مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 2 مهر؛

 

مهمترین اخبار

عملیات شهید آیت‌الله مدنی در تاریخ 1360/6/27 به منظور تصرف خاک‌ریزهای خط مقدم دشمن از دغاغله تا دهلاویه و در پی آن ورود به روستای دهلاویه و استقرار در آن در جنوب جاده سوسنگرد ـ بستان انجام شد.

عملیات انصار در 20 شهریور 1365، در جزیره جنوبی واقع در هورالهویزه توسط تیپ 32 انصارالحسین(ع) انجام شد.

عملیات فتح 10 در تاریخ 1366/6/13 با رمز "یا اباعبدالله الحسین (ع)" برای انهدام مراکز و پایگاه‌های شناسایی‌شده دشمن آغاز گردید.

سردار علی فضلی از تاریخ شفاهی فرماندهان دوران دفاع مقدس، به‌عنوان الگویی برای نسل‌های آینده یاد کرد و گفت: تاریخ شفاهی فرماندهان دوران دفاع مقدس، الگویی است که در میدان عمل به آن‌ها رسیدیم و الگویی آموزشی و از پیش دست‌یافتنی نبوده است.

 

تاریخ شفاهی فرماندهان دوران دفاع مقدس، الگویی برای نسل‌های آینده
فرمانده دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع):

عملیات رجایی و باهنر به همت نیروهای سپاه و ارتش انجام شد و به پاس نام و یاد شهادت رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر در هشتم شهریور 1360 عملیات شهید رجایی و باهنر نامیده شد.

سردار رضا محمدی‌نیا گفت: امروز در بسیاری از عرصه‌ها به‌ویژه فضای مجازی این شبهه را مطرح می‌کنند که اساسا چرا جنگ کردیم و خیلی از وقایع را به شکل واژگون مطرح می‌کنند. بی‌تردید بهترین افراد برای پاسخ به این شبهات و سؤالات کسانی هستند که در جنگ حضور داشتند و تاریخ شفاهی جنگ این فرصت را ایجاد می‌کند.

فرمانده سپاه سلماس در دوران دفاع مقدس مطرح کرد: