مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 4 اسفند؛

 

یادداشت ویژه

عملیات خیبر
عملیات خیبر؛ تجلی خلاقیت و تحول در دفاع مقدس

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه پاسداران؛ ضمن عرض تسلیت سانحه هوایی اخیر و جان‌باختن تعدادی از هم‌وطنان عزیز و ابراز همدردی با بازماندگان و خانواده‌های داغدار آن‌ها طی بیانیه ذیل فرارسیدن سوم اسفندماه، سال روز عملیات غرورآفرین خیبر را گرامی داشت.

نادر نوروزشاد

تقارن هفته دفاع مقدس با دهه ابتدایی محرم، الهام بخش برخی تشابهات بین این دو حادثه تاریخی بود. هرچند کربلا و عاشورا نمونه و مثالی ندارد و تکرارناشدنی است اما علاوه بر جنبه تقدس دفاعی، که در بین جنگ ما و واقعه عاشورا مشترک است، جنبه دیگری از تشابه نیز به چشم می‌خورد و آن تحمیلی بودن هر دو جنگ است.

بر اساس تجربه دفاع مقدس

قدرت دفاعی یکی از مؤلفه‌های ایجاد بازدارندگی است و بدون آن بازدارندگی شکل نمی‌گیرد. این مؤلفه در کنار مؤلفه‌های دیگری نظیر قدرت دیپلماتیک، قدرت علمی و صنعتی؛ قدرت اقتصادی، و قدرت سیاست داخلی (وحدت و انسجام ملی) و نهایتاً نیروی انسانی می‌توانند منجر به ایجاد "توان ملی" در برابر تهدیدات شوند.

نادر نوروزشاد

عدم تناسب شعار آرمانی با قدرت ملی، یا عدم وجود استراتژی برای وصول به شعار آرمانی؛ بررسی عوامل و نتایج تأخیر در پذیرش قطعنامه و علل پذیرش آن؛ بازخوانی مفهومی تعبیر «جامِ زهر» از جمله موضوعاتی هستند که به طور خلاصه  در این بخش مورد توجه قرار گرفته اند.

نادر نوروزشاد

برای رسیدن به یک تحلیل جامع در باب قطعنامه 598 و پذیرش آن نیازمند یک سیر مفهومی از مقاطع جنگ و یا مفاهیم اصلی آن هستیم. در این بخش به دو موضوع مهم "بررسی مشروعیت و عقلانیت ادامه جنگ بعد از خرمشهر" و "ضرورت همپایی دیپلماسی با قدرت نظامی" می پردازیم.

نادر نوروزشاد

تصور اولیه از صفت "تحمیلی" برای جنگی که هشت سال بین عراق و ایران به درازا کشید این است که مسئولیت حقوقی این جنگ را بر عهده طرف متجاوز بدانیم. اما تحمیلی دانستن این جنگ، پیامدهای متعدد دیگری در زمینه های تحلیل و بررسی نقاط و ضعف و قوت آن  نیز دارد.

نگاه به تاریخ: تحلیل پدیده یا قضاوت درباره اشخاص
نادر نوروزشاد

پژوهشگر تاریخ، در هنگام مطالعه و پژوهش خود،باید بداند که به دنبال چه می‌گردد؟ آیا به‌راستی در پی تحلیل یک پدیده است؟ یا به دنبال یافتن مقصر برای ناکامی‌ها، و معرفی قهرمان برای کامیابی‌ها است؟ این خودآگاهی به او کمک خواهد کرد تا عناصر لازم برای پژوهش تاریخی خود را خالص‌تر و ناب‌تر گزینش کند و درجه اعتبار کار خود را ارزیابی نماید.

در پی درگذشت دکتر حسین اردستانی، استاد دانشگاه و رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، اقدام به انتشار گزیده ای از تصاویر نامبرده برای علاقمندان نموده است.

محمدصادق درویشی

خبرى بسیار تلخ و تکان‌دهنده، روزهاى آغازین بهار را سرشار از اندوه و حسرت کرد.
دکتر حسین اردستانى، تاریخ‌نگار طراز اول جنگ تحمیلى و رییس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به طور ناگهانى و بر اثر ایست قلبى، درگذشت.

مروری بر پیشتاز بودن فرماندهان سپاه در عرصه نبرد

علی فضلی، فرمانده لشکر 10 سیدالشهداء، می گوید: «در جریان عملیات والفجر 8، چهارده فرمانده جایگزین به نیروها معرفی کردیم  .... تمام این 14 نفر در جریان عملیات فاو، یا زخمی شدند و یا به شهادت رسیدند! و من وقتی که دوباره از بیمارستان به لشکر برگشتم، هیجدهمین فرمانده بودم»!

صفحه‌ها