مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

آب هرگز نمی‌میرد

چاپلینک ثابت
پدیدآور: 
زبان: 
فارسی
سال نشر: 
1393
عنوان کتاب(فارسی): 
آب هرگز نمی‌میرد

کتاب "آب هرگز نمی میرد" تاریخ شفاهی دوران دفاع مقدس از زبان خاطرات جانباز و پیشکسوت دوران دفاع مقدس حاج میرزا محمد سلگی است. در واقع راوی کتاب از ابتدای سال 62 فرمانده گردان 152 حضرت ابوالفضل (ع) لشکر 32 انصارالحسین (ع) بوده و در این گردان تا بعد از عملیات کربلای 5 در سال 65 حضور داشته است.


مصاحبه ها توسط جمشید طالبی و حمید حسام از راوی کتاب انجام شده و در 11 فصل توسط سردار حمید حسام به نگارش درآمده است.


کتاب "آب هرگز نمی میرد" دارای چندین ویژگی منحصر به فرد است. در نگاه اول این کتاب دارای اسلوبی تازه و طرحی نو در تاریخ شفاهی است بطوریکه با محوریت خاطرات سردار میرزا محمد سلگی بوده اما برای جامعیت روایت و تواتر و تکمیل خاطرات وی، از روایت و خاطرات تعدادی از رزمندگان گردان حضرت ابوالفضل و چهار فرمانده لشگر انصار الحسین (ع) نیز به رشته تحریر درآمده است. چینش خاطرات بر اساس زمان، عملیات ها و اولویت بندی انجام گرفته است.


ویژگی دوم کتاب، ذکر برخی از روایت ها با گویش لری است نگارنده کتاب در برخی قسمت ها که زبان برای خواننده نامفهوم است توضیحاتی را در پاورقی به خوبی آورده است، همچنین تعدادی از مصاحبه های انجام شده با اعضای خانواده و فرماندهان دوران دفاع مقدس و همرزمان حاج میرزا در پاورقی آمده است.


توصیفات درست از شخصیت ها و مکان ها و بیان صریح و شفاف و بدون اغراق راوی و نویسنده از وقایع جنگ به گونه ای است که خواننده قادر به تصویرسازی در ذهن خود است و می تواند خود را در گرماگرم وقایع و رخدادهای جنگ قرار دارد. در خلال کتاب نیز تصاویر مرتبط با هر فصل، آورده شده است.


کتاب "آب هرگز نمی میرد" شامل 11 فصل است؛ عناوین این فصل ها به ترتیب عبارتند از کُر شیخ علی محمد، رنگ خدا، زیر علم عباس، گردان سقا ها، مجنون؛ جنگ آب و آتش، شب عاشورایی انصار الحسین، فاو؛ سلام بر تشنگی، آب هرگز نمی میرد، ما گردان ابالفضلیم، با دو پای بریده و خدا با ما بود.


در بیان علت نامگذاری کتاب با عنوان "آب هرگز نمی میرد" باید گفت، نام کتاب به آب اشاره می کند و استفاده از کاسه ای که کف دستی در آن قرار دارد و از المان های عاشورا می باشد؛ به دلیل حضور پر رنگ ماجرای عاشورا در متن کتاب است چراکه این کتاب از فرهنگ عاشورایی، نمادهای عاشورا و وفاداری به ائمه معصومین برگرفته شده است.


این کتاب رتبه نخست جایز جلال آل احمد را در سال 1393 کسب کرده است. همچنین در مراسم ششمین پاسداشت ادبیّات جهاد و مقاومت که در روز بیستم بهمن ماه 1395 در حسینیه‌ی امام خمینی (رحمه‌الله) شهر همدان برگزار شد، از تقریظ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» رونمایی شد.


متن تقریظ رهبر انقلاب بر این کتاب بدین شرح است:
 
بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم


سلام بر یاران حسین (علیه‌السّلام) و سلام بر لشگر انصارالحسین همدان؛ و سلام بر شهیدان، دلاوران، فدائیان، شیران روز و عابدان شب؛ و سلام بر شهید زنده میرزا محمد سُلگی و بر همسر باایمان و صبور او؛ و سلام بر حمید حسام که دردانه‌هایی چون سُلگی و خوش‌لفظ را به ما شناساند. ساعتهای خوش و باصفائی را با این کتاب گذراندم و بارها با دریغ و حسرت گفتم:


درنگی کرده بودم کاش در بزم جنون من هم / لبی تر کرده زان صهبای جام پرفسون من هم


هزاران کام در راه است و دل مشتاق و من حیران / که ره چون میتوانم یافتن سوی درون من هم ...


در میان کتابهای خاطرات جنگ، این، یکی از بهترین‌ها است. نگارش درست و قوی، ذوق سرشار، سلیقه و حوصله، همّت بلند، همه با هم دست به کار تولید این اثر شده‌اند. کتاب خانم ضرّابی در شرح حال شهید عالی‌مقام علی چیت‌سازیان نیز دارای همین برجستگی‌ها است. این دو نفر از ستارگان اقبال همدانند. بهمن ۹۵