یادداشت ویژه

نادر نوروزشاد

تصور اولیه از صفت "تحمیلی" برای جنگی که هشت سال بین عراق و ایران به درازا کشید این است که مسئولیت حقوقی این جنگ را بر عهده طرف متجاوز بدانیم. اما تحمیلی دانستن این جنگ، پیامدهای متعدد دیگری در زمینه های تحلیل و بررسی نقاط و ضعف و قوت آن  نیز دارد.

نگاه به تاریخ: تحلیل پدیده یا قضاوت درباره اشخاص
نادر نوروزشاد

پژوهشگر تاریخ، در هنگام مطالعه و پژوهش خود،باید بداند که به دنبال چه می‌گردد؟ آیا به‌راستی در پی تحلیل یک پدیده است؟ یا به دنبال یافتن مقصر برای ناکامی‌ها، و معرفی قهرمان برای کامیابی‌ها است؟ این خودآگاهی به او کمک خواهد کرد تا عناصر لازم برای پژوهش تاریخی خود را خالص‌تر و ناب‌تر گزینش کند و درجه اعتبار کار خود را ارزیابی نماید.

در پی درگذشت دکتر حسین اردستانی، استاد دانشگاه و رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، اقدام به انتشار گزیده ای از تصاویر نامبرده برای علاقمندان نموده است.

محمدصادق درویشی

خبرى بسیار تلخ و تکان‌دهنده، روزهاى آغازین بهار را سرشار از اندوه و حسرت کرد.
دکتر حسین اردستانى، تاریخ‌نگار طراز اول جنگ تحمیلى و رییس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به طور ناگهانى و بر اثر ایست قلبى، درگذشت.

مروری بر پیشتاز بودن فرماندهان سپاه در عرصه نبرد

علی فضلی، فرمانده لشکر 10 سیدالشهداء، می گوید: «در جریان عملیات والفجر 8، چهارده فرمانده جایگزین به نیروها معرفی کردیم  .... تمام این 14 نفر در جریان عملیات فاو، یا زخمی شدند و یا به شهادت رسیدند! و من وقتی که دوباره از بیمارستان به لشکر برگشتم، هیجدهمین فرمانده بودم»!

امسال، هفته دفاع مقدس را در شرایطی آغاز کردیم که فضای تبلیغاتی جامعه درباره دفاع مقدس، چند ماهی است تحت‌تأثیر یک "بمب خبری" به نام 175 غواص (؟!) ملتهب شده است؛ بمبی که به‌لحاظ عملکرد ناشیانه برخی اصحاب رسانه، در خانه خودی منفجر شد! و خسارات فراوانی بر جای گذاشت.

تاکتیک­‌ها با همۀ اهمیت و ظرافت­هایشان ممکن است بمیرند و تاریخ مصرفشان تمام شود. راهبردها با تغییر دشمن، تغییر اهداف، و تغییر فرصت­ها و تهدیدها، دگرگون می‌شوند. آنچه از هشت سال دفاع مقدس برای ما مهم است و باید در هر جستجو و پژوهشی دنبال آن باشیم، درس‌های دیگری است؛ این درس­ها، تاریخ مصرف ندارند و... .

دیده ها را از دیدگاهها جدا کنیم

یادداشتی به مناسبت تذکر مهم امیر دریابان شمخانی، درباره جایگاه نظردهندگان درباره دوران جنگ

یک نکته می‌بایست مورد توجه روایتگران و مشتاقان تاریخ آن دوران قرار گیرد و آن، "حوزۀ حضور و اطلاع" کسانی است که به نقل خاطره یا روایت از دفاع مقدس می‌پردازند.

با توجه به لزوم استفاده از درس‌ها و دستاوردهای دفاع مقدس، تارنمای مرکز اسناد گفت‌وگوی سرلشکر جعفری را به‌عنوان مقدمه‌ای برای ورود به این بحث انتخاب کرده و درصدد پاسخ به این سؤال اساسی است که چگونه و با چه روشی می‌توان از دستاوردهای دوران دفاع مقدس برای رفع نیازهای دفاعی کنونی جامعۀ ایران بهره جست؟

روزشمار دفاع‌مقدس31 تير

روزشمار اسناد سازمان ملل31 تير

آخرین نشریه:

شماره 56 نگین ایران