مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

6 مرداد 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

6
مرداد
1366

تاریخ قمری

1
ذی‌الحجه
1407

تاریخ میلادی

28
ژوئیه
1987
خلاصه روز: 

107 پیام فریاد برائت امام به حجاج بیت‌الله‌الحرام: ضرورت اعلان برائت، آتش‌افروزی صدام، لزوم مبارزه روحانیون و علما با آخوندهای درباری و تأکید امام بر اتخاذ سیاست حمایت از محرومان. 

پیام فریاد برائت امام به حجاج بیت‌الله‌الحرام

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

108 بازتاب پیام فریاد برائت در رادیو لندن، واشنگتن‌پست، رادیو اسراییل، رادیو امریکا و رادیو کلن. 

109 تداوم تلاش‌های ایران و عراق در میمک برای تصرف و تثبیت مواضع خود و حملات متعدد هوایی عراق. 

110 جلسه فرماندهان سپاه در مورد اجرای عملیات "نصر 7" در غرب سردشت و گزارش اقدامات انجام شده. 

111 گلوله‌باران اسکله العمیه؛ نفوذ به مقر عناصر ضدانقلاب در استان اربیل و کشتن تعدادی از آنها و پناهنده شدن تعدادی از کردهای عراق به نیروهای خودی. 

112 کمین و حمله عناصر کومه‌له در کلاشین و سنندج؛ حمله افراد حزب دمکرات به کارگاه یک شرکت راه‌سازی در جاده ارومیه ـ سٍرو. 

113 سازمان‌دهی بیش از 30 هزار بسیجی استان‌های هرمزگان و بوشهر برای اجرای مانور "شهادت". 

114 طومارهای جداگانه با امضای 365 هزار بسیجی در لبیک به پیام فریاد برائت و اعلام آمادگی جهت اجرای عملیات انتحاری در خلیج‌فارس؛ اطلاعیه ستاد کل سپاه با عنوان "لبیک یا امام": تأکید بر ادامه جنگ تا رسیدن به پیروزی نهایی.

115 گزارش ان.بی.سی. و خبرگزاری فرانسه از اقدامات امریکا در مقابله با مین در خلیج‌فارس: اعزام هر چه سریع‌تر نیروهای جدید از قبیل ناو "میسوری" به منطقه، همچنین درخواست پایگاه و کشتی‌های مین‌روب از کویت و عربستان برای استقرار نیروهای خود (امریکا) و پاک‌سازی منطقه از مین. 

116 آغاز رسمی نصب پرچم انگلستان بر یک فروند نفت‌کش کویتی؛ درخواست اتحادیه دریانوردان انگلیسی از دولت این کشور برای مشورت با دیگر کشورها جهت تشکیل یک واحد دریایی زیر نظر سازمان ملل متحد؛ اسکورت یکی کشتی گازبر با ناوهای فرانسوی در خلیج‌فارس.

117 تفسیر روزنامه ایندیپندنت، "ویلیام بهین" استاد دانشگاه برن، روزنامه "ال‌پائیس" از حادثه برخورد بریجتون به مین و پی‌آمدهای آن. 

118 معاون اول وزیر خارجه شوروی در دیدار با سفیر ایران در مسکو، مواضع شوروی را درباره مسائل اخیر منطقه تشریح کرد؛ سخنان "گریموف" سخن‌گوی وزارت خارجه شوروی در مورد اهداف امریکا در خلیج‌فارس. 

119 "ولید جنبلاط" رهبر حزب سوسیال دروزی لبنان تهدید کرد که به ناوگان فرانسه و امریکا حمله می‌کند. 

120 "تدی تیلور" نماینده پارلمان انگلستان، عراق را آغازگر جنگ معرفی کرد؛ همچنین انتقاد وی از عملکرد شورای امنیت؛ لغو دیدار وزیر اقتصادی عراق از آلمان. 

121 دیدار وزیر خارجه آلمان از اردن و حمایت وی از تلاش‌های سازمان ملل متحد در پایان دادن به جنگ ایران و عراق. 

122 رسیدن نخستین محموله نفت خط لوله جدید عراق ـ ترکیه به سواحل مدیترانه و تأثیر آن بر بازار نفت جهان.

123 روابط ایران و فرانسه: توافق در مورد کشورهای حافظ منافع، خودداری فرانسه از خرید نفت ایران و دیدار طارق عزیز با ژاک شیراک در فرانسه.

 

جلد - عنوان کتاب: 
50- اسکورت نفت کش ها
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: