تازه‌ها

درپی تصمیم فرمانده کل سپاه برای شناسایی چند منطقه در جبهه شمال‌غرب، وی و همراهان پس از پوشیدن لباس محلی و استفاده از کلاه و چفیه  درمورخه 27 دیماه 1364 ساعت 11:15 از باختران عازم مریوان شدند. آنان پس از اقامه نماز و صرف نهار در مریوان، به‌سوی هزارقلّه حرکت کردند و ساعت 18 به آنجا رسیدند و شب را در مقر تیپ قدس در ارتفاعات هزارقله سپری کردند.

فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) در ادامه تلاش برای جلوگیری از هشیاری دشمن درمورد منطقه عملیات اصلی و سوق دادن توجه فرماندهان عراق به‌سوی منطقه هور، در مورخه 26 دی 1364 با صدور دو دستورالعمل، قرارگاه نجف و قرارگاه مهندسی را به اجرای اقداماتی فراخواند.

سرهنگ علی صیاد شیرازی عملیات در منطقه فاو را بسیار سخت، پیچیده و بخشی از آن را امکان‌ناپذیر اعلام کرد و مقابله و تهدیدات دشمن را شدید و عبور از رودخانه اروند را  کار خیلی سخت و فوق‌العاده‌ای خواند که کنترل ترددها و تراکم نیروهای عمل‌کننده را مشکل می‌کند.

نگاهی به عملیات کربلا 4 و 5

 تهدیدات جدید دشمن در مناطق نبرد وبه دست گرفتن ابتکارعمل در اجرای عملیاتهای نظامی، فرماندهان و طراحان نظامی در عرصه های سخت سیاسی و نظامی را برآن داشت تا با کسب یک پیروزی  مهم وحفظ برتری نظامی در جبهه، کشور را از بلاتکلیفی خارج گردانند. این موضوع باعث شد سال 65 به عنوان "سال سرنوشت جنگ " اعلام بشود.

عامل اصلیِ موفقیت رزمندگان در عملیات کربلای5 سرعت عمل یگانها خط‌ شکن در تصرف سرپل مهم در غرب کانال ماهی و تصرف جای پا درشمال منطقه پنج‌ضلعی بود.غیر از تاثیرات راهبردی عملیات، در صحنه تاکتیک نیز درهم شکستن قویترین استحکامات دشمن، توانمندی رزمندگان در انجام سریع عملیات بعد از کربلا 4، ناتوانی دشمن در مقاومت و اجرای پاتک، انهدام وسیع ارتش عراق، از جمله ویژگیهای این عملیات بود که در ابعادی حتی غیرقابل مقایسه با عملیاتهای گذشته صورت گرفت.

امیر سرتیپ دوم بازنشسته سیدعلی اکبر موسوی قویدل، از فرماندهان پیشکسوت نیروی زمینی ارتش در دوران دفاع مقدس و از همرزمان شهید فلاحی و شهید سپهبد صیاد شیرازی، به خیل همرزمان شهیدش پیوست.

روزشمار دفاع‌مقدس

59: آخرین گام‌های ارتش اشغالگر در محاصره هویزه برداشته شد/ شروع غارت منازل مردم در هویزه/ 61: کارشناسان فرانسوی اقدام به نصب موشک‌های زمین به زمین در ام‌القصر کردند/ واکنش عراق نسبت به تصمیم کویت مبنی بر تعیین حدود مرزها، شکستن دیوار صوتی کویت توسط هواپیماهای عراقی/ 64: عزیمت فرمانده کل سپاه برای شناسایی مناطق مناسب در ارتفاعات جبهه شمال غرب/ موفقیت نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در عکس‌برداری از منطقه فاو به‌منظور شناسایی مواضع و موانع دشمن/ اعلام آماده‌باش به نیروهای عراقی در شرق بصره.

روزشمار دفاع‌مقدس27 دى

عناوین آخرین مطالب