مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 تیر؛

 

پیغام خطا

فیلد What code is in the image? اجباری است.
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

معرفی کتاب: تاریخ نظامی و راهبردی جنگ ایران و عراق

چاپلینک ثابت
زبان: 
فارسی
سال نشر: 
2014
عنوان کتاب(فارسی): 
تاریخ نظامی و راهبردی جنگ ایران و عراق
عنوان کتاب(انگلیسی): 
The Iran-Iraq War a Military and Strategic History

کتاب "تاریخ نظامی و راهبردی جنگ ایران و عراق" به قلم مشترک ویلیامسون مورای و کوین وودز ،  توسط انتشارات دانشگاه کمبریج در اکتبر سال 2014 منتشر شده و در سال 2015 تجدید چاپ شده است. کتاب حاضر در سال 2015  جایزۀ «کتاب‌های برجستۀ آکادمیک 2015» (A Choice Outstanding Academic Title 2015) که از سوی انجمن کتابخانه‌های آمریکا به کتابهای برجسته دانشگاهی اعطا می‌شود و با عنوان Choice در محافل دانشگاهی شناخته شده است را از آن خود کرد.

 

کتاب کتاب "تاریخ نظامی و راهبردی جنگ ایران و عراق" بر اساس اسناد و مدارک رژیم عراق که پس از اشغال این کشور به دست آمریکایی‌ها افتاد در 412 صفحه تنظیم و تدوین شده است. نویسندگان کتاب ویلیامسون مورای استاد (Adjunct Professor) دانشگاه نیروی دریایی ایالات متحده، و استاد افتخاری دانشگاه ایالت اوهایو، و کوین وودز نیز تاریخ‌نگار ومحقق دفاعی  مؤسسه تجزیه‌وتحلیل دفاعی (Institutefor Defense Analyses) می‌باشد.

 

نویسندگان کتاب معتقدند که این کتاب سه هدف را محقق می‌سازد؛ نخست، به آموزش و تربیت نسل بعدی فرماندهان نظامی کمک می‌کند؛ دوم، امکان نگاه بی‌واسطه به فرایند تصمیم‌گیری نظامی در سطح فرماندهان ارشد رژیم دیکتاتوری بعث را فراهم می‌نماید؛ و سوم، زمینه بررسی ابعاد پنهان این جنگ و تأثیرات آن بر چالش‌های اخیر منطقه خاورمیانه را ممکن می‌سازد. البته نویسندگان اذعان دارند که اثر آنها در نهایت بررسی جنگ و عراق از نگاه عراقی‌ها بوده و مطالعه جنگ از دیدگاه ایرانیان مقوله دیگر و نیازمند کار جداگانه‌ای است.

 

در پیشگفتار کتاب می‌خوانیم: «جنگ ایران و عراق یکی از بزرگترین جنگ‌های تاریخ خاورمیانه است که تاکنون ثبت گردیده است. با در نظر گرفتن هزینۀ گسترده‌ای که دولت عراق در طول این جنگ درگیر آن شد، این کتاب نخستین کتاب جامع و گسترده نظامی و استراتژیک این جنگ است که از منظر رژیم عراق و فرماندهان ارشد نظامی این کشور به آن می‌نگرد... این کتاب مشارکت منحصر به فرد و بااهمیتی از فهم ما نسبت به تاریخ جنگ و وقایع معاصر خاورمیانه است.»

 

کتاب "تاریخ نظامی و راهبردی جنگ ایران و عراق" شامل یک پیشگفتار، یادداشت نویسنده و ده فصل به شرح زیر است:

1. مقدمه

2. سابقۀ «تلخی و غضب»

3. معارضین و مخالفین

4. 1980: شروع تهاجم عراق

5. 1981- 1982: بن‌بست

6. شکست و ترمیم (بازیابی) دوباره

7. 1984- 1983: جنگ فرسایشی

8. 1986- 1985: دوران رکود یک جنگ طولانی

9 . 1988- 1987: رؤیت پایان جنگ؟

10: نتیجه‌گیری

 

این کتاب توسط آقای عبدالمجید حیدری در حال ترجمه است و در آینده از سوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به چاپ خواهد رسید.

 

مطالب مرتبط

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.