یادداشت ویژه

مروری بر پیشتاز بودن فرماندهان سپاه در عرصه نبرد

علی فضلی، فرمانده لشکر 10 سیدالشهداء، می گوید: «در جریان عملیات والفجر 8، چهارده فرمانده جایگزین به نیروها معرفی کردیم  .... تمام این 14 نفر در جریان عملیات فاو، یا زخمی شدند و یا به شهادت رسیدند! و من وقتی که دوباره از بیمارستان به لشکر برگشتم، هیجدهمین فرمانده بودم»!

امسال، هفته دفاع مقدس را در شرایطی آغاز کردیم که فضای تبلیغاتی جامعه درباره دفاع مقدس، چند ماهی است تحت‌تأثیر یک "بمب خبری" به نام 175 غواص (؟!) ملتهب شده است؛ بمبی که به‌لحاظ عملکرد ناشیانه برخی اصحاب رسانه، در خانه خودی منفجر شد! و خسارات فراوانی بر جای گذاشت.

تاکتیک­‌ها با همۀ اهمیت و ظرافت­هایشان ممکن است بمیرند و تاریخ مصرفشان تمام شود. راهبردها با تغییر دشمن، تغییر اهداف، و تغییر فرصت­ها و تهدیدها، دگرگون می‌شوند. آنچه از هشت سال دفاع مقدس برای ما مهم است و باید در هر جستجو و پژوهشی دنبال آن باشیم، درس‌های دیگری است؛ این درس­ها، تاریخ مصرف ندارند و... .

دیده ها را از دیدگاهها جدا کنیم

یادداشتی به مناسبت تذکر مهم امیر دریابان شمخانی، درباره جایگاه نظردهندگان درباره دوران جنگ

یک نکته می‌بایست مورد توجه روایتگران و مشتاقان تاریخ آن دوران قرار گیرد و آن، "حوزۀ حضور و اطلاع" کسانی است که به نقل خاطره یا روایت از دفاع مقدس می‌پردازند.

با توجه به لزوم استفاده از درس‌ها و دستاوردهای دفاع مقدس، تارنمای مرکز اسناد گفت‌وگوی سرلشکر جعفری را به‌عنوان مقدمه‌ای برای ورود به این بحث انتخاب کرده و درصدد پاسخ به این سؤال اساسی است که چگونه و با چه روشی می‌توان از دستاوردهای دوران دفاع مقدس برای رفع نیازهای دفاعی کنونی جامعۀ ایران بهره جست؟

روزشمار دفاع‌مقدس03 فروردين

روزشمار اسناد سازمان ملل03 فروردين

آخرین نشریه:

شماره 56 نگین ایران