مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

وقتی مهتاب گم شد

چاپلینک ثابت
پدیدآور: 
زبان: 
فارسی
سال نشر: 
1394
عنوان کتاب(فارسی): 
وقتی مهتاب گم شد

کتاب"وقتی مهتاب گم شد" روایتی عاطفی از خاطرات علی خوش لفظ و به قلم حمید حسام است. در این کتاب به دور از تکلف و بزرگنمایی و با زبانی صادقانه  به نقل حوادث  تاریخی از دوران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس پرداخته‌شده است.


کتاب"وقتی مهتاب گم شد" در حقیقت داستان انقلاب درونی در میان مردم است. در این کتاب به‌خوبی نشان داده‌شده که جوانان و نوجوانان یک شهر چگونه به‌واسطه‌ انقلاب تغییر مسیر دادند و این تحول نه امری فردی و محدود، که انقلابی همه‌گیر بود.


از جذاب‌ترین ویژگی‌های کتاب، رعایت صداقت در تمام لحظات و اتفاقات است. این کتاب به دور از  تخیل و اغراق است و صفحه به صفحه به شورانگیز‌ و حماسی بودن آن به دور از  اغراق افزوده می‌شود. در کتاب"وقتی مهتاب گم شد" خواننده با خوبی‌ها و بدی‌های انسان‌ها در کنار هم و به شکلی واقعی آشنا می‌شود و به علت محتوا و نثری دارد که همه نوع طیف را برای مطالعه این کتاب دربر می‌گیرد.


حمید حسام، نویسنده‌کتاب به زیبایی توانسته خاطرات و لحظه‌های ناب زندگی پرفراز و نشیب علی خوش لفظ را با قلمی شیوا و روان و درعین‌حال با صداقت به نگارش درآورد. خاطراتی که در دل جنگ اتفاق می‌افتد اما سرشار از احساس است. احساس جوانی که برادرانش را از دست می‌دهد اما همچنان خود را مکلف به انجام‌وظیفه‌دفاع از کشور و انقلاب می‌داند و در این راه هرچه پیش می‌رود بیشتر به انقطاع از خود و دنیای مادی می‌رسد.

 

کتاب "وقتی مهتاب گم شد" ماجرای زندگی یک نوجوان همدانی با سن ۱۶ سال است که از آغاز جنگ نزد حاج احمد متوسلیان در مریوان می­‌رود و کار اطلاعات عملیات می­‌کند و یک بلدچی می‌شود و حاج همت، شهید حاج حسین همدانی و جاوید‌‌الاثر متوسلیان با او کار کردند.


در این کتاب روایت‌های ناب و ناگفته‌ای از هم‌رزمان راوی دیده می‌شود که بخشی از آن به احمد متوسلیان اختصاص دارد. خاطراتی از عملیات‌های مختلف ازجمله والفجر 4 و 5، رمضان و مسلم ابن عقیل از دیگر بخش‌های این اثر است.


در این کتاب ماجرای شهادت حدود هشت‌صد نفر از هم‌رزمان راوی، روایت‌شده و به‌واقع می‌توان گفت کتاب "وقتی مهتاب گم شد" دائره‌المعارف خواندنی از لشکر انصار‌الحسین(ع) است.


دلیل نام‌گذاری عنوان کتاب را می‌توان در خاطره‌ای از راوی دانست؛ علی خوش لفظ در فتح خرمشهر برای شناسایی باید 14 کیلومتر راه می‌رفت و برمی‌گشت. طی دو هفته این کار را کرد تا بتواند گردان‌ها را از آن مسیر عبور دهد، اما در شب 10 اردیبهشت سال 61 وقتی گردان‌ها را می‌برد، مسیر را گم می‌کند، 700 نفر در تاریکی شب می‌مانند و در این وضعیت بحرانی که هوا هم مهتابی بوده ناگهان هوا ابری می‌شود و باران می‌گیرد.


کتاب "وقتی مهتاب گم شد" ازجمله کتاب‌هایی است که مورد تقریظ رهبر معظم انقلاب قرارگرفته است، مراسم رونمایی از تقریظ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب "وقتی مهتاب گم شد" در ششمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت در حسینیه‌امام خمینی (رحمه‌الله)در  شهر همدان برگزار شد.

 

متن تقریظ رهبر انقلاب بر این کتاب بدین شرح است:

 

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم


بچّه‌های همدان؛ بچّه‌های صفا و عشق و اخلاص؛ مردان بزرگ و بی‌ادّعا؛ یاران حسین (علیه‌السّلام)؛ یاوران دین خدا .. و آنگاه مادران؛ مرد آفرینان شجاع و صبور .. و آنگاه فضای معنویت و معرفت؛ دلهای روشن، همّتها و عزمهای راسخ؛ بصیرتها و دیدهای ماورائی .. اینها و بسی جویبارهای شیرین و خوشگوار دیگر از سرچشمه‌ی این روایت صادقانه و نگارش استادانه، کام دل مشتاق را غرق لذّت میکند و آتش شوق را در آن سرکش‌تر میسازد.

 

راوی، خود یک شهید زنده است. تنِ بشدّت آزرده‌ی او نتوانسته از سرزندگی و بیداری دل او بکاهد، و الحمدلله ربّ العالمین. نویسنده نیز خود از خیل همین دلدادگان و تجربه‌دیدگان است. بر او و بر همه‌ی آنان گوارا باد فیض رضای الهی؛ ان‌شاء‌الله. ۹۵/۱۰/۱۸

 

درباره‌ی نگارش این کتاب، آنچه نوشتم کم است؛ لطف این نگارش بیش از اینها است. مقدّمه‌ی کتاب یک غزل به تمام معنی است. ۹۵/۱۰/۱۸

 

کتاب"وقتی مهتاب گم شد" خاطرات علی خوش لفظ است که حمید حسام مصاحبه و تدوین آن را انجام داده و در قالب 622 صفحه و در قطع رقعی در سال 1394 توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.