مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 30 اردیبهشت؛

 
 
روزشمار دفاع مقدس
شهر مقاوم دزفول، اولین کتاب از مجموعه جنگ شهرها منتشر شد
▪ پاسخ به چرایی حمله به دزفول در صدر فهرست حملات دشمن
▪ بررسی مقاومت مردم دزفول در همه مقاطع جنگ
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بازدید کرد
سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌منظور سرکشی و بررسی فعالیت‌های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، در این مرکز حضور یافتند.
نشست «واکاوی عملیات الی بیت‌المقدس» سه‌شنبه 25 اردیبهشت‌ماه 1397 در سالن اجتماعات مرکزاسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار شد.
 
مقالات
 
معرفی کتاب
 
دیگر رسانه ها
 
فصلنامه نگین ایران
سال: 1396
فصل: زمستان
 
پایان نامه
 
همایش ها
 
روزشمار اسناد سازمان ملل


06 خرداد
 
معرفی آثارمرکز
 
جستجو در روزشمار

روزشمار دفاع‌مقدس06 خرداد

مهمترین اخبار

«...وهان‌ ای فرزندان قرآن کریم و نیروهای ارتشی، سپاهی، بسیجی، ژاندارمری، شهربانی و کمیته‌ها و عشایر و نیروهای مردمی داوطلب و ملت عزیز! هوشیار باشید که پیروزی هر چند عظیم و حیرت انگیز است، شما را از یاد خداوند که نصر و فتح در دست اوست غافل نکند و غرور فتح شما را به خود جلب نکند...»

با گذشت بیش از سه دهه از پایان جنگ تحمیلی، جمهوری اسلامی ایران توانسته است به موفقیت‌های چشمگیری در عرصه‌های نظامی، اقتصادی، علمی و فناوری دست یابد که بخش عمده این پیشرفت‌ها مرهون فداکاری و جان‌فشانی رزمندگان هشت سال دفاع مقدس است که با الگوبرداری از اندیشه‌های آن دوران و با ایجاد بازدارندگی‌های نظامی، ایران را در کنار دیگر قدرت‌های جهانی قرار داده و با تقویت توانمندی‌های نظامی، ضمن خودکفایی در این عرصه، توانسته است تهدیدات نظامی دشمنان را خنثی کند.

نشست «واکاوی عملیات الی بیت‌المقدس»

نشست واکاوی عملیات الی بیت المقدس بعد از ظهر سه‌شنبه 25 اردیبهشت با حضور سرلشکر رحیم صفوی، امیر عبدالحسین مفید،حجت السلام بهداروند در سالن همایش مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار شد.

در حاشیه نشست «واکاوی عملیات الی بیت‌المقدس» صورت گرفت؛

در حاشیه نشست «واکاوی عملیات الی بیت‌المقدس» از سه سند با امضای شهید سپهبد صیاد شیرازی، سردار عبدالحسین مفید و سرلشگر رحیم صفوی که موضوعات آن‌ها به ترتیب استقرار پل شناور، کالک میادین مین دشمن و پشتیبانی از نیروهای پیاده و همچنین یک کالک میدان‌های مین دشمن رونمایی شد.

نشست «واکاوی عملیات الی بیت‌المقدس» امروز سه‌شنبه 25 اردیبهشت‌ماه 1397 در سالن اجتماعات مرکزاسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار شد.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا درباره عملیات آزادسازی خرمشهر گفت: تغییر استراتژی نظامی جنگ از نبرد کلاسیک به استراتژی جنگ انقلابی، یکی دیگر از عوامل پیروزی ما در این واقعه بود. ما تاکتیک نظامی خود را داشتیم و قدرت فکری و عقلانی فرماندهان ما از فرماندهان عراق بالاتر بود.

سند شماره 143696 مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، حاوی گزارشی است از یک فرمانده اسیر عراقی درباره عملیات بیت المقدس ( آزادی خرمشهر).  در این سند؛ وی به تفصیل درباره این عملیات مطالبی را نوشته است

با پایان عملیات فتح‌المبین، مسئله مهم و اساسی تکمیل آزادسازی استان خوزستان از دست ارتش متجاوز عراق بیشتر رخ می‌نمود. هنوز بیش از 5 هزار کیلومتر مربع از سرزمین‌‌های جنوب ایران در اشغال نظامیان عراقی بود. شهرهای خرمشهر و هویزه و نیز پادگان حمیدیه در تصرف عراق بود. شهرهای اهواز، سوسنگرد و حمیدیه نیز در زیر آتش‌‌ توپخانة دوربرد دشمن قرار داشت.بنابراین باید تلاش‌‌ها و اجرای عملیات برای پایان دادن به حضور متجاوز در سرزمین‌‌های خوزستان و آزاد‌سازی تمام شهرها و روستاهای آن ادامه می‌‌یافت.

در آستانه آزادسازی خرمشهر برگزار می‌شود؛

یحیی نیازی از برگزاری نشست «واکاوی عملیات الی بیت‌المقدس» خبر داد و گفت: این نشست سه‌شنبه 25 اردیبهشت‌ماه 1397 در سالن اجتماعات مرکز و با حضور سردار سرلشکر پاسدار دکتر سید یحیی رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا و امیر عبدالحسین مفید در ساعت 15 الی 18، برگزار خواهد شد.

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به روایت تصویر.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی:

سید محمد حسینی در بازدید از غرفه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به کتاب‌های مرکز گفت: کتاب‌هایی که متکی به اسناد و مدارک است و دقیق مطابقت داده می‌شود، بیشتر قابل استناد هستند. اگر محتوای کتاب‌ها ریشه‌یابی و تحلیل شوند، برای نسلی که در دوران دفاع مقدس حضور نداشتند؛ می‌تواند خیلی مفید باشد.

 

 
پرونده ویژه

عناوین آخرین مطالب

 
پرسش و پاسخ