تازه‌ها

ویژگی های شهید حسن باقری

توانمندی حسن باقری تنها مختص به درک او از مسائل اطلاعاتی یا علاقه‌اش به چنین موضوعاتی نبود، بلکه در هر موردی که مقدمات و زمینه‌ی آن فراهم می‌شد استعداد ذاتی‌اش امکان رشد و ظهور می‌یافت؛ از جمله مواردی که وی توانمندی‌ خود را در انجام آن به خوبی اثبات کرد، مهم‌ترین مسئولیت جنگ یعنی "فرماندهی" بود.

اختصاصی سایت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

کتاب فرانسوی "جنگ ایران-عراق: اولین جنگ خلیج [فارس] (1988-1980)" اثر "پیر رزو"، اخیراً توسط "نیکولاس الیوت" (Nicholas Elliott) در نوامبر 2015 (اواخر آبان 1394) به انگلیسی ترجمه و در کتاب تحت عنوان "جنگ ایران و عراق" (The Iran-Iraq War) توسط انتشارات دانشگاه هاروارد  به چاپ رسید.

مروری بر اقدامات گروه‌های مسلح غیر قانونی در مناطق کردنشین ایران

عملیات نیروهای کومه‌له در  روز پنج شنبه به تاریخ 1361/11/15 درساعت 22  در محور مهاباد ـ بوکان آغاز و با محاصره‌ی کامل پایگاه درمان، درساعت 3 بامداد روز جمعه  این پایگاه به طور کامل سقوط کرد و 93 تن از افراد داخل پایگاه (یک افسر، 4 درجه‌دار، 81 سرباز و 7 بسیجی) به دست مهاجمان قتل عام شدند. در این حادثه همچنین 23 نفر زخمی و حدود 12 نفر به گروگان گرفته شدند.

کتاب سال نظریه جنگ عادلانه
در سی و سومین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران

کتاب "جنگ ایران و عراق و نظریه جنگ عادلانه" تالیف دکتر مصطفی زهرانی، به عنوان نامزد کتاب سال جمهوری اسلامی در گروه علوم نظامی معرفی شد، بحث‌های اخلاقی و انسانی در جنگ و مقایسه‌ای تطبیقی در عدالت و اندیشه سیاسی غرب و اسلام محتوای اصلی کتاب را به خود اختصاص داده است.

اختصاصی: تاریخ شفاهی دکتر محسن رضایی

مهم‌ترین حادثه در شمال ایران در شهر گنبد کاووس اتفاق افتاد. درحقیقت، گروه‌های مارکسیستی که در شهربانی و در درون ادارات دولتی و داخل شهر بودند و نیروهای معاند که بیرون از شهر سنگر گرفته بودند، با سازماندهی منسجم به شهر حمله کرده و شهر گنبد کاووس را اشغال کرده بودند.

 

 

روزشمار دفاع‌مقدس

61: حل مشکل محدودیت معبر برای عملیات والفجر مقدماتی/ هدف قرارگرفتن 4هواپیمای عراقی توسط پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران/ استفاده عراق از گلوله های شیمیایی در منطقه عملیاتی محرم/ درخواست عراق از کشورهای عربی به ادای تعهدات خود (کمک به عراق در برابر ایران)/ نقد و بررسی ارتش جمهوری اسلامی ایران در روزنامه انگلیسی گاردین.

عناوین آخرین مطالب

روزشمار دفاع‌مقدس20 بهمن

روزشمار اسناد سازمان ملل20 بهمن

آخرین نشریه:

شماره 51 نگین ایران