تازه‌ها

بررسی آخرین اقدامات و تدابیر دشمن در منطقه عملیاتی دهانه‌ شیلر از مهم‌ترین محورهای جلسه 21 مهر1362 فرماندهان قرارگاه‌های خاتم‌الانبیا(ص) و مقدم حمزه با محسن رضایی در پادگان مریوان (دره‌ تفی) بود. دشمن باتوجه‌به تجربه‌ عملیات والفجر2، اقدامات بسیاری را در منطقه‌ عملیاتی والفجر4 در دهانه‌ شیلر انجام داده است.

قرار بود عملیاتی توسط رزمندگان در مورخه 27 مهر1366 در منطقه غرب ماووت، انجام گیرد. لیکن عوامل متعددی سبب شد که عملیات به تعویق بیفتد که مهمترین عوامل آن: 1- هوشیاری دشمن نسبت به عملیات 2- نرسیدن به موقع برخی از یگانهای عمل کننده به ویژه لشکر9 بدر و تیپ ویژه پاسداران، به پای‌کار بود.

فرمانده نیروی زمینی ارتش در سخنرانی 20 مهر 1361: فاصله ایجاد شده بین عملیات‌ها توقف نیست، بلکه تعمق و بهتر جنگیدن است، زیرا پشت سر هم ضربه زدن امکانات و تسهیلات لازم دارد. در هفته‌های اول جنگ، بیش از 10711 کیلومترمربع از سرزمین اسلامی ما دست عراق بود که امروز این مقدار از حدود 200 کیلومترمربع تجاوز نمی‌کند.

 

 عملیات فتح 1 در تاریخ 19 مهر سال 1365 در جبهه شمال غرب  در دو محور در استان "کرکوک" عراق با رمز لاحول ولاقوه الابالله‌العلی‌العظیم. "یا زینب" آغاز شد. از اولین دقایق شروع عملیات، تأسیسات نفتی، صنعتی و نظامی کرکوک  با خمپاره‌اندازهای 120 میلی‌متری، تفنگ 106 میلی‌متری و مینی‌کاتیوشای 107 میلی‌متری زیرآتش شدید نیروهای خودی قرارگرفت.  

اگر شخصی در روزهای اول جنگ به مسئولین عراقی می‌گفت که این جنگ یک سال ادامه خواهد یافت، تهمت جنون و دشمنی به او می‌زدند، زیرا به ‌نظر آنان جنگ فقط چند روز و یا چند هفته باید ادامه می‌یافت و طی این مدت آنها باید موفق می‌شدند تا به اهداف اصلی خود برسند

رهبر معظم انقلاب در دیدار با خانواده شهید محسن حججی: «من بارها گفته‌ام امروز جوانهای ما از لحاظ گرایش به مفاهیم انقلابی، از لحاظ کمّیّت و کیفیّت اگر بیشتر و بهتر از دوره‌ی دفاع مقدّس و دهه‌ی ۶۰ نباشند، عقب‌تر نیستند»

روزشمار دفاع‌مقدس

59: شهربانی آبادان: وضع خرمشهر بحرانی است و مزدوران عراقی حلقه محاصره را تنگ‌تر و شدیدتر کرده‌اند/ سپاه دزفول از پیشروی نیروها در جبهه سرخه خبر داد/ سوسنگرد از سه طرف در محاصره دشمن قرار گرفت/ 60: حمله هواپیماهای عراقی به بندر امام خمینی و تأسیسات پتروشیمی/ عراق به دنبال آموزش نظامی ضدانقلابیون ایران/ 61: میگ‌های عراقی بندر امام خمینی را بمباران کردند/ ناکامی عناصر مسلح غیرقانونی در حمله‌ مجدد به پاسگاه لیلانه در شمال شرقی سردشت/ 63: آغاز پاتک‌های دشمن در محور گرکنی با فرماندهی و نظارت مستقیم صدام/ تجاوز هواپیماهای روسی به آسمان ایران در نواحی مرزی شرق کشور/ 65: گسترش فعالیت‌های مهندسی و افزایش نیروی زرهی دشمن در منطقه فاو/ فرمانده نیروی هوایی عراق، ایران را تهدید به حمله به تأسیسات اقتصادی کرد/ 66: تعویق مجدد اجرای عملیات در غرب منطقه ماووت/ ناوهای آمریکایی به میدان نفتی رشادت حمله کردند/ تجاوز هواپیماهای آمریکا به حریم هوایی چابهار.

 

روزشمار دفاع‌مقدس29 مهر

عناوین آخرین مطالب