مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 23 دی

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

صدایش هنوز هم توی گوشم هست

چاپلینک ثابت
پدیدآور: 
ناشر: 
زبان: 
فارسی
سال نشر: 
1391
عنوان کتاب(فارسی): 
صدایش هنوز هم توی گوشم هست

 

این کتاب زندگینامه‌ی سردار سرلشکر پاسدار شهید احمد کاظمی است که از وی به‌عنوان زیرک‌ترین فرمانده سپاه یاد می‌شود.

این اثر زندگی ایشان را از کودکی تا شهادت به تصویر می‌کشد.

این شهید در سال ۱۳۳۷ در نجف‌آباد اصفهان دیده به جهان گشود. وی همچون سایر جوانان، سرگرم تحصیل شد. با پیدایش جرقه‌های انقلاب اسلامی‌دوشادوش ملت به مبارزه علیه رژیم ستم‌شاهی پرداخت و در بیست و سومین بهار زندگی خود، در اوایل سال ۵۹ به کردستان رفت تا با رزمی بی‌امان، دشمنان داخلی انقلاب را منکوب نماید.

شهید کاظمی، با شروع جنگ تحمیلی، با یک گروه‪ ۵۰ نفره در جبهه‌های آبادان حضور یافت و مبارزه را با دشمن متجاوز آغاز کرد.

وی از همان اول فرماندهی یکی از جبهه‌های آبادان را بر عهده گرفت و در عملیات حصر آبادان و دریکی از محورهای عملیات مسئولیت مهمی‌برعهده داشت.

وی در پایان جنگ تحمیلی همان گروه‪ ۵۰ نفره روز اول جنگ را تبدیل به یکی از لشکرهای قوی و مهم سپاه کرد و لشکر را با سلاح‌های به غنیمت گرفته‌شده از عراقی‌ها به یک لشکر زرهی با صدها تانک و نفربر و توپخانه و ماشین‌آلات، تحویل نظام داد.

وی در راه‌اندازی و شکل‌گیری نیروی زمینی سپاه به‌عنوان معاون عملیاتی نیروی زمینی سپاه خدمات شایانی داشت.

سردار کاظمی همچنین در سال ۱۳۷۲ با حضور در منطقه شمال غرب کشور به‌عنوان فرمانده منطقه شمال غرب حکم فرماندهی را از دست مقام معظم رهبری دریافت کرد.

 

او دوران جوانی خود را با لذت حضور در جبهه‌های نبرد از کردستان گرفته تا جای‌جای جبهه‌های جنوب در صف مقدم مبارزه با متجاوزان بعثی در سِـمت‌هایی چون: دو سال فرماندهی جبهه فیاضیه آبادان، شش سال فرماندهی لشکر ۸ نجف، یک سال فرماندهی لشکر ۱۴ امام حسین (ع)، هفت سال فرماندهی قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع) و قرارگاه رمضان و پنج سال فرماندهی نیروی هوایی سپاه را به عهده داشت.

در جریان عملیات بیت‌المقدس، کاظمی درحالی‌که فرماندهی تیپ نجف اشرف را به عهده داشت، با عبور از رودخانه کارون در نیمه‌های شب و بانفوذ به عمق بیست کیلومتری خط دشمن، خود را به جاده استراتژیک اهواز- خرمشهر رساند و بین نیروهای جبهه خودی و جبهه دشمن نبردی تن‌به‌تن رخ داد. او با تثبیت جاده آسفالت حملات بعدی خود را به سمت خرمشهر آغاز کرد.

کاظمی اولین فرماندهی بود که خبر آزادسازی خرمشهر را در خردادماه ۱۳۶۱ از طریق بیسیم این‌گونه مخابره کرد: «خداوند خرمشهر را آزاد کرد»

کلیدواژه‌ها: