مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 26 اسفند؛

 
شهید مهدی باکری، فرمانده لشکر 31 عاشورا در سال 1333 شمسی در میاندوآب به دنیا آمد. این فرمانده دلاور در عملیات بدر در تاریخ 25 اسفند 1363، براثر اصابت تیر مستقیم مزدوران بعثی، به شهادت رسید.
صبح امروز (شنبه 26 اسفند ماه) سردار علی‌محمد نائینی مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به همراه برخی از مدیران و کارکنان این مرکز به دیدار خانواده شهید سعید عیسی‌وند راوی لشکر 27 محمد رسول الله (ص) رفتند.
 
مقالات
 
معرفی کتاب
 
فصلنامه نگین ایران
سال: 1396
فصل: زمستان
سال: 1396
فصل: زمستان
سال: 1396
فصل: زمستان
 
پایان نامه
 
همایش ها

شهید مهدی باکری، فرمانده لشکر 31 عاشورا در سال 1333 شمسی در میاندوآب به دنیا آمد. این فرمانده دلاور در عملیات بدر در تاریخ 25 اسفند 1363، براثر اصابت تیر مستقیم مزدوران بعثی، به شهادت رسید.

مسئول انتشارات و آماده‌سازی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از انتشار سه عنوان کتاب در روزهای پایانی سال 96 خبر داد.

در گفتگو با معاون امور استان‌های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس انجام شد؛

معاون امور استان‌های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: ریاست مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با حضور در یادمان‌های اروند، شلمچه، مسجد جامع خرمشهر و دیگر یادمان‌های جبهه‌های جنوب به‌صورت میدانی در جمع کاروان‌های اعزامی حضور پیدا کردند و نسبت به بررسی کیفیت روایت‌هایی که در جمع کاروان‌ها ارائه می‌شد، اقدام و بررسی‌های لازم را انجام دادند، مجموعه این‌ها چراغ راهی برای آینده خواهد شد تا بتوانیم در موضوع تأمین محتوای روایتگری صحیح از جنگ، موفقیت‌هایی را داشته باشیم.

در بیانیه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‎های دفاع مقدس تاکید شد؛

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در بیانیه‌ای با گرامیداشت بیستم اسفندماه «روز ملی راهیان نور»، دوران هشت ساله دفاع مقدس را ثروت ناب ملی و راهیان نور را عنصر بازدارنده و مصونیت بخش ملت ایران در برابر دشمنان دانست.

 

مدیر اطلاع‌رسانی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، خبر داد: کتابخانه‌های یادمان‌های فکه، شرهانی و فتح‌المبین با کتاب‌های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس تأمین خواهد شد. امروز سه سری کتاب از آثار انتشارات این مرکز که هر سری بالغ‌بر 100 عنوان می‌باشد، تحویل کمیته راهیان نور گردید.

 

پنجاه و هشتمین شماره از «نگین ایران: فصلنامه تخصصی مطالعات دفاع مقدس»، ویژه دوره‌های انتقال تجارب فرماندهان دفاع مقدس است که از سوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شد.

رهبر انقلاب در دیدارجمعی از جوانان و نوجوانان عازم اردوهای راهیان نور از استان‌های تهران و البرز با بیان اینکه علت ایجاد جنگ هشت ساله ترس قدرت‌های جهانی از اثرگذاری انقلاب اسلامی بود. وقتی انقلاب اسلامی به وجود آمد، عظمت این انقلاب دشمنان قدرتمند جهانی را مرعوب کرد.

سرلشکر پاسدار دکتر محسن رضایی در مراسم اولین سالگرد ترحیم دکتر حسین اردستانی، روایتگری جنگ را از ابتکارات مرحوم دکتر اردستانی و راویان دانست و اظهار کرد: شاید هیچ جنگی به‌اندازه دفاع مقدس اسناد واقعی نداشته باشد. دفاع مقدس ما مملو از اسناد، حقایق و مکتوباتی است که راه هرگونه تحریف و انحراف را در این رویداد بزرگ مانع می‌شود و این نبود جز همت راویان دفاع مقدس ازجمله آقای اردستانی.

 

این عملیات سخت نیاز به یک تصمیم راسخ دارد و الا خدای نکرده متزلزل می‌شویم، تردید و ابهام حتی به اندازه نوک سوزن مانع از امتداد الهی است. هر برادری که بخواهد شب عملیات با آمادگی کامل جلو برود. حتماً باید تصمیم‌اش را گرفته باشد. اصلاً فردی که تصمیم نگرفته نباید وارد صحنه شود، کسی که در قلبش خدای نکرده ذره‌ای تردید باشد، نباید در صحنه وارد بشود، والا خدای نکرده صدمه به بار می‌آورد.

مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس:

مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در مراسم سالگرد دکتر حسین اردستانی گفت: مرحوم اردستانی درزمینهٔ پژوهشگری دفاع مقدس، نگاه عمیق و دقیقی را داشتند و آثار بسیار خوبی را از خود به یادگار گذاشتند که برای ایشان قطعا باقیات و صالحات است.

 

سردار سرلشکر پاسدار دکتر محسن رضایی:

سردار سرلشکر پاسدار دکتر محسن رضایی با بیان اینکه دکتر اردستانی از جنگ فاصله نگرفتند و در جنگ بعد از جنگ حضور داشتند، تصریح کرد: دکتر اردستانی فعالیت های علمی، اجتماعی و سیاسی وقف جنگ کرد و هیچ گاه از دفاع مقدس فاصله نگرفت و تمام عمر خودش را وقف این حادثه بزرگ کرده است.

 

نزدیک به یک سال پیش، به ناگاه زنگ ها به صدا درآمد و فضای حقیقی و مجازی پر شد که« حسین اردستانی هم رفت» به همین سادگی! اما رفتن او انگار فرق داشت، او با رفتنش هم مثل بودنش به ما درس خوب بودن و مهربانی آموخت. او رفت و مسئولیت فرهنگی و اجتماعی سنگینی را بر دوش ما باقی گذاشت.

 
پرونده ویژه

عناوین آخرین مطالب