تازه‌ها

گزارش مجله آلمانی "اشترن" از صنایع بمب شیمیایی عراق

عراق به تنهایی این توانایی را نداشته است که به جنگ افزار های شیمیایی و بیولوژیکی دسترسی داشته باشد، پشتیبانی آمریکا، اروپا و کشورهای عرب از عراق در جنگ با ایران خود می تواند این فرضیه را که این کشورها به عنوان واسطه دستیابی عراق به این نوع از جنگ افزار های شیمیایی بودند، به یقین تبدیل کند. در این میان شرکت های متعلق به کشور آلمان غربی بیشترین کمک را در قالب قراردادهای تجاری با عراق در خصوص فروش مواد اولیه سلاح های شیمیایی داشته اند.

قابل توجه کسانی که مقطع آزادی خرمشهر را، مقطعی قابل صلح کردن می دانند

عدنان خیرالله وزیر دفاع عراق در تاریخ  1361/12/5 با مجله الحوادث لندن مصاحبه می کند، و ضمن تکرار ادعاهای گذشته عراق درباره استان خوزستان به‌عنوان یک سرزمین عربی؛ خواستار برقراری صلح و قطع ادامه جنگ می شود. کسانی که تصور می کنند عقب نشینی صدام بعد از خرمشهر می توانست فرصتی برای صلح باشد! باید این مصاحبه را مورد توجه قرار دهند.

تهیه وتنظیم حسین عسگری

عملیات والفجر 6 در دوم اسفند1362 با رمز مقدس یا زهرا(س) توسط سپاه پاسداران در منطقه عملیاتی چزّابه با هدف انهدام نیروهای دشمن و گمراه کردن آنها از عملیات آتی(خیبر)، انجام گرفت.

تهیه وتنظیم حسین عسگری

قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) طرح عملیاتی کربلای11 را درتاریخ 1 اسفند 1361 با امضای مشترک محسن رضایی و سرهنگ علی صیاد شیرازی به قرارگاه‌های کربلا و نجف ابلاغ کرد. هدف اصلی این عملیات  تک به جبال حمرین و تکمیل تصرف آن و دستیابی به جبل فوقی در جنوب ‏شرقی دهلران در جنوب استان ایلام بود.

پس از عملیات والفجر1، فرماندهان نظامی با درک جدیدی از توانایی‌های دشمن و وضعیت عمومی صحنه جنگ، در شیوه رویارویی با دشمن و انتخاب زمین درگیری تغییرات اساسی دادند. این درک موجب شد تا مرداب‌های نفت‌خیز هورالهویزه برای عملیات بعدی انتخاب شود. این عملیات با نام "خیبر" در سوم اسفند سال 1362 با رمز "یا رسول الله(ص)" آغاز شد.

تهیه وتنظیم حسین عسگری

گزارش گروه پزشکی سازمان بین‌المللی صلیب سرخ بعد از عملیات خیبر: «بیشتر سربازان ایرانی که تاکنون درگذشته‌اند در معرض گاز مسموم‌کننده خردل قرارگرفته بودند ... علت مرگ قطعاً تأثیرات گاز خردل و باران زرد بوده است. اکنون ما این مسئله را بدون هیچ‌گونه تردیدی به اثبات رسانده‌ایم.»

روزشمار دفاع‌مقدس

57: جمع آوری سلاح ها و برقراری نظم و امنیت دغدغه دولت موقت/ توقیف یک انبار اسلحه ، فشنگ ، اسید و نارنجک کشف شده در تبریز و خلع سلاح دو سرنشین یک اتومبیل در این شهر/ دعوت چریکهای فدائی خلق از هواداران خود به منظوربه دست گرفتن کمیته های محلی/ شهادت 2 نفر از هموطنان در نتیجه حمله هلی کوپترها و هواپیماهای عراقی به منطقه مرزی سیرین در بانه کردستان/ 61: ابلاغ دستور عملیاتی والفجر1 / مفقود شدن 9 هزار شهروند ایرانی  ساکن مناطق اشغالی/ سقوط یک فروند هواپیمای جنگی عراق در منطقه عملیاتی والفجر و ناکامی در بمباران ایلام/ سرقت مسلحانه اموال مردم، شیوه و استراتژی سازمان منافقین در تهران/ 65: شهادت حاج حسین خرازی فرمانده لشکر14 امام حسین(ع)/ هدف قرار گرفتن نفتکش 116 هزاتنی خارک ایران/ تلاش آمریکا برای تحریم تسلیحاتی ایران/ حضور هواداران عرفات و جرج حبش در خطوط نبرد جنگ عراق علیه ایران.

روزشمار دفاع‌مقدس08 اسفند

روزشمار اسناد سازمان ملل08 اسفند

عناوین آخرین مطالب