تازه‌ها

درآمدی بر ضرورت شکل‌گیری گفتگویی عمومی و تخصصی پیرامون مساله پایان جنگ

یکی از موانع اساسی در رسیدن به فهمی مشترک و عمومی در ارتباط با پایان جنگ، آغشتگی مساله دیروز (پایان جنگ) به مسائل و مناقشات امروز است. در واقع، نه تنها ما پایان جنگ در مرداد 1367 را، با عینک و زاویه دید دهه 90 تحلیل می‌کنیم، بلکه مسائل و چالش‌های امروزین جامعه سیاسی را نیز در این تحلیل دخیل می‌کنیم.

 

به منظور آمادگی جهت اجرای عملیات در منطقه سلیمانیه عراق؛ هفده تن از فرماندهان و مسئولان ارشد سپاه از سردشت وارد عمق خاک عراق شدند و طی 20 روز نقاط استراتژیک استان سلیمانیه را شناسایی کردند و با موفقیت به مقر فرماندهی قرارگاه نیروی زمینی سپاه بازگشتند.

ظهور ستاد جنگ‌‌های نامنظم و قرارگاه رمضان

درپی موافقت و استقبال مسئولان کشور از طرح فرمانده سپاه پاسداران برای انجام فعالیت‌های برون مرزی، وی به‌سرعت مرکز جنگ‌‌های نامنظم سپاه را با نظارت مستقیم خود تشکیل داد و درجهت دستیابی به اهداف و اجرای مأموریت‌‌های این ستاد، نخستین حکم فرماندهی آن را در سال 1362 به نام مرتضی رضایی صادر کرد.

این عملیات کاملاً موفقیت‌آمیز بود به نحوی که رژیم عراق چون با یک حرکت غیرمنتظره روبه‌رو شده‌بود، تا 20 ساعت از هرگونه اظهارنظری خودداری کرد. تأسیسات عظیم نفتی کرکوک در این عملیات آسیب کلی دید و بازسازی آن احتیاج به زمان طولانی و سرمایه زیادی دارد.

منطقه میمک یکی از مناطق حساس مرزی بود که از نظر محدودیت زمین، نیاز به نیروی انسانی کمتری برای شناسایی داشت و پیروزی در این عملیات حساسیت و واکنش‌های زیادی را برمی‌انگیخت. به همین منظور پس از بررسی مناطق عملیاتی، فرماندهان  کلید اجرای عملیات عاشورا در منطقه میمک را در تاریخ 25 مهر 1363 زدند. رزمندگان در جریان این عملیات که تا 30 مهر به طول انجامید توانستند بیش از 80 درصد از اهداف موردنظر را تأمین نمایند.

 

پس از منتفی شدن عملیات موسوم به «والفجر ٨ انجام نشده»، دو عامل ضرورت پاسخگویی به تبلیغات خارجی که دال بر ضعف و عدم توان جمهوری اسلامی در استمرار جنگ بود، و نیز توجه به روحیه مردم در داخل، اقتضای آن را می‌کرد که هر چه زودتر عملیاتی انجام شود و از آنجا که بخش اصلی نیروهای خودی می بایست برای انجام عملیات بزرگ دیگری آماده می شدند، عملیات مدنظر در منطقه میمک به صورت محدود برنامه ریزی گردید.

روزشمار دفاع‌مقدس

59: درگیری شدید میان نیروهای خودی و عراقی در خیابان چهل متری و عقب نشینی دشمن از کوی طالقانی/ انهدم توپخانه دشمن در پشت اروندکنار توسط هواپیماهای خودی/ استقرار ستون های مختلف دشمن در در ارتفاعات الله اکبر، سابله و نزدیکی رودخانه کرخه/ انهدام سه فروند ناوچه اوزا و دو فروند ناوچه اژدرافکن عراقی در منطقه خورموسی/ 60: شهرهای آبادان، سوسنگرد، پیرانشهر و پاوه هدف توپخانه‌های عراقی قرار گرفتند/ دستگیری 25 تن از عوامل ضدانقلاب در 3 روز اخیر/ 61: خنثی سازی بیش از 15هزار مین از آغاز عملیات مسلم بن عقیل تا کنون/  در حمله چته‌های گروهک دمکرات به پایگاه ربط در شمال شرقی سرشت 16 نفر از مهاجمان به هلاکت رسیدند/ 63: پایان عملیات عاشورا در میمک با عقب نشین نیروهای عراقی/ سقوط بدون درگیری پایگاه پرده زرد در بوکان به دلیل خیانت/ 65: سپاه چهارم حمزه از عملیات خرابکارانه عراق با همکاری ضد انقلاب در مناطق مهم و تاسیسات اقتصادی و حیاتی کشور خبر داد/ حمله نیروهای اتحادیه میهنی به چهار پایگاه دشمن در منطقه کرکوک/ 66: 24 آبان 1366 زمان اجرای عملیات در غرب منطقه ماموت اعلام شد/ ورود  پنج دلفین به خلیج فارس برای مین یابی در زیر آب توسط نیروی دریایی آمریکا.

روزشمار دفاع‌مقدس01 آبان

روزشمار اسناد سازمان ملل01 آبان

عناوین آخرین مطالب