مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 

مهمترین اخبار

نخستین عملیات گسترده آفندی ایران به فرماندهی فرمانده نیروی زمینی ارتش (تیمسار ظهیرنژاد) در غرب رودخانه کرخه طرح‌‌ریزی و اجرا شد. در طرح مانور عملیات پیش‌بینی شده بود که با شکستن خطوط دشمن در غرب پل نادری، در دو مرحله تک، دشمن تا مرز وادار به عقب‌نشینی می‌گردد، اما هدف‌های این عملیات تأمین نشد.

هم‌رزم شهید همدانی با اشاره به برخی ویژگی‌های ایشان، بیان کرد: برادر حسین همدانی فردی پرتحرک، فعال و تکلیف گرا بود هر کاری را که به ایشان تکلیف می‌کردند ایشان رد نمی‌کرد.

همرزم شهید همدانی:

در تاریخ 66/7/16 هلیکوپترهای آمریکا به 5 فروند قایق نیروهای دریایی سپاه که در حال گشت زنی در منطقه بودند، حمله کردند. بر اثر اقدام تدافعی ایران، یک فروند هلیکوپتر آمریکا سقوط کرد.

رهبر انقلاب در اجتماع بسیجیان در ورزشگاه آزادی با اشاره به تلاش دشمن برای اثرگذاری بر افکار عمومی با استفاده از ابزار رسانه فرمودند: ابزار رسانه مهم است و اگر دست دشمن باشد، ابزار خطرناکی است که می توان آن را به سلاح شیمیایی در جنگ‌های نظامی تشبیه کرد.

مقام معظم رهبری:

مدیر توزیع انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بابیان اینکه مرکز، تاکنون تنها در نمایشگاه استانی مشهد مقدس حضورداشته ولی امسال در اکثر استان‌ها حضور فعالی را خواهد داشت، اظهار کرد: امسال در نمایشگاه‌های استانی که در کردستان، تبریز، مشهد، اصفهان، کرمان، گیلان و خرم‌آباد و چندین استان دیگر برگزار می‌شود، شرکت کرده‌ایم و غرفه مستقلی را داریم.

نمایشگاه‌های استانی، میزبان انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

رئیس مرکز: وقوع جنگ اجتناب ناپذیر بود و شرایط تحمیل جنگ توسط جامعه جهانی، کشورهای منطقه‌ای و رژیم بعث عراق برای آنها کاملاً آماده بود و امکان این که ما از وقوع جنگ جلوگیری کنیم وجود نداشت. یک اراده جدی برای مقابله با تفکر انقلابی شکل گرفته بود.

 

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس:

 حضور دشمن در جنوب و غرب اهواز خطری اساسی برای این شهر محسوب می شد. برای رفع این تهدید، با اجرای عملیات 9/7/ 59 به فرماندهی برادر غیور اصلی ـ که بعدها به شبیخون اول یا عملیات "غیور اصلی" موسوم گردید ـ تیپ 43 عقب رانده شد و در نتیجه، جاده حمیدیه ـ سوسنگرد آزاد شد.