تازه‌ها

به مناسبت یازدهم شهریور، سالروز شهادت محمود کاوه

با تصمیم فرماندهان مبنی بر تداوم عملیات، شهید محمود کاوه فرمانده تیپ ویژه 155 شهدا، خود عازم منطقه نبرد شد. تلاش برای منصرف کردن او بی نتیجه ماند. آخرین مکالمات بین کاوه و منصوری ( جانشین فرماندهی تیپ) گویای عزم جدی و راسخ او برای اجرای این تصمیم و آمادگی وی برای شهادت است.

 

درباره استفاده عراق از سلاح بیولوژیک، گزارشهای دقیق در دسترس نیست. اما دربرخی گزارشهای خارجی آمده که نمونه هایی از کاربرد این عوامل بر روی رزمندگان مصدوم ایرانی (اعزامی به آلمان) مشاهده شده است. با این حال، منابع نظامی و یا پزشکی ایران هنوز اثباتا ویا نفیا در این باره چیزی بیان نکرده‌اند.

طرح حمله شیمیایی به شهر تهران، پایتخت ایران نیز تهیه شده بود. جوامع سرمایه‌داری مادی‌گرا، در صورت فراهم آمدن سودهای هنگفت، منبعی اساسی برای تهیه مخفیانه سلاح‌های ممنوعه تلقی می‌شوند. سابقه حمله به سردشت و حلبچه نشان می دهد که کشورهای غربی و مجامع بین‌المللی نیز مادامی که از سلاح‌های شیمیایی برای مصالح سیاسی و نظامی‌شان استفاده شود، چشمان خود را می‌بندند.

صدام پشت تریبون میدان پیروزی بغداد ایستاد، در جمع هزاران نفر از مردمی که به همین مناسبت گردهم آمده بودند، با فریبکاری تمام شرکت کرد؛ گویا هیچ اتفاقی نیفتاده است. گویی که یک میلیون قربانی (کشته و زخمی و معلول) برجای نمانده، گویی که 100 میلیارد دلار بدهی برجای نمانده و گویی که 30 میلیارد دلار ذخایر ارزی که پیش از جنگ در اختیار داشتیم، از بین نرفته است.

دولت رجایی در جنگ
به مناسبت هفته دولت

عراق از اوایل سال 1358، موضع تهاجمی خود را علیه ایران آشکار ساخت و از زمین، هوا و دریا تعرضات پراکنده‌ای را به تمامیت ارضی ایران در نواحی مرزی آغاز کرد. این تعرضات به طور پراکنده تا شهریور 1359 ادامه یافت. در نهایت، پس از ماه‌ها تجاوز و حملات پراکنده به حریم جمهوری اسلامی، در 31 شهریور 1359 هم‌زمان با نخستین هفته آغاز به کار دولت رجائی، عراق جنگ تمام عیاری را علیه ایران آغاز کرد. بدین ترتیب، دولت رجائی با جنگ متولد شد.

گزارشی از مرحوم علی مژدهی

عملیات کربلای 2 در منطقه ای به وسعت تقریبی 50 کیلومتر مربع در تاریخ 10 شهریور ماه 65 در حاج عمران اجرا شد.  تیپ 9 بدر متشکل از نیروهای‌ مجاهد و ارتشیان‌ عراقی‌ بود که‌ در این عملیات بسیار درخشید. این گزارش توسط راوی و تاریخ‌نگار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در این تیپ، مرحوم علی مژدهی تنظیم شده است.

 

 

روزشمار دفاع‌مقدس

59: برچیدن مین‌ها در نوار مرزی ایران و عراق در منطقه بصره/ افزایش احتمال خطر حمله عراق به آبادان/ 61: ناکامامی جنگنده‌های عراقی در بمباران تاسیسات نفتی ایران در جزیره خارک/ امام خمینی (ره) با اشاره به استمرار گلوله باران شهرهای مرزی ایران توسط ارتش عراق، ورود به خاک عراق را عملی دفاعی اعلام نمودند/ 62: موفقیت عملیات پاکسازی در سردشت/ خالی شدن نیمی از شهر مریوان به علت حملات هوایی دشمن/ 65: فرار یک اف14 به عراق/ تغییر ناگهانی جو و تعویق عملیات کربلای3/ هوشیاری دشمن در حاج عمران و تعویق عملیات/ 66: حمله هواپیماهای عراق به جزیره خارک، یدک‌کش خضراء و یک فروند کشتی پانامایی در خلیج‌فارس/ سخنگوی نظامی عراق از سرگیری حملات و بمباران شدید علیه شهرهای ایران خبر داد/ مجله آمریکایی یو.اس.نیوز: میزان خرید تسلیحاتی عراق چهار برابر ایران است.

روزشمار دفاع‌مقدس09 شهريور

روزشمار اسناد سازمان ملل09 شهريور

عناوین آخرین مطالب