مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 

مهمترین اخبار

عملیات نیمه گسترده عاشورا با هدف آزادسازی ارتفاعات شمالی و نیز دامنه‌های غربی میمک با طراحی و فرماندهی سپاه و مشارکت ارتش از غروب 1363/7/25 با رمز "یا اباعبدالله الحسین(ع)" آغاز شد. نبرد عاشورا علاوه بر تحقق هدف‌های دست نیافته عملیات ضربت ذوالفقار، اهداف دیگر نظیر انهدام دشمن، تحمیل پدافند در دشت حلاله به نیروهای اشغالگر و تسهیل تردد بین دو بخش شمالی و جنوبی را نیز در دستور کار داشت.

نخستین عملیات گسترده آفندی ایران به فرماندهی فرمانده نیروی زمینی ارتش (تیمسار ظهیرنژاد) در غرب رودخانه کرخه طرح‌‌ریزی و اجرا شد. در طرح مانور عملیات پیش‌بینی شده بود که با شکستن خطوط دشمن در غرب پل نادری، در دو مرحله تک، دشمن تا مرز وادار به عقب‌نشینی می‌گردد، اما هدف‌های این عملیات تأمین نشد.

نویسنده کتاب «اطلس لشکر 27 محمد رسول الله (ص)» اظهار داشت: قالب این اطلس یک کارنامه عملیاتی خلاصه است و 23 عملیات به صورت فشرده معرفی شده است. در این اطلس به کلیات عملیات در قالب یک نگاه راهبردی پرداختیم و بعد وارد لشکر شدیم.

هم‌رزم شهید همدانی با اشاره به برخی ویژگی‌های ایشان، بیان کرد: برادر حسین همدانی فردی پرتحرک، فعال و تکلیف گرا بود هر کاری را که به ایشان تکلیف می‌کردند ایشان رد نمی‌کرد.

همرزم شهید همدانی:

در تاریخ 66/7/16 هلیکوپترهای آمریکا به 5 فروند قایق نیروهای دریایی سپاه که در حال گشت زنی در منطقه بودند، حمله کردند. بر اثر اقدام تدافعی ایران، یک فروند هلیکوپتر آمریکا سقوط کرد.

رهبر انقلاب در اجتماع بسیجیان در ورزشگاه آزادی با اشاره به تلاش دشمن برای اثرگذاری بر افکار عمومی با استفاده از ابزار رسانه فرمودند: ابزار رسانه مهم است و اگر دست دشمن باشد، ابزار خطرناکی است که می توان آن را به سلاح شیمیایی در جنگ‌های نظامی تشبیه کرد.

مقام معظم رهبری:

مدیر توزیع انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بابیان اینکه مرکز، تاکنون تنها در نمایشگاه استانی مشهد مقدس حضورداشته ولی امسال در اکثر استان‌ها حضور فعالی را خواهد داشت، اظهار کرد: امسال در نمایشگاه‌های استانی که در کردستان، تبریز، مشهد، اصفهان، کرمان، گیلان و خرم‌آباد و چندین استان دیگر برگزار می‌شود، شرکت کرده‌ایم و غرفه مستقلی را داریم.

نمایشگاه‌های استانی، میزبان انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس