مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس
 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

آثار مرکز

چاپلینک ثابت

مرکز اسناد و مطالعات دفاع مقدس آثار متنوعی از کتاب و نشریه عرضه می نماید:   ( اینجا می توانید، آخرین اخبار مربوط به آثار مرکز را دریافت کنید)

 • نشریات
 • مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در طول دوران تشکیل خود در شرایط مختلف اقدام به انتشار نشریه های گوناگونی نموده است که برخی ازآنها در شمارگان محدود و خوانندگان محدود بوده است. آرشیو آنها به صورت PDF در سایت قابل دسترس می باشد

 • کتابها  
 • کتابهای مرکز در قالب مجموعه های مختلف منتشر گردیده است. برای مشاهده اطلاعات دقیقتر درباره هر کتاب ، به منوی آثارمرکز در سایت مراجعه بفرمائید.

  1.  مجموعه روز­شمار جنگ ایران و عراق: ا ز این مجموعهء مهم که در 60 جلد طراحی شده است و عهده­ دار ارائه وقایع نظامی و سیاسی جنگ و زمینه­ سازی آن، از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان جنگ تحمیلی است و در قالب روزشمار ارائه می­شود؛ تاکنون تعدادی از آنها منتشر شده است . همچنین، در بخش روزشمار سایت، می توان به تفکیک هر روز، به مطالب خلاصه هر روز، ( در محدوده زمانی کتابهای منتشر شده ) دست یافت و فایل pdf مربوط به همان روز را مشاهده نمود.
  2.  مجموعه اطلس جنگ:  این مجموعه تحولات جنگ را در مناطق و شهرهای مورد هجوم ارتش عراق و استان­های مهم جنگ زده در قالب نقشه­ ها و تصاویر و متون کوتاه ارائه می­کند که جنبهء جغرافیایی آن غالب است. این مجموعه همچنین به صورت صفحات رایانه ای در بخش اطلس سایت قابل دسترسی است.
  3. مجموعه عملیات­ها و نبردها: نبردها جوهرهء هر جنگ به حساب می آیند. مرکز تاکنون 20 عنوان کتاب در این زمینه برای محققان و علاقه ­مندان چاپ و منتشر کرده است.
  4. مجموعه تاریخ جنگ ایران و عراق:  هرچند اکثر آثار مرکز ، به نوعی تاریخ این جنگ به شمار می آیند ، اما مجموعه ای از کتب مرکز هستند که صرفا می توان آنها را مجموعه تاریخ جنگ ایران و عراق نام داد.
  5.  مجموعه پژوهش­های موضوعی :  مرکز همچنین اقدام به انجام پژوهشهای موضوعی و تحلیلی در موضوعات مختلف نموده است که برخی از آنها به مرحله انتشار رسیده است .در این مجموعه، مباحث علمی - دانشگاهی نیز قرار دارد .این کتابها با آن که در سطوح آکادمیک منتشرشده است. اما عامهء مردم نیز از این آثار استقبال کرده ­اند.
  6. مجموعه اسناد سازمان ملل: با تلاش مرکز، مجموعهء اسناد سازمان ملل دربارهء جنگ ایران و عراق به صورت سالیانه جمع ­آوری تنظیم و ترجمه شده است.
  7. ترجمه:  ترجمهء آثار قابل اعتنای نویسندگان خارجی دربارهء جنگ ایران و عراق مورد توجه مرکز قرار گرفته و همچنین آثاری از نویسندگان مرکز به زبانهای عربی ، انگلیسی ، و فرانسوی ترجمه و به بازار فروش کتاب عرضه گردیده است.
  8. مجموعه امام خمینی و دفاع مقدس: در این عرصه نیز پژوهشگران مرکز فعال شده ­اند و تعدادی اثر منتشر گردیده و آثاری هم در دست پژوهش قرار دارد.
  9. مجموعه فرماندهان و راویان شهید: زندگینامه فرماندهان و راویان شهید، از جمله موضوعات دیگری بوده که مرکز در این زمینه هم کتبی را منتشر ساخته ، با در دست انتشار دارد.
  10. آثار ادبی:  فعالیت در زمینه رمان و آثار ادبی، جزء اهداف اصلی مرکز نیست ، اما به منظور حمایت  از توسعه ادبیات دفاع مقدس ،آثاری از این دست آثار نیز برای علاقه­ مندان جامعه تهیه و ارائه گردیده است

جهت مشاهده کاتالوگ کلیه آثار مرکز «اینجا» کلیک کنید