تازه‌ها

پس از یک دوره حملات گسترده به مراکز صنعتی و تاسیسات نفتی و مناطق مسکونی ایران و وارد آوردن تلفات بسیاری به غیر نظامیان، رئیس جمهور عراق برای اینکه ابتکار عمل را دردست بگیرد و از حمله بزرگ ایران جلوگیری کند، در روز یکشنیه 12 مرداد 1365 طی نامه سرگشاده‌ای خطاب به رهبران ایران برای نخستین بار یک طرح پنج ماده ای را برای خاتمه دادن به جنگ پیشنهاد داد.

پرونده‌ی اردستانی پر است از فعالیت‌هایش در زمان جنگ تحمیلی و دفاع از خاک کشور. جنگ که آغاز شد، اردستانی به جنوب اعزام شد و ابتدا به‌عنوان مسئول روابط عمومی سپاه شادگان وظیفه‌اش را انجام داد. او را می‌توان به‌عنوان تاریخ‌نگار نبرد ایران و عراق یاد کرد.

الگوی تابعیت از قوانین بین المللی در زمان تجاوز

جمهوری اسلامی ایران در طول جنگ مطابق قواعد و هنجارهای عرفی حاکم بر جنگ برای پیشبرد اهداف خود از هر شیوه و ابزار جنگی استفاده نکرد و نه تنها مقابله به مثل در قبال جنگ شیمیایی را انجام نداد بلکه از اتخاذ شیوه هایی که منتهی به آسیب و زیان به غیر نظامیان هم بود اجتناب می کرد.

نگاه به تاریخ: تحلیل پدیده یا قضاوت درباره اشخاص
نادر نوروزشاد

پژوهشگر تاریخ، در هنگام مطالعه و پژوهش خود،باید بداند که به دنبال چه می‌گردد؟ آیا به‌راستی در پی تحلیل یک پدیده است؟ یا به دنبال یافتن مقصر برای ناکامی‌ها، و معرفی قهرمان برای کامیابی‌ها است؟ این خودآگاهی به او کمک خواهد کرد تا عناصر لازم برای پژوهش تاریخی خود را خالص‌تر و ناب‌تر گزینش کند و درجه اعتبار کار خود را ارزیابی نماید.

حسین عسگری

با فتح خرمشهر و شکست سنگین عراق در عملیات بیت المقدس، حمله به جزیره خارک با هدف کاهش درآمدهای نفتی ایران در دستور کار نیروی هوایی ارتش عراق قرار گرفت، عراق به کشتی های خارجی در اوایل خرداد ماه 1361 هشدار داد که از جزیره خارک دوری گزینند.

ایالات متحده‌ی امریکا خود را برای یک نبرد قاطع و سرنوشت ساز در پاییز و زمستان امسال آماده می کند تا آتش انقلاب ایران را با همان روشی که امریکایی ها برای خاموش کردن حریق ابداع کرده‌اند، خاموش کنند. این روش بر اساس انفجاری قوی‌تر برای از میان بردن قدرت آتش سوزی قرار دارد.

روزشمار دفاع‌مقدس

58: تمدید مهلت تخلیه ساختمان‌های دولتی به اعراب به مدت یک هفته در خرمشهر/تاکید استاندار خوزستان بر سرکوب شدید هرگونه اقدام تجزیه‌طلبانه/ دیدار گروهی از روحانیون و ائمه جماعت و رؤسای عشایر شهرهای بوکان، مریوان و کرمانشاه با امام خمینی/ تلاش سفارت آمریکا در تهران و برخی مقامات آن کشور برای کاهش احساسات ضدآمریکایی به وجود آمده در سراسر کشور.

روزشمار دفاع‌مقدس03 خرداد

عناوین آخرین مطالب