تازه‌ها

طرح حمله شیمیایی به شهر تهران، پایتخت ایران نیز تهیه شده بود. جوامع سرمایه‌داری مادی‌گرا، در صورت فراهم آمدن سودهای هنگفت، منبعی اساسی برای تهیه مخفیانه سلاح‌های ممنوعه تلقی می‌شوند. سابقه حمله به سردشت و حلبچه نشان می دهد که کشورهای غربی و مجامع بین‌المللی نیز مادامی که از سلاح‌های شیمیایی برای مصالح سیاسی و نظامی‌شان استفاده شود، چشمان خود را می‌بندند.

صدام پشت تریبون میدان پیروزی بغداد ایستاد، در جمع هزاران نفر از مردمی که به همین مناسبت گردهم آمده بودند، با فریبکاری تمام شرکت کرد؛ گویا هیچ اتفاقی نیفتاده است. گویی که یک میلیون قربانی (کشته و زخمی و معلول) برجای نمانده، گویی که 100 میلیارد دلار بدهی برجای نمانده و گویی که 30 میلیارد دلار ذخایر ارزی که پیش از جنگ در اختیار داشتیم، از بین نرفته است.

دولت رجایی در جنگ
به مناسبت هفته دولت

عراق از اوایل سال 1358، موضع تهاجمی خود را علیه ایران آشکار ساخت و از زمین، هوا و دریا تعرضات پراکنده‌ای را به تمامیت ارضی ایران در نواحی مرزی آغاز کرد. این تعرضات به طور پراکنده تا شهریور 1359 ادامه یافت. در نهایت، پس از ماه‌ها تجاوز و حملات پراکنده به حریم جمهوری اسلامی، در 31 شهریور 1359 هم‌زمان با نخستین هفته آغاز به کار دولت رجائی، عراق جنگ تمام عیاری را علیه ایران آغاز کرد. بدین ترتیب، دولت رجائی با جنگ متولد شد.

گزارشی از مرحوم علی مژدهی

عملیات کربلای 2 در منطقه ای به وسعت تقریبی 50 کیلومتر مربع در تاریخ 10 شهریور ماه 65 در حاج عمران اجرا شد.  تیپ 9 بدر متشکل از نیروهای‌ مجاهد و ارتشیان‌ عراقی‌ بود که‌ در این عملیات بسیار درخشید. این گزارش توسط راوی و تاریخ‌نگار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در این تیپ، مرحوم علی مژدهی تنظیم شده است.

 

 

حسین خرازی
سخنان سردار شهید حسین خرازی، پیش از عملیات والفجر8

به گواه و گفته فرمانده وقت سپاه، خرازی در شناخت تاکتیک‌ و اصول و قواعد رزم بی‌نظیر بود. محسن رضایی می‌گوید: «همیشه بعد از جلساتی که با فرماندهان درخصوص طراحی و مانور عملیات تشکیل می‌دادم، دو نفر را نگه می‌داشتم و درخصوص تاکتیک آن عملیات با آنها صحبت می‌کردم: یکی مهدی باکری بود و دیگری، حسین خرازی»

 

علی مژدهی

علی مژدهی یکی از راویان تاریخ‌نگار دفاع مقدس صبح پنج شنبه 28 مرداد ماه در تهران درگذشت.  حضور او در کنار فرماندهی تیپ 9 بدر، لشکر 19 فجر، لشکر 27 محمد رسول الله(ص)، قرارگاه نجف و قرارگاه قدس، منجر به تولید آثار و منابع ارزشمندی از جمله 17 دفترچه راوی، 10 گزارش عملیات مکتوب شد.

روزشمار دفاع‌مقدس

59: هشتمین روز درگیری مرزی با عراق در قصرشیرین (قبل از آغاز رسمی جنگ)/ گزارش ستاد مشترک ارتش از ضعف پدافند هوایی مستقر در غرب کشور/ 61: ناکامی حمله هوایی عراق به خارک/ شکست نیروهای مهاجم در تصرف تپه‌ای در میمک/ یک شبکه نفوذ منافقین در نیروهای مسلح متلاشی‌شد/ 62: در حملات امروز جنگنده‌های عراقی به مناطق روستایی مریوان 6 نفر از جمله سه نفر از بانوان آموزگار به شهادت رسیدند/ انتقاد رئیس‌جمهور از سکوت سازمان‌های بین‌المللی دربرابر جنایات عراق/ 65: 15 مرحله‌ بمباران‌ هوایی منطقه‌ حاج‌عمران‌ و منطقه عمومی پیرانشهر با 63 فروند هواپیمای عراقی / بمباران‌ مواضع‌ خودی‌ در منطقه عملیاتی فاو – آبادان توسط 25 فروند هواپیمای دشمن/ 66: حملات شدید هوایی عراق به تاسیسات اقتصادی ایران/ حمایت معاون وزارت خارجه آمریکا از حملات هوایی عراق به منظور اعمال فشار بر ایران/ دیدار معاون وزیر امورخارجه آمریکا از عراق و بحث در خصوص کمکهای امنیتی،علمی و تکنولوژیکی آمریکا به عراق.

روزشمار دفاع‌مقدس08 شهريور

روزشمار اسناد سازمان ملل08 شهريور

عناوین آخرین مطالب