مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

ایستاده در حصار

چاپلینک ثابت
پدیدآور: 
ناشر: 
زبان: 
فارسی
سال نشر: 
1395
عنوان کتاب(فارسی): 
ایستاده در حصار

کتاب "ایستاده در حصار" کتابی مصور است که به روایت رشادت‌های رزمندگان در جبهه شمال غرب و در پاوه می‌پردازد.


در این کتاب درگیری‎ها، سقوط و آزادسازی‎های شهر پاوه در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی مطرح‌شده است. منطقه کردستان علاوه بر جنگ با دشمن خارجی و رژیم بعثی صدام با ضدانقلابی که در شهرها و روستاها بودند نیز درگیر بود. پاوه جنوبی‌ترین شهر کردنشین ایران است. در آشوب‌های پس از پیروزی انقلاب در کردستان، پاوه دو بار محاصره شد اما هیچ‌وقت اشغال نشد. در هر دو بار مقاومت کردهای انقلابی پاوه با کمک نیروهای انقلابی مانع سقوط شهر شد.


تاکتیک ضدانقلاب این بود که از زنان و بچه‌ها به‌عنوان  سپر خود استفاده می‌کردند. این امر، رزمنده‌ها را با شرایط سختی دچار کرده بود. علاوه بر اینکه پاک‌سازی پاوه و اطرافش سخت بود اما سخت‌تر از آن، حفظ امنیت منطقه پس از پاک‌سازی بود. درواقع  کتاب "ایستاده در حصار" واقعیت‎های به وقوع پیوسته در پاوه را به رشته تحریر درآورده است.


این کتاب متشکل از چهار بخش جغرافیایی، تاریخی، مبارزاتی و معرفی نقاط مهم پاوه است. بخش اول درباره جغرافیای منطقه است که عامل مؤثری در نبرد در این منطقه است. بخش دوم درباره تاریخ باستانی، تاریخی اسلامی و تاریخ معاصر منطقه است. در بخش سوم شرحی مفصل از دوره‌های نبرد مردم منطقه با ضدانقلاب در اشغال‌ها، محاصره‌ها و پاک‌سازی‌ها آمده است. در بخش آخر نیز با توجه به جزئیات نقاط مهم منطقه تشریح شده‌اند.

 

نویسنده کتاب"ایستاده در حصار" به‌منظور اینکه خوانندگان بتوانند شرایط مطرح‌شده را به‌خوبی تصور نمایند از تصاویر و نقشه‌های مختلفی استفاده کرده که گویای شرایط در آن برهه از زمان است.


کتاب "ایستاده در حصار" در قالب 288 صفحه و در قطع رقعی به نویسندگی آیت معروفی در سال 1395 توسط نشر فاتحان منتشر و به بازار نشر ارائه گردیده است.

 

مطالب مرتبط