مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 تیر؛

 
 
 
یادداشت ویژه
 
روزشمار دفاع مقدس

جستجو در روزشمار29 تير

مهمترین اخبار

این تصمیم برای من چون زهر کشنده است، ولی راضی به رضای خداوند متعال هستیم و برای صیانت از دین او و حفاظت از جمهوری اسلامی اگر آبرویی داشته باشم، خرج می‌کنم.

خداوندا ما برای دین تو قیام کردیم و برای دین تو جنگیدیم و برای حفظ دین تو آتش‌بس را قبول می‌کنیم. خداوندا تو خود شاهدی که ما لحظه‌ای با آمریکا و شوروی و تمام قدرت‌های جهان سر سازش نداریم و سازش با ابرقدرت‌ها و قدرت‌ها را پشت کردن به اصول اسلامی خود می‌دانیم.

به‌طورکلی آنچه باعث پذیرش قطعنامه از طرف امام شد تردید وی در میزان مطلوبیت جنگ برای جامعه بود. در روزهای منتهی به پذیرش قطعنامه امام به فراست دریافته بود که کمبود توان کشور برای مقابله با عراق ممکن است باعث تکرار روزهای ابتدایی جنگ شود. مسئولان و فرماندهان جنگ دریافته بودند که قادر به ادامه جنگ نیستند. در ماه‌های پایانی جنگ توان و نیروی عراق به‌خصوص با به‌کارگیری سلاح‌های غیرمتعارف شیمیایی چندین برابر شده بود؛ بنابراین پیش‌بینی این بود که با ادامه جنگ موجودیت نظام به مخاطره می‌افتد.

اولین جلسه تاریخ شفاهی امیر دریادار عباس محتاج  فرمانده قرارگاه کربلا درعملیات والفجر ۸ در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس کلید خورد.