تازه‌ها

تهیه وتنظیم حسین عسگری

گزارش گروه پزشکی سازمان بین‌المللی صلیب سرخ بعد از عملیات خیبر: «بیشتر سربازان ایرانی که تاکنون درگذشته‌اند در معرض گاز مسموم‌کننده خردل قرارگرفته بودند ... علت مرگ قطعاً تأثیرات گاز خردل و باران زرد بوده است. اکنون ما این مسئله را بدون هیچ‌گونه تردیدی به اثبات رسانده‌ایم.»

گزارش فرماندهان سپاه به فرمانده عالی جنگ

همه شهید شدند؛ از یاران سال اول جنگ بیش از چند سردار باقی نمانده، مابقی نسل دوم و سوم فرماندهان جنگ هستند. فرمانده لشکر25 کربلا که زبانزد شجاعان و از پیشگامان خیزهای بلند در عملیات‌ها است، امروز در گوشه‌ای از سنگر به برادر محسن رضایی می ‏گفت: "آقا محسن، نمی‌شود یک مدت لشکر کربلا [استراحت و بازسازی کند] یکی دیگر بیاید؟ خدا می‌داند خسته شدیم.

دلایل بکارگیری نیروی سرباز در جنگ

صرف نظر از نیروهای وظیفة با انگیزه، اساساً حضور نیروی وظیفه در جنگ نابرابر که تنها ادارة انسانی خودی، خنثی‌کننده برتری عِدِّه و عُدِّه و برتری تجهیزات و سازمانی دشمن بود، نمی‌توانست تأثیرگذار باشد. اما  سپاه معتقد بود با گزینش سرباز، می‌شود سربازان با انگیزه را به کار گرفت، ضمن آن که با آموزش, آنان را تا مرتبه کادر ثابت ارتقا داده و حتی کمبود نیروی پاسدار رسمی نیز تا حدی جبران شود.

تحلیل وزارت خارجه ایران و بن بست مذاکرات قطعنامه 598

جمهوری اسلامی ایران طرح دبیرکل را به لحاظ انعطاف منطقی‌تری که از نظر زمان‌بندی و ترتیب بندها دارد، قابل اجرا می‌داند. اما عراق با اصرار بر اجرای متوالی سه قدم آتش‌بس، عقب‌نشینی و تبادل کل اسرا، می‌خواهد یک جا و بدون دادن امتیاز، کلیه امتیازات محوری را از طرف مقابل بگیرد.

تهیه وتنظیم حسین عسگری

اسیران ایرانی در بازداشتگاه ها و زندان های مخوف عراق هدف رفتارغیر انسانی و انتقام جویی رژیم حاکم در عراق قرار داشتند.عراق با اینکه یکی از طرف های کنوانسیون سوم 1949 ژنو بود ابتدایی ترین حقوق اسیران جنگی  را رعایت نمی کرد تا آنجا که می توان گفت عراقی ها در این زمینه کلکسیونی از موارد نقض عمدۀ کنوانسیون سوم ژنو بود.

تهیه وتنظیم حسین عسگری

عراق که روزی تصور می کرد با یک جنگ یک هفته ای، به قدرت برتر منطقه تبدیل می شود، در پایان سال 1362، بیش از 80 میلیارد دلار به دولت‌های منطقه و کشورهای دیگر مقروض بود و مجبور شد سالانه میلیاردها دلار دیگر از کشورهای منطقه کمک دریافت کند.

 

روزشمار دفاع‌مقدس

57: تشکیل سپاه پاسداران در کشور/ سازمان مجاهدین خلق با انتشار اعلامیه‌ای خواستار انحلال ارتش شدند/ 61: آبادان همچنان زیر آتش توپخانه دشمن/ اعزام 1000 نفر نظامی از سودان و یک گروه متخصص نظامی مصری به عراق/ حمله ناموفق اعضای گروهک کومه له به مقر سپاه در اشنویه/ 65: تصرف برکه عظیم با وسعت 30 کیلومتر توسط نیروهای سپاه پاسداران/ وزیر خارجه سوئد: استفاده عراق از سلاح شیمیایی از جمله گاز خردل علیه ایرانیان، امروز دیگر معلوم و توسط متخصصین سازمان ملل امری ثابت شده است/ پرتاب گلوله‌های شیمیایی در منطقه جنوب جنب جاده شهید امانی توسط عراق.

روزشمار دفاع‌مقدس02 اسفند

روزشمار اسناد سازمان ملل02 اسفند

عناوین آخرین مطالب