عملیات آذرماهی "مطلع‌الفجر" و "امیرالمؤمنین" را مورد بررسی قرار داده است.

 طرح مانور عملیات "مطلع‌الفجر" برای اجرا در منطقه عمومی سرپل ذهاب در مورخه 12 آذر 1360 صادر شد. طبق این طرح، نیروهای سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران در مناطق کوهستانی حدفاصل سرپل ذهاب (در شمال) و گیلان‌غرب (در جنوب) به نیروهای عراقی حمله می‌کنند. این عملیات در 20 آذر 1360 با رمز یا مهدی (عج) ادرکنی آغاز شد.

آمدم آبادان و رفتم به محل سپاه، خیلی وضع را در آنجا قابل توجه یافتم ؛ غربتی که بر همه نیروهای رزمنده ما در آنجا حاکم بود و حقیقتاً وضعی بود که انسان غربت جمهوری اسلامی را در آنجا حس می‌کرد! بچه‌های سپاه که با کلاشینکف، نارنجک، خمپاره و با این چیزها می‌جنگیدند، اصلاً هیچی نداشتند! این شرایط واقعی [آنجا بود] و من روحیه‌ها را در حد اعلا دیدم. واقعاً یک چیز شگفت‌آوری است! دیدن این مناظر خیلی برای من جالب بود.

روزشمار دفاع‌مقدس

59: مقاومت نیروهای خودی در برابر پیشروی دشمن در جبهه شوش، موجب کشته و مجروح شدن 150 نفر و اسارت 15 نفر از افراد دشمن شد/ اقرار روزنامه آبزرور به شور انقلابی مذهبی مدافعان آبادان در مقابل ارتش مجهز عراق/ 60: عدم موفقیت سنگین‌ترین پاتک عراق برای تصرف شیاکو/ آزادسازی 100 روستا در عملیات "مولای متقیان"/ 61: گروگان گرفتن اهالی روستاها استراتژی جدید  گروه های مسلح غیرقانونی/ وزارت خارجه آمریکا از عدم مخالفت با فروش بالگردهای آمریکایی به عراق خبر داد/ 66: محکومیت رئیس شرکت تسلیحاتی فرانسوی لوشر در خصوص تامین نیازهای تسلیحاتی ایران/ مصر برای تامین نیازهای تسلیحاتی عراق به دفعات به ذخایر استراتژیک خود متوسل شد.

روزشمار دفاع‌مقدس26 آذر

عناوین آخرین مطالب