تازه‌ها

حسین عسگری

تجاوز عراق به ایران، اهداف و انگیزه‌های ایدئولوژیک سیاسی و ارضی داشت که برخی از آن‌ها دارای پیشینه‌ای تاریخی و برخی مربوط به وقوع انقلاب اسلامی ایران بود. ازجمله مهم‌ترین علل و اهداف عراق از حمله به ایران، می‌توان به موارد ( لغو‌ قرارداد مرزی 1975 الجزایر-جداسازی  استان خوزستان از ایران- فشار به ایران برای واگذاری جزایرسه گانه- جلوگیری از نفوذ انقلاب اسلامی و..) اشاره کرد.

حسین عسگری

موضع آمریکا در جنگ ایران و عراق اساساً مبنی بر حمایت از عراق در شروع تهاجم به خاک جمهوری‌اسلامی، به منظور تعدیل در مواضع انقلابی ایران بود. اتخاذ استراتژی دفاع مطلق از سوی عراق با هدایت وحمایت غربیها، این فرصت را در اختیار آمریکا و غرب قرار داد تا با حمایتهای همه جانبه از عراق، این کشور را در برابر تهاجمات احتمالی رزمندگان اسلام حفظ نمایند .

حسین عسگری

 فرمانده‌هان سپاه پاسداران علاوه‌بر طراحی عملیات فاو، چندین عملیات دیگر را با هدف‌های مختلف در چارچوب راهبرد عملیاتی خود ( استمرار عملیات‌ها)  طرح‌ریزی کردند. فرمانده کل سپاه  در جلسه ستاد قرارگاه خاتم الانبیاء در تاریخ 1364/10/13 با اشاره به تجربه موفق طراحی و اجرای سلسله عملیات‌های پی‌درپی در سال دوم جنگ برای آزادسازی مناطق اشغالی، ضرورت اجرای عملیات‌های پی‌درپی را مطرح کردند.

آسیب‌شناسی دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران طی جنگ تحمیلی در گفت‌وگو با دکتر علی خرم (بخش دوم)

همه این مسائل در واقع درس‌های ما از جنگ تحمیلی است. حتی در هنگام جنگ و درگیری نباید فکر کنیم می‌توان همه چیز را از طریق نظامی پیش برد. مدیران موفق آن‌هایی هستند که از نیروهای مسلح خود به موقع استفاده کنند و دست آوردهای نظامی را با ابزارهای دیگر و از جمله دیپلماتیک بتوانند تثبیت نمایند.

اتخاذ راهبرد دفاع ایستا

ارتش عراق با نگرانی از تداوم حمله‌های ایران، در جبهه‌‌های زمینی شکل و آرایش دفاعی به خود گرفت، ولی آفند به مراکز اقتصادی و نفتی ایران را در صورت حملات رزمندگان اسلام در جبهه‌‌های زمینی در دستور کار خود قرار داد تا با این شیوه بتواند از پیروزی‌‌های نظامی بیشتر ایران جلوگیری کند. به این منظور ارتش بعثی عراق پس از شکست‌‌های پی‌درپی و سنگین در عملیات‌‌های سال دوم جنگ، سعی در اصلاح ساختار دفاعی و گسترش توان نظامی خود نمود.

حسین عسگری

نیروهای عمل‏ کننده لشکر19 فجر  در منطقه عمومی دهلران - طیب در غرب رودخانه میمه عملیات نفوذی به عمق خاک عراق را انجام  می دهند و در طرح مانور لشکر هدف اولیه، انهدام و اسارت نیروهای دشمن در تپه194 و نیز تثبیت منطقه بود ولی به دلیل کمبود نیرو در یگان‌های خودی، مقرر شده که پس از انهدام و گرفتن اسیر و غنایم، به عقب برگردند.

روزشمار دفاع‌مقدس

58: کاهش نقش محوری گروهک سیاسی خلق عرب با انتقال شیخ شبیرخاقانی به قم/ گزارش کنسولگری عراق از اتمام کار گروهک خلق عرب/ 61: پاتک سه تیپ زرهی و مکانیزه دشمن در منطقه عملیاتی رمضان/ انهدام انبار مهمات دشمن توسط نیروهای خودی تحت عملیات نفوذی"غدیر" در منطقه‌ میمک/ در بمباران شهرهای ایلام ، خرم‌آباد، آبادان و خرمشهر، 12 تن شهید و 148 تن مجروح شدند/ سرنگونی جنگنده عراقی در جنوب مهران/ وزیر خارجه فرانسه نگرانی بی‌نهایت خود را از رشد قدرت ایران در جنگ ابراز کرد/ مجله آمریکایی نیوزویک از سوءقصد به جان صدام حسین خبر داد/ 64: حمله‌ هوایی 15 فروند جنگنده عراقی به منطقه‌ عملیاتی قادر1/ سرنگونی دو فروند هواپیمای عراقی با آتش پدافند هوایی خودی/ 65: انهدام‌ یک‌ ناوچه‌ غرق‌شده‌ مورداستفاده‌ کمین‌ دشمن‌ در خور عبدالله‌ در عملیات نفوذی قرارگاه‌ نوح‌/  تلاش عراق برای خرید هواپیمای بدون سرنشین و سلاح از اسرائیل/ 66: عملیات فتح 8 در 150 کیلومتری عراق و تصرف یک شهرک/ نبرد نامتوازن یک جنگنده ایرانی با شش جنگنده عراقی/ اعتبار 32 میلیون دلاری انگلیس برای عراق جهت خرید مواد شیمیایی.

روزشمار دفاع‌مقدس29 تير

عناوین آخرین مطالب