تازه‌ها

قطعنامه 514 شورای امنیت پس از فتح خرمشهر

 در بررسی تاریخ انقلاب و جنگ همیشه از «صلح پس از فتح خرمشهر» صحبت می شود و محققان می کوشند دلایل ادامه جنگ پس از این مقطع را بازیابی کنند.اما آیا حقیقتاً سازمان ملل متحد به ایران پیشنهاد صلح داد و اگر این گونه بود صلح چه شرایطی داشت؟ 49 روز پس از آزادسازی شکوهمندانه خرمشهر، قطعنامه 514 شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسید. شورا در این قطعنامه خواستار آتش بس و بازگشت به مرزهای بین المللی است.

فتح خرمشهر و چرایی ادامه جنگ؟!

اگر صلح را مجموعه ای از آتش بس، عقب نشینی، تعیین متجاوز، تامین خسارت های وارده و ... بدانیم، باید بگوییم که در آن زمان، هیچ گونه پیشنهاد صلحی ارائه نشد و شورای امنیت و دیگران، تنها آتش بس و در واقع حالت نه جنگ نه صلح را توصیه می کردند . در آن زمان طرحی که متضمن صلح واقعی باشد و شناسایی متجاوز و پرداخت غرامت را نیز شامل شود و تضمین برای عدم تعرض مجدد داشته باشد، وجود نداشت و پیشنهادهای ارائه شده، تنها در حد آتش بس و مذاکره طرفین بود.

جنگ ایران و عراق پیشینه‌ها و روند تشدید تعارض

کتاب "جنگ ایران و عراق پیشینه‌ها و روند تشدید تعارض" نوشتۀ دکتر جروم دانُووَن، توسط آقای دکتر حمیدرضا جاویدزاده ترجمه و آمادۀ چاپ از سوی انتشارات مرز و بوم وابسته به مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گردید.

 

روند پایان جنگ

هر جنگی روزی به پایان می‌رسد. باید توجه داشت که تعداد معدودی از جنگ‌ها با نابودی نیروهای نظامی دشمن پایان‌یافته‌اند. جنگ‌ها هنگامی پایان می‌یابند که ترکیبی از عوامل سیاسی، نظامی و اجتماعی باعث متلاشی شدن توان برای ادامه جنگ می‌شوند. مهم‌ترین موضوع برای آغازگر جنگ و همچنین قربانی تجاوز، این است که چه راهبرد و برنامه‌ای برای پایان دادن به جنگ دارند.هر کشوری که بتواند بهتر و بیشتر به راه‌های پایان دادن به جنگ فکر کند، می‌تواند جنگ را با «هزینه کمتر » و با «نتایج بهتر » و در «شرایط مناسب‌تر » به پایان برساند.

دلایل ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر از نظر رهبر انقلاب

جنگ ما از آغاز به صورت دفاع شروع شد و تا این ساعت هم ما در حال دفاع هستیم. ما هنوز مناطقى را داریم که از جمله نفت‌شهر و بخشى از مراکز دیگر مرزىِ ما که هنوز در اختیار دشمن هست و ما ادامه‌ى جنگمان ولو براى پس گرفتن اینها هم که باشد، یک عمل دفاعى است. دشمن خیلى این را مغتنم مى‌شمارد که وقتى قصد تجاوز دارد و وارد خاک مى‌شود، تا جایى که مى‌تواند بماند، بعد هم که رفت بیرون، ما لب مرزها بایستیم او تجدید قواى خودش بکند و هنگامى که باز لازم دانست و مصلحت دانست برگردد، تجاوز خودش را آغاز کند.

با خروج خانواده‌ها از شهر و لزوم شرکت گسترده‌تر در مقابله با دشمن، از تعداد امدادگران مرد کاسته شد و خواهران میدان‌دار اصلی این فعالیت مشقت‌بار و زجرآور شدند. انتقال مجروحان و شهدا، کمک‌های اولیه، پرستاری، نظافت و ... در بیمارستان و پایگاه‌های امداد، شناسایی شهیدان و مجروحان، کندن قبر و دفن شهدا، نگهبانی در قبرستان، ساخت تابوت و ...

روزشمار دفاع‌مقدس

58: سنگربندی عناصر سازمان سیاسی خلق عرب در خیابان‌های شهر خرمشهر/ آغاز درگیری مسلحانه در خرمشهر/ اعلام وضعیت فوق‌العاده در خرمشهر/ سقوط ساختمان مرکز سیاسی و کانون فرهنگی خلق عرب/ عقب‌نشینی نیروهای مهاجم در حمله به ساختمان فرمانداری و شهربانی خرمشهر/ افزایش تحرکات نظامی نیروهای عراقی در نزدیکی مرزهای مشترک با ایران همزمان با اوج‌گیری درگیری‌ها در خرمشهر.

روزشمار دفاع‌مقدس09 خرداد

روزشمار اسناد سازمان ملل09 خرداد

عناوین آخرین مطالب