مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

24 مهر 1363

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

24
مهر
1363

تاریخ قمری

20
محرم
1405

تاریخ میلادی

16
اکتبر
1984
خلاصه روز: 

٣٩۵ تدابیر دفاعی عراق برای جلوگیری از هجوم غافل‌گیرانه نیروهای اسلام در هور و گزارش نخست‌وزیری در این باره به فرمانده کل سپاه ؛ «جنگ آب» در جنوب شرقی شلمچه و نفوذ آب به مناطق عقب یگان‌های در خط خودی؛ گشت‌زنی شبانه شناورهای عراقی در خور عبدا... و روشن نگاه داشتن برخی نهرهای مهم اروندرود؛ گلوله باران منطقه عملیاتی جنوب و برخی عقبه‌ها و خطوط مواصلاتی عملیات میمک در منطقه عمومی ایلام، ادعای عراق مبنی‌بر گلوله باران بصره توسط ایران.

٣٩۶ ادعای عراق مبنی‌بر هدف قراردادن یک هدف بسیار بزرگ دریایی در جنوب جزیره خارک؛ مزاحمت هواپیماهای امریکایی در خلیج‌فارس برای گشت هوایی منطقه بندرعباس

٣٩٧ تحرکات ایذایی گروه‌های محارب بدنبال برداشته شدن گشت شبانه تأمین شهر در مهاباد به دلیل کمبود نیرو؛ بستن جاده و سخنرانی برای مسافرین و ربودن هشت غیرنظامی در مریوان، تیراندازی شبانه به سوی شهربانی در دو نوبت و به شهادت رساندن دو عامل اطلاعاتی خودی در مریوان، اخاذی جمع آوری پول از مردم یک روستا در سقز از جمله اقدامات عناصر دمکرات بود؛ تشکیل گردان عملیاتی دالاهو به وسیله کومه‌له و استفاده موثر از مهاجمین قلخانی در این گردان؛ تسلیم ٩ نفر از عناصر ضدانقلاب طی دیروز و امروز؛ پیوستن دو غیرنظامی و یک سرباز اهل تسنن به دمکرات‌ها در تکاب؛ ترور ملایوسف فتاحی پیش نماز اهل تسنن و مدرس روستای گرگول از توابع پیرانشهر.

٣٩٨ توزیع پوسترهای صدام و طالبانی در کنار هم در مناطق کردنشین؛ اعلام آمادگی عراق به دور شدن از گروه طالبانی‌ها و نزدیک شدن به گروه بارزانی در صورت همکاری بارزانی‌ها

٣٩٩مذاکره یک شرکت امریکایی با عراق در مورد فروش ۴۵ فروند هلیکوپتر حمل و نقل نظامی؛ ورود یک فروند از هواپیماهای بمب افکن سنگین توپولف خریداری شده از شوروی به عراق

۴٠٠ گزارش مفصل شبکه تلویزیونی سی.بی.اس امریکا در خصوص عملیات بزرگ آتی ایران و اقدامات تدافعی عراق در این باره از جمله ایجاد یک مانع آبی عظیم.

۴٠١ سخنرانی صدام در مراسم اعطای نشان حزب بعث به گروهی از اعضای آن. صدام پس از دو سال و نیم، به شکست در نبردهای شرق کارون، دزفول و شوش و خرمشهر اعتراف کرد.

۴٠٢ اظهارات مسافرین ایرانی درباره چگونگی سفر زوار ایرانی به عتبات عالیات و مزایا و محدودیت‌هایی که دولت عراق ایجاد کرده است.

۴٠٣ گزارش رویتر در خصوص نحوه انتخابات آتی پارلمان عراق.

۴٠۴ گزارش مجله کل العرب: بنابر اظهارات فرمانده سپاه محسن رضایی، در نمازجمعه، وجود مطامع ایران نسبت به منطقه خلیج [فارس] قطعی است.

۴٠۵ ادعای عراق در خصوص تیراندازی یک کشتی اسرائیلی به یک کشتی باری عراق پس از سد کردن راه آن و تکذیب اسرائیل.

۴٠۶ پایان بیستمین نشست وزرای اطلاعات اتحادیه عرب با مصوباتی در حمایت متعصبانه از عراق؛ برپایی نخستین دور نشست‌های رؤسای شهربانی کشورهای جامعه عرب به ریاست عراق.

۴٠٧ مقاله یک روزنامه ایتالیایی در خصوص چهار سال جنگ ایران و عراق با جنبه حمایت از ایران

۴٠٨ وال استریت ژورنال: دولت پرزیدنت ریگان علی‌رغم سخنان تند و تهدید به تلافی‌جویی علیه تروریست‌ها در لبنان، با همان مسأله حساس که مانع از اقدام دولت کارتر در ایران شد، روبروست؛ یعنی ترس از کشته شدن گروگان‌های امریکایی.

۴٠٩ پاسخ امارات به ایران در خصوص طرح اخراج اسرائیل از سازمان ملل و اعلام حمایت از این طرح؛ محکومیت تخریب شهر بیت‌المقدس و مسجد الاقصی به وسیله اسرائیل در پایان یکصد و بیستمین اجلاس شورای اجرایی یونسکو.

۴١٠ تلاش نیروهای ارتش ترکیه برای دستگیری اوجالان رهبر حزب کارگران کرد، همکاری وی با بارزانی‌ها و استقرار در شمال عراق؛ گفت‌وگوی وزیر مشاور دولت ترکیه با خبرگزاری جمهوری اسلامی و اظهار تعجب از کندی در گشایش اعتبار از سوی ایران با وجود ٢۵٠ میلیون دلار طلب ایران از ترکیه بابت بهای نفت خریداری شده و نیز تاکید بر روابط عمیق دوستی و برادری دو ملت.

۴١١ بازتاب نامطلوب سخنان این هفته امام جمعه تهران در خصوص شرایط عزاداری امام حسین در میان شیعیان پاکستانی و بهره‌برداری دولت و گروه‌هایی از سنیان و روزنامه ها از آن و بدنبال آن درخواست سنیان از دولت پاکستان مبنی‌بر ممنوعیت مراسم عزاداری شیعیان؛ گزارش نشریه دفتر سیاسی سپاه از درگیری شب چهاردهم محرم دو گروه از شیعیان بر سر شعار ا... اکبر، خمینی رهبر و مرگ بر امریکا و دخالت فرماندار پیشاور در حمایت از مخالفین این شعار.

۴١٢ ورود ٧۵ هزار سرباز تازه نفس شوروی به افغانستان؛ ادعای رئیس رژیم افغانستان مبنی‌بر اینکه چین، ایران و پاکستان قصد داشتند بخش‌هایی از خاک افغانستان را تصرف کنند و آن را بصورت پایگاهی برای امریکا درآورند؛ تفسیر نشریه داخلی سپاه از اوضاع افغانستان و حوادث کنونی آن

۴١٣ واکنش رسانه های گروهی سوئد نسبت به خرید نفت خام از ایران و بحث در خصوص جنبه‌های منفی و مثبت.

۴١۴ کاهش قیمت نفت خام در بازار نفت بدنبال کاهش قیمت نفت نروژ؛ آغاز یک جنگ واقعی قیمت‌ها به گزارش خبرگزاری فرانسه.

۴١۵ سخنرانی نخست وزیر در دیدار با شورای سرپرستی روزنامه خراسان در خصوص وظایف مطبوعات: روزنامه ها باید با هرگونه موردی از کم‌کاری یا خودکامگی برخورد کنند.

۴١۶ تاخیر پروازهای داخلی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به علت ممانعت خدمه پرواز از بازدید و بازرسی بدنی توسط نیروهای سپاه مسئول امنیت مستقر در فرودگاه.

جلد - عنوان کتاب: 
33- تجدید رابطه آمریکا و عراق
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: