مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

اطلس نبرد بیت المقدس

چاپلینک ثابت
ناشر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
نوبت آخرین چاپ: 
اول
سال آخرین چاپ: 
1396
نام مجموعه: 
اطلس
زبان کتاب: 
فارسی
تعداد صفحات: 
256
قیمت: 
350000 ریال
فهرست: 

پس از تغییرات سیاسی در کشور که به برکناری بنی‌صدر از جانشینی فرماندهی کل قوا و تصویب بی‌کفایتی سیاسی وی در مجلس شورای اسلامی انجامید، نیروهای مسلح با حضور مؤثر و سازمان‌یافته مردم در دفاع تحولی چشمگیر در جنگ ایجاد کردند؛ تحولی که در پرتو همدلی و همکاری ارتش و سپاه، با نبرد دارخوین شروع و در ادامه با نبرد ثامن‌الائمه(ع) و شکسته‌شدن محاصره آبادان پدیدار گشت.

در ادامه پیروزی‌های پی‌درپی، با اجرای نبردهای طریق‌القدس و فتح‌المبین بخش‌های وسیعی از مناطق اشغالی دشت آزادگان، غرب شوش و رودخانه کرخه آزاد شد. در این اوضاع نیروهای خودی و دشمن هردو متوجه خرمشهر بودند و حتی ارتش عراق با پیش‌بینی نبرد در این منطقه، بیشترین توان پدافندی خود را با طرحهای گوناگون دفاعی در خرمشهر متمرکز کرد تا از دستیابی ایران به این شهر جلوگیری نماید، اما در مقابل اراده و همدلی رزمندگان سپاه و ارتش موفق نشد. آزادسازی خرمشهر نماد مقاومت و آزادگی مردمانی بود که اشغال این شهر غرور ملی آنها را جریحه‌دار کرده بود. آزادی خرمشهر قله افتخارات مردمی‌ترین انقلاب دوران معاصر شد.

در کتب اطلس با بهره‌گیری از نوشتار، نقشه‌ها، نمودارها، جداول و تصاویر موضوعات گوناگونی در چارچوب‌های علمی تبیین و تفسیر می‌شود. باوجود درهم‌تنیدگی جغرافیا و نقشه، آشکار است این ظرفیت می‌تواند در خدمت دفاع مقدس مردم ایران نیز قرار گیرد و از این طریق دُرهای گرانبهایی از تجارب هشت‌ساله جنگ تحمیلی برای امروز و فردای ایرانیان حاصل آید. برای بهره مندی از این تجارب و گسترش فرهنگ مقاومت در برابر متجاوزان و ستمگران به ایران زمین، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس یکی از سیاست های انتشاراتی خود را چاپ و نشر اطلس نبردهای بزرگ و ماندگار دوران دفاع جانانه ایرانیان در برابر استکبار جهانی قرار داده و اولین جلد از مجموعه اطلس‌های نبردی به نبرد بیت المقدس اختصاص دارد. اطلس نبرد بیت‌المقدس، روایتگر رویدادهای آغاز جنگ تحمیلی تا پایان نبرد برای آزادی خرمشهر است. سیر تحولاتی که نویسنده تلاش میکند با کنکاش تاریخی این دوره از مقاومت، ازخودگذشتگی و حماسه آفرینی، نقش مردم ایران را در شکلگیری و سرانجام آن نمایان سازد. این اطلس ارزشمند به کوشش گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز و با همت آقای امیرحسین کیهان‌پناه در 256 صفحه رحلی و به تیراژ 2000 نسخه به چاپ رسیده و در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.

این اطلس مشتمل بر نه فصل می‌باشد که عبارتند از:
فصل یکم: ویژگیهای جغرافیایی منطقه

فصل دوم: پیش نبردهای منطقه عملیاتی

فصل سوم: جایگاه راهبردی نبرد بیت‌المقدس

فصل چهارم: در آستانه نبردی بزرگ

فصل پنجم: دور یکم نبرد بیت‌المقدس

فصل ششم: دور دوم نبرد  بیت‌المقدس

فصل هفتم: دور سوم نبرد بیت‌المقدس

فصل هشتم: دور چهارم نبرد بیت‌المقدس

فصل نهم: دستاوردهای نبرد بیت‌المقدس

تصویر روی جلد: 
جلد کتاب اطلس نبرد بیت المقدس
pic_bookshop: 

نویسندگان / پدیدآوران: