مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 23 دی

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

زندگی با کد مهران (نیم‌نگاهی به زندگی و اوج بندگی شهید سید مهران حریرچیان)

چاپلینک ثابت
سال نشر: 
1396
عنوان کتاب(فارسی): 
اوج بندگی 8: زندگی با کد مهران (نیم‌نگاهی به زندگی شهید سید مهران حریرچیان)

 

این کتاب دربردارنده زندگی‌نامه و خاطرات شهید مهران حریرچیان است. در این کتاب خاطرات گوناگونی از ابعاد مختلف زندگی شهید نقل می‌شود و در کنار هر خاطره روایت‌های گوناگونی از شهید در آن راستا بیان می‌شود. شهید سید مهران حریرچیان در سال 1344 در خانواده‌ای مذهبی در شهر اصفهان دیده به جهان گشود. وی از همان دوران کودکی در فعالیت‌های مذهبی و فرهنگی نظیر نمازهای جماعت در مسجد محله پاچنار، کلاس‌های اعتقادی و دینی و تشکیل کتابخانه مسجد حضور مستمر داشت و در زمینه‌های اصول عقاید، احکام، تاریخ اسلام و به‌ویژه زندگانی و سیره حضرت امام (ره) به‌طور گسترده و مداوم مطالعه می‌نمود دراین‌بین فعالیت‌های گوناگونی در گروه‌های جهادی به عهده داشت.

وی سال 1362 جهت تحصیل در مقطع کارشناسی رشته کامپیوتر با گرایش مهندسی سخت‌افزار وارد دانشگاه صنعتی اصفهان شد و در 1376 در مقطع کارشناسی ارشد همین رشته با گرایش هوش مصنوعی از دانشکده فنی دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل و در سال 1386 در مقطع دکترای رشته علوم قرآن و حدیث دانشگاه قم به ادامه تحصیل پرداخت.
فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی ایشان از سال 1368 در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان آغاز نمود و از سال 1375 تا 1376 به‌عنوان معاون دانشجویی دانشگاه و پس‌ازآن به مدت یک سال به‌عنوان رئیس دانشکده مدیریت و اطلاع‌رسانی پزشکی منصوب گردید. همچنین در سمت دبیر شورای انفورماتیک دانشگاه، مدرس و مدیر گروه انفورماتیک پزشکی و رئیس کمیته آموزش‌های الکترونیک دانشگاه فعالیت داشت و از سال 1384 تا 1386 به‌عنوان معاون پشتیبانی دانشگاه و تا قبل از شهادت به‌عنوان مشاور رئیس دانشگاه به دانشجویان و جامعه دانشگاهی خدمت کرد. از افتخارات علمی او می‌توان به انتشار 8 مقاله علمی و 2 کتاب، انجام 4 طرح پژوهشی و دریافت 5 نشان تقدیر و برتری اشاره نمود.

او بارها در جبهه‌های حق علیه باطل شرکت کرد و پس از بارها مجروحیت درنهایت در روز 29 مهر سال 1388 پس از سال‌ها شکیبایی شهد شهادت را نوشید و به قافله شهدا پیوست تا پیکر زخم‌خورده‌اش آرامشی ابدی یابد.