مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

در کمین گل سرخ

چاپلینک ثابت
پدیدآور: 
زبان: 
فارسی
سال نشر: 
1383
عنوان کتاب(فارسی): 
در کمین گل سرخ: روایتی از زندگی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی

کتاب "در کمین گل سرخ" زندگی‌نامه داستانی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی از تولد تا شهادت ایشان، به نویسندگی محسن مؤمنی شریف است.


کتاب "در کمین گل سرخ" شامل پنج بخش است؛ بخش اول با عنوان "از کودکی تا پیروزی انقلاب اسلامی" متشکل از نه فصل، بخش دوم با عنوان "از پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ تا انتصاب‌ به فرماندهی‌ نیروی زمینی‌ ارتش‌ جمهوری ‌اسلامی‌ ایران‌ در 9 مهر 1360" شامل سیزده فصل، بخش سوم با عنوان "دوران‌ فرماندهی‌ نیروی‌ زمینی‌ تا عملیات‌ مرصاد و پایان‌ جنگ" شامل شانزده فصل‌، بخش چهارم با عنوان "دو سال پایانی جنگ" شامل دو فصل و بخش پنجم با عنوان "سرانجام" از دو فصل تشکیل‌شده است.


نویسنده در این کتاب به‌صورت غیرمنتظره داستان زندگی شهید صیاد شیرازی را از جایی قلم می‌زند که یک سرهنگ حکم بازداشت وی را صادر می‌کند و نمی‌داند چند روز بعد او ضامن جانش می‌شود. در ادامه محتوای کتاب از پدر شهید صیاد شیرازی که نظامی بوده شروع می‌شود تا به کودکی و نوجوانی و جوانی صیاد شیرازی می‌رسد. و سپس به‌عنوان یک نظامی در آستانه انقلاب، فعالیت‌های انقلابی می‌کند و سرهنگ شعیبی او را به همین جرم به بازداشت می‌فرستد. چند روز بعد که انقلاب به ثمر می‌رسد جوانان انقلابی اصفهان می‌خواهند سرهنگ را اعدام کنند که صیاد شیرازی شفاعتش را می‌کند.


در بخش‌های بعدی کتاب به غائله کردستان و پاک‌سازی بانه و مریوان به دست صیاد شیرازی می‌پردازد و سپس رسیدن ایشان به منصب فرماندهی نیروی زمینی ارتش را بازگو می‌کند. در این کتاب نویسنده در خصوص نقش شهید به‌عنوان فرماندهی عملیات‌های بزرگ جنگ، حضور مؤثر در آزادسازی هویزه و خرمشهر، انجام عملیات مرصاد سخن به میان آورده و در پایان به شهادت ایشان اشاره داشته است.


شایان ذکر است؛ کتاب "در کمین گل سرخ" در سال 86 به‌عنوان بهترین کتاب دفاع مقدس شناخته‌شده است و از مهم‌ترین ویژگی این اثر، نوگرایی در شیوه‌ روایت، تلفیق ظریف اطلاعات با بافت داستان و پرداختن به شخصیت‌هایی است که چه در بخش داستان و چه در بخش زندگی‌نامه، به‌خوبی قوام‌یافته‌اند و گویی از متن بیرون می‌آیند و همراه خواننده می‌شوند. نویسنده در این کتاب کوشیده است با استفاده از خاطرات سپهبد صیاد شیرازی و روایت خود، مجموعه‌ای جذاب و اثرگذاری را بیافریند. بطوریکه در لابه‌لای متن کتاب هرکجا که مناسب دیده، وقایع را از زبان خود شهید نقل کرده است.


علاوه بر سه کتاب "خاطرات سپهبد شهید صیادشیرازی" ، "ناگفته‌های جنگ" و "یادداشت‌های ویژه شهید صیاد‌شیرازی" نویسنده از منابع مختلفی ازجمله اسناد لشکر ٢٧ محمد رسول‌الله، گفت‌وگوهای نویسنده با دفتر ادبیات و هنر مقاومت و سازمان اسناد انقلاب اسلامی و … برای تألیف این کتاب استفاده کرده و البته در پایان کتاب، منابع و مآخذ نام‌برده شده است.


کتاب "در کمین گل سرخ" متشکل از 367 صفحه و توسط انتشارات سوره مهر منتشرشده است، همچنین این کتاب به‌صورت فایل صوتی نیز ارائه گردیده که مدت‌زمان این فایل ۱۲ ساعت و ۲۴ دقیقه است.   

 

مطالب مرتبط

کلیدواژه‌ها: