تازه‌ها

عملیات عاشورای 4 در تاریخ 1 آبان ماه 1364 با هدف انهدام نیروهای دشمن در منطقه عملیاتی غرب دریاچه «اُمُ النِّعاج» در هُورالهویزه انجام شد. رمز این عملیات‌ آب -خاکی یا موسی‌الکاظم(ع) تعیین‌ شد. رزمندگان به‌ لحاظ‌ استفاده‌ از اصل‌ غافلگیری‌ و پشتیبانی‌ موثر توپخانه، به‌ همه اهداف‌ خود رسیدند و 110 کیلومتر مربع از منطقه هورالهویزه عراق آزاد شد و دریاچه اُمُ النِّعاج به تصرف درآمد.

 

جلسه مشترکی بین فرماندهان سپاه و ارتش در تاریخ 27 مهر 1361 در پادگان "عین ‏خوش" با هدف بررسی وضعیت آماده‏ سازی عملیات محرم، تشکیل شد و در مورد طرح عملیاتی شماره 5 قرارگاه عملیاتی قائم(عج)، که بعدها با نام عملیات محرم شناخته شد،  تصمیمات لازم اتخاذ گردید. طرح عملیاتی محرم بعد از 24 ساعت با امضای مشترک حسین خرازی و سرهنگ منوچهر دژکام برای اقدام، به یگان‌های تحت امر ابلاغ شد.

عملیات والفجر4 با رمز "یا الله" با هدف تصرف دره شیلر و پنجوین عراق؛ بستن راه تردد عناصر ضدانقلاب؛ خارج‌کردن شهر مریوان از دید و تیر دشمن در جبهۀ شمالی (سلیمانیه-پنجوین) به‌صورت مشترک به‌همت سپاه  و ارتش اجرا شد. این عملیات که به منظور تصرف منطقه شیلر و کوتاه کردن فاصله بین نیروهای خودی در دو محور بانه و مریوان طراحی شده بود، زمینه‌ساز نبردهای بعدی با هدف کرکوک شد.

بررسی آخرین اقدامات و تدابیر دشمن در منطقه عملیاتی دهانه‌ شیلر از مهم‌ترین محورهای جلسه 21 مهر1362 فرماندهان قرارگاه‌های خاتم‌الانبیا(ص) و مقدم حمزه با محسن رضایی در پادگان مریوان (دره‌ تفی) بود. دشمن باتوجه‌به تجربه‌ عملیات والفجر2، اقدامات بسیاری را در منطقه‌ عملیاتی والفجر4 در دهانه‌ شیلر انجام داده است.

قرار بود عملیاتی توسط رزمندگان در مورخه 27 مهر1366 در منطقه غرب ماووت، انجام گیرد. لیکن عوامل متعددی سبب شد که عملیات به تعویق بیفتد که مهمترین عوامل آن: 1- هوشیاری دشمن نسبت به عملیات 2- نرسیدن به موقع برخی از یگانهای عمل کننده به ویژه لشکر9 بدر و تیپ ویژه پاسداران، به پای‌کار بود.

فرمانده نیروی زمینی ارتش در سخنرانی 20 مهر 1361: فاصله ایجاد شده بین عملیات‌ها توقف نیست، بلکه تعمق و بهتر جنگیدن است، زیرا پشت سر هم ضربه زدن امکانات و تسهیلات لازم دارد. در هفته‌های اول جنگ، بیش از 10711 کیلومترمربع از سرزمین اسلامی ما دست عراق بود که امروز این مقدار از حدود 200 کیلومترمربع تجاوز نمی‌کند.

 

روزشمار دفاع‌مقدس

59: درگیری شدید میان نیروهای خودی و عراقی در خیابان چهل متری و عقب نشینی دشمن از کوی طالقانی/ انهدام توپخانه دشمن در پشت اروندکنار توسط هواپیماهای خودی/ استقرار نیروهای دشمن در ارتفاعات الله اکبر، سابله و نزدیکی رودخانه کرخه/ انهدام سه فروند ناوچه اوزا و دو فروند ناوچه اژدرافکن عراقی در منطقه خورموسی/ 60: شهرهای آبادان، سوسنگرد، پیرانشهر و پاوه هدف توپخانه‌های عراقی قرار گرفتند/ دستگیری 25 تن از عوامل ضدانقلاب در 3 روز اخیر/ 61: خنثی سازی بیش از 15هزار مین از آغاز عملیات مسلم بن عقیل تا کنون/ در حمله چته‌های گروهک دمکرات به پایگاه ربط در شمال شرقی سرشت 16 نفر از مهاجمان به هلاکت رسیدند/ 63: پایان عملیات عاشورا در میمک با عقب نشین نیروهای عراقی/ سقوط بدون درگیری پایگاه پرده زرد در بوکان به دلیل خیانت/ 65: سپاه چهارم حمزه از عملیات خرابکارانه عراق با همکاری ضد انقلاب در مناطق مهم و تاسیسات اقتصادی و حیاتی کشور خبر داد/ حمله نیروهای اتحادیه میهنی به چهار پایگاه دشمن در منطقه کرکوک/ 66: 24 آبان 1366 زمان اجرای عملیات در غرب منطقه ماووت اعلام شد/ ورود پنج دلفین به خلیج فارس برای مین یابی در زیر آب توسط نیروی دریایی آمریکا.

روزشمار دفاع‌مقدس01 آبان

عناوین آخرین مطالب