مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 

مهمترین اخبار

دفاع مقدس به‌عنوان یکی از پدیده‌های شگرف عصر حاضر بر فرایند ادبیات و تاریخ ایران تأثیر عمیقی گذاشته است و با توجه به گستردگی ابعاد جنگ به‌ویژه حضور عمومی اقشار مختلف مردمی در آن شکل‌گیری موضوعات متنوعی را در حوزه ادبیات، تاریخ، هنر و پژوهش به دنبال داشته است، که هرکدام از آن‌ها در جای خود نیازمند بررسی و تولید آثار فاخر می‌باشند.

نقدی بر یادداشت «نقدی بر رویکرد معنوی و خاطره محور به جنگ» به قلم یحیی نیازی

در حوزه جنگ، رویکرد به تاریخ شفاهی تااندازه‌ای متفاوت است. در این حوزه بیش از آنکه وقایع موضوع تاریخ شفاهی باشد که تااندازه‌ای هست، بر نقش‌ها و با رویکرد فرهنگی و اجتماعی تمرکز شده است.

نقدی بر تاریخ شفاهی جنگ؛ کاستی‌ها و بایسته‌ها کدامند؟
نویسنده و پژوهشگر جنگ ایران و عراق مطرح کرد:

مرتضی قاضی با تأکید بر اینکه ترجمه مجموعه مقالات موضوعی اولویت ترجمه در مرکز است، گفت: با توجه به اینکه مشکل مخاطب و توزیع کتاب‌ها را داریم، سعی کردیم از طریق پژوهش‌های میان‌رشته‌ای و مجموعه مقالات موضوعی مشکل توزیع و مخاطب را حل کنیم.

رونمایی از دو اثر ترجمه‌شده در هفته دفاع مقدس
مدیریت گروه مطالعات غیرنظامی:

فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: امنیت به فضل الهی با حضور مسلط نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برقرار است و امنیت خلیج‌فارس در ید قدرت نظام جمهوری اسلامی ایران است.
 

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به پیشرفت‌ها و افزایش توانایی‌های جمهوری اسلامی در عرصه‌های سیاسی، دفاعی و اقتصادی تأکید کردند: دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و چهل سال دوم جمهوری اسلامی قطعاً از چهل سال اول، برای ما بهتر و برای دشمنان بدتر خواهد بود.

چهل سال دوم جمهوری اسلامی قطعاً از چهل سال اول، برای ما بهتر و برای دشمنان بدتر خواهد بود
رهبر انقلاب در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت:

شورای امنیت سازمان ملل در ۱۸ مرداد ۱۳۶۷ قطعنامه ۶۱۹ را تصویب کرد. به‌موجب این قطعنامه ناظران نظامی سازمان ملل متشکل از حدود ۳۵۰ نفر نیروی کلاه آبی از ۲۴ کشور و ملیت مختلف به فرماندهی ژنرال الوکویویچ اهل یوگسلاوی در اطراف مرزهای کشورهای ایران و عراق مستقر شدند...

ماجرای خاتمه جنگ تحمیلی عراق علیه ایران

در مراسم جشن عید سعید غدیر با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای سادات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از خانواده این شهدای بزرگوار تجلیل به عمل آمد.
 

گرامیداشت یاد و خاطره شهدای سادات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
در آستانه عید سعید غدیر خم انجام شد؛

مراسم جشن عید سعید غدیر خم با حضور مدیران و کارکنان و جمعی از خانواده شهدای راوی و با سخنرانی  حجت الاسلام ماندگاری در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار شد.

 

گزارش تصویری از مراسم جشن عید سعید غدیر خم در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

با آغاز شب حملات مهاجمین شدت یافت، صدای خمپاره‌ها قطع نمی‌شد، مزدوران پالیزبان و سردار جاف که در میان مهاجمین بودند با شوق غارت خانه‌های مردم وارد شهر شده بودند. غارتگری آن‌چنان مزدوران را به خود مشغول کرده بود که آن‌ها را از هجوم به مقر سپاه غافل کرده بود...

مروری بر حماسه خونین پاوه؛
معرفی کتاب امدادگر کجایی / روحانی شهید قنوتی
معرفی کتاب "امدادگر کجایی" ؛ شهید قنوتی
محاسبات غلط آمریکایی ها درباره انقلاب اسلامی ایران
محاسبات غلط آمریکایی ها درباره انقلاب اسلامی ایران
موشن گرافیک معرفی کتاب روزشمار
موشن گرافیک معرفی مجموعه کتاب روزشمار