مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

معرفی کتاب: نونی صفر

چاپلینک ثابت
پدیدآور: 
زبان: 
فارسی
سال نشر: 
1370
عنوان کتاب(فارسی): 
نونی صفر

 کتاب "نونی صفر" مجموعه خاطرات سید حسن شکری در طول دوران حضورش در جبهه‌های جنگ عراق علیه ایران است.  وی در این خاطرات به چگونگی رزم در مناطق جنگی فاو، ام‌القصر، مهران، کانال پرورش ماهی و عملیات‌های والفجر 8 (سه‌راه نمک)، کربلای 1 (سنگ‌شکن) و عملیات تکمیلی کربلای 5 (نونی صفر) پرداخته است.

نویسنده کتاب از رزمندگان گردان حبیب‌بن‌مظاهر بوده و تمام مطالبی را که در کتاب ""نونی صفر" مطرح و بازگویی شده واقعی بوده و راوی به طور عینی آن صحنه‌ها را مشاهده کرده و در آن مکان حضور داشته است.

از ویژگی‌های کتاب "نونی صفر" شرح مفصل سه عملیات والفجر 8، کربلای 1 و عملیات تکمیلی کربلای 5 می باشد. نویسنده در این کتاب به تفصیل آمادگی‌های قبل از عملیات، رزم‌های شبانه، مراحل مختلف عملیات و مناطق عملیات را توضیح می‌دهد. علاوه بر این، شکری، مناجات‌های عاشقانه و بی‌قراری‌های رزمندگان برای استقبال از مرگ، توسل‌ها و دعاهای آنها و به شهادت رسیدن هم‌رزمانش را به زیبایی توصیف کرده‌ است.

نام کتاب برگرفته از فصل سوم است؛ چرا که نونی صفر عنوانی است که به دلیل مواضع هلالی شکل به منطقه عملیاتی کربلای 5 ضمیمه شده است.

این کتاب شامل فصل هایی با عناوین « سه راهی نمک»، « سنگ شکن»، « نونی صفر » است و همچنین در بخش پایانی عکس‌ها، اسناد و نقشه‌هایی از عملیات‌های والفجر 8، کربلای 5 و همچنین نقشه وضعیت اول عملیات لشکر 27 در عملیات والفجر 8 آورده شده است.

فصل اول با عنوان سه راهی نمک، در رابطه با وقایع رخ داده در طول عملیات الفجر 8 است. به تصویر کشیدن وقایع موجود از ویژگی‌های برجسته قلم نویسنده است که در این فصل مشاهده می‌شود. وی در این فصل به خوبی توانسته رهایی از ترس و غلبه بر آن را با نیروی ایمان موجود در رزمندگان به نگارش درآورد.

فصل دوم با عنوان " سنگ‌شکن " مخاطب را با این منطقه که منطقه عملیاتی کربلای 1 در مهران بوده است آشنا می‌سازد. سقوط مهران، شرح عملیات کربلای 1، گذشتن از میدان مین و شهادت همرزمان از جمله مطالبی است که در این فصل به آنها پرداخته شده است.

فصل سوم با عنوان "نونی صفر" است؛ در این فصل به عملیات تکمیلی کربلای 5 پرداخته شده است. در این فصل اضطراب و نگرانی‌های موجود در رزمندگان به خوبی در مخاطب احساس می‌شود . قابل ذکر است که شکری در این عملیات از ناحیه دست مجروح می‌شود و برادرش سید محمد شکری هم شهید می‌شود.

این کتاب در سال 1370 به دریافت تقریظ ارزشمند مقام معظم رهبری نایل آمده است در زیر متن این تقریظ آمده است: 

شهید محمد شکری که نوشته‌های لحظه به لحظه‌‌اش از چند عملیات، در شمار نورانی‌ترین یادگارهای دفاع مقدس است، گویا برادر مؤلف این کتاب است و از او در چند جا از کتاب "خط فکه" نام برده است. اکنون این برادر رزمنده و زنده در خلال آنانکه کتابش به آنها تقدیم شده، نام برادر شهیدش را نگنجانیده است .. زهی کرامت و بزرگواری ..

برادر دیگری هم از او قبلاً بر مسند شهادت تکیه کرده بوده است: شهید سید علی شکری ..

اللهم ‌احشرنا مع هولاء فی الدنیا والآخرة ..

- این نیز از جمله‌ی سندهای دقیق دوران دفاع مقدس است که باید از نویسنده‌ی آن بسیار متشکر بود. صفا و معنویت در این کتاب موج می زند.

21 / 9 / 70