تازه‌ها

برای نیروهای نظامی ایران ارتفاعات منطقه عملیاتی مسلم بن عقیل از چند نظر حائز اهمیت بود: نخست نیروهای خودی با تصرف و قرار گرفتن روی این ارتفاعات، دشمن را مجبور به عقب نشینی و استقرار در دشت می کردند و بدین ترتیب آنها بر دشمن تسلط کامل می یافتند. دوم، تسلط بر ارتفاعات، نزدیک شدن به شهر مندلی عراق را به دنبال داشت که این خود، تهدیدی برای بغداد، پایتخت عراق بود و از جنبة تبلیغاتی، پیامدهای مهمی را برای ایران به ارمغان می آورد.

سردار محمدرضا ابوشهاب، با اظهار به اینکه با ارزش ترین، موثق ترین و مهمترین منابع تولید مطالب دفاع مقدس در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس است، گفت: بزرگترین افتخار شما این است که فراجناحی هر آنچه را که هست، می نگارید و کاری به کسی ندارید که در چه زمانی بوده و الان چه می کند. من شما را از دانشمندان مجاهد می دانم.

 عملیات ثامن‌الائمه(ع)؛ شکست محاصره آبادان‌

عملیات ثامن‌الائمه(ع) علاوه بر اینکه باعث شکست محاصره آبادان شد، چشم‌انداز جدیدی درباره نوع عملیات‌های نظامی برای مقابله با ارتش عراق، پیش چشم فرماندهان نظامی کشورمان قرار داد. همچنین این عملیات، تجربه موفقی از همکاری ارتش و سپاه برای اجرای عملیات‌های مشترک بود. 

مراسم رونمایی از آثارمرکز در هفتمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس

همزمان با سی وششمین سالگرد هفته دفاع مقدس، طی مراسمی با حضور جمعی از نویسندگان و پژوهشگران و سخنرانی فرمانده لشکر 14 امام حسین(ع) در دفاع مقدس، از دو عنوان کتاب جدید منتشره شده توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در روز سه شنبه ششم مهر 1395 رونمایی می شود.

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به عنوان یکی از ناشران فعال در عرصه دفاع مقدس با بیش از 150 عنوان کتاب، آثار خود اعم از پژوهش ها، فصل نامه ها  و مقالات را در هفتمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس در معرض عموم قرار داده است.

زیبایی‌شناسیِ دفاع
چه آرمان‌های باعث شد جنگ به درکی حماسی و متعالی بدل شود؟

برای محققی که با گذشت سه دهه از جنگ، احوالات آن دوره را مورد ارزیابی قرار می‌دهد نشانه‌های روشنی از یک اتفاق نادر تاریخی که در واکنش جمعی ایرانیان به تجاوز صدام حادث شد؛ وجود دارد. /  جنگ با تمام دردهای بی‌انتهایش، حامل آرمان‌هایی هم هست که هویت یک ملت از آنها سرچشمه می‌گیرد. تجربه سهمگین جنگ، گنجی عظیم است که به سختی پیدا شده، همچون کشف جواهری نایاب، پس از سال‌ها رنج و مرارت.

روزشمار دفاع‌مقدس

59: بمباران دشمن، آبادان را متحمل خسارت جانی و مالی فراوان کرد/ شکست سنگین ارتش عراق در گیلان غرب/ انعکاس گسترده عدم موفقیت ارتش عراق در تصرف خرمشهر و آبادان و کندشدن پیشروی عراق در رسانه های جهانی/ 61: گلوله باران توپخانه‌ای شهر آبادان/ هشدار محسن رضایی در خصوص استفاده عراق از سلاح‌های شیمیایی/ 62: شهادت 63 سه نفر از مردم غیرنظامی شهرهای دزفول و اندیمشک در حمله موشکی عراق/ بمباران شهر مریوان، تنگ‌کورک و تنگ قاسم‌آباد در باختران، پادگان ابوذر سرپل ذهاب/ 63: آماده باش نیروهای عراقی از دهانه فاو تا محورهای استان میسان/ 65: عملیات نفوذی نیروهای خودی در عمق سه کیلومتری خاک عراق/ تاکید امام خمینی بر استمرار عملیات ایذایی علیه دشمن/ 66: در حمله منافقین به گردانی از نیروهای ارتش، چهار فرمانده شهید و 20 تن اسیر شدند/ عملیات موفق چریکی سپاه در شهر زور استان سلیمانیه عراق.

روزشمار دفاع‌مقدس08 مهر

روزشمار اسناد سازمان ملل08 مهر

عناوین آخرین مطالب