مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

26 خرداد 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

26
خرداد
1366

تاریخ قمری

19
شوال
1407

تاریخ میلادی

16
ژوئن
1987
خلاصه روز: 

198 فرماندهی کل سپاه اجرای عملیات در منطقه عمومی ماؤوت (نصر4) و غرب سردشت (نصر5) را به قرارگاه‌‏های نجف و قدس ابلاغ کرد. (طرح مانور عملیات و سازمان رزم در ضمیمه درج شده است.)

199 در حمله مشترک نیروهای عراقی و سازمان مجاهدین خلق به دو پایگاه نیروهای ارتش و ژاندارمری در منطقه صالح ‏آباد و حمله به لالان سردشت با هدف تصرف ارتفاع 2354، تعداد 6 تن از نیروهای خودی شهید، 15 تن مجروح و 3 تن مفقود شدند. 

200 حمله نیروهای عراقی به روستاهای کردنشین کفریکی و دیرلوش در استان دهوک با مقاومت نیروهای حزب دمکرات کردستان عراق به شکست انجامید. درگیری شدید و مسلحانۀ اهالی شهرک الثورۀ بغداد و نیروهای عراقی منجر به کشته و زخمی شدن 30 تن از مأموران امنیتی عراق شد. 

201 اظهارات سخن‏گوی سپاه و مسئول واحد بسیج سپاه دربارۀ اعزام دورۀ جدید نیروهای بسیجی با نام مدافعان خلیج‌‏فارس و آمادگی 150 هزار نیروی بسیجی برای حفاظت از سواحل خلیج‌‏فارس. 

202 سخنان رجایی خراسانی نماینده دائمی ایران در سازمان ملل دربارۀ نقش و میزان تأثیرگذاری نیروی دریایی سپاه در مناقشات خلیج‌‏فارس. مقاله هفته‌‏نامه میدل ایست لندن دربارۀ توانایی‏‌های نیروی دریایی سپاه. 

203 گزارش آسوشیتدپرس در زمینۀ توان ایران در تولید سلاح و تأثیرات مثبت اقتصادی این اقدام. ایران سرگرم تولید انواع سلاح‏‌ها است و از این راه یک میلیارد دلار ارز پس‌‏انداز کرده است. جنگ و سقوط قیمت نفت ایرانیان را مجبور کرد که از واردات خود بکاهند. آنها موشک‌‏های زمین ‏به ‏زمین، موشک‌‏های ضدتانک، هواپیماهای شناسایی بدون خلبان، توپخانه و... تولید می‌‏کنند. آسوشیتدپرس چین را به‌‏عنوان یکی از اصلی‌‏ترین منابع تأمین سلاح‌‏های مورد نیاز ایران خصوصاً موشک‌‏های کرم ابریشم معرفی کرد و ادعا کرد که این کشور میگ‌‏های 19 و 21 در اختیار ایران قرار داده است.

204 گزارش آسوشیتدپرس دربارۀ مین‌های دریایی در منطقۀ خلیج‌فارس، هدف مین‏‌گذاری و قابلیت مین‏‌های مزبور: پاسداران با هدف خنثی کردن حرکت کاروان‌گونه رزم‌ناوها، سرگرم کارگذاشتن مین در راه‌‏های باریک منتهی به ترمینال نفتی الاحمدی هستند. 

205 وزیر اطلاعات عراق از شروع دور جدید تهاجمات هواپیماهای عراقی در خلیج‌‏فارس خبر داد. طارق عزیز: هر کشتی که وارد منطقه ممنوعه ایران شود یک کشتی ایرانی محسوب می‏شود و ما به آن حمله خواهیم کرد. سخنان طارق‏‌عزیز دربارۀ تشدید فشارهای نظامی به ایران برای پایان دادن به جنگ و نظر عراق دربارۀ یک قطع‏نامه جامع. 

طارق عزیر وزیر خارجه عراق و جاسم وزیر اطلاعات عراق

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

206 نیویورک تایمز: ایرانی‏‌ها واحد دیگری از موشک‏‌های کرم ابریشم را در نزدیکی فاو مستقر کرده‏‌اند؛ کویت در تیررس این موشک‏‌ها است؛ برد موشک‏‌ها 80 کیلومتر است.

207 گزارش روزنامه دیلی تلگراف از نحوۀ عملکرد هواپیما‏های ایران بعد از حادثه ناو استارک و محدود شدن منطقه پروازی این هواپیماها برای اجتناب از درگیری با ناوهای امریکایی.

208 اظهارات آیت‌‏الله خامنه‌‏ای در گردهمایی ائمه جمعه استان تهران دربارۀ حوادث اخیر خلیج‌‏فارس، دعوت کویت از امریکا برای اسکورت نفت‏کش‌‏ها، ارادۀ ایران برای مقابله با امریکا و عدم استقبال کشورهای صنعتی جهان از سیاست‌‏های امریکا در کنفرانس ونیز. 

209 سخنان آقای هاشمی رفسنجانی و ولایتی در دیدار با وزیرخارجه ژاپن. هاشمی رفسنجانی: اگر شورای امنیت، عراق را متجاوز اعلام کند و دادگاهی برای بررسی تجاوز و تنبیه متجاوز تشکیل شود ما حکم دادگاه را قبول خواهیم کرد؛ ما بیشتر از همه خواهان امنیت منطقه هستیم. علی‌اکبر ولایتی: مسئله امنیت خلیج‌‏فارس باید جدا از جنگ مورد بررسی قرار گیرد؛ ما چه الزامی داریم که طرح دیگران را که بدون نظر ما و حتی بدون مشورت اعضای غیردائم شورای امنیت ارائه می‌‏شود بپذیریم. سخنان وزیرخارجه ژاپن دربارۀ مواضع کشورش در بحران خلیج‌‏فارس و نقش آن کشور در تعدیل بیانیۀ پایانی کنفرانس ونیز. روزنامه ایتالیایی کوریره دلاسرا: اظهارات آقای هاشمی رفسنجانی با وزیرخارجه ژاپن بیانگر ایجاد نرمش در مواضع قبلی ایران برای خاتمه جنگ تحمیلی است. 

210 گزارش بی.بی.سی از دومین روز سفر میرحسین موسوی نخست‌‏وزیر به ترکیه و سخنرانی وی در ضیافت نهار تورگوت اوزال: وی از امریکا و شوروی خواست تا از خلیج‌‏فارس کناره بگیرند؛ جنجال روز گذشته بر سر عدم تمایل نخست‌‏وزیر ایران برای دیدار از آرامگاه آتاتورک همچنان ادامه دارد؛ وی عراق را متهم کرد عمداً به ناو استارک حمله کرده است تا ابرقدرت‏‌ها را وارد جنگ بکند. 

211 پیام تلویزیونی ریگان درباره توجیه اقدامات خود در خلیج‌فارس در پی انتقادهای سیاست‌مداران و نمایندگان کنگره از طرح اسکورت نفت‏کش‏‌ها: حفاظت از منابع ملی امریکا در منطقه، حمایت از کشورهای دوست امریکا، ممانعت از عملی شدن تهدید ایران مبنی‌بر ناامن کردن خلیج‌‏فارس و مقابله با نفوذ شوروی در خلیج‏‌فارس. واینبرگر در جلسه کمیسیون امورخارجه کنگره طرح مقابله نیروهای امریکا در خلیج‌‏فارس را به اطلاع نمایندگان رساند. نیویورک تایمز در مقاله‏‌ای تصمیم ریگان مبنی‌بر حمایت از نفت‏کش‌‏های کویتی را سیاسی و برای جبران شکست وی در ماجرای ایران گیت خواند و تداوم و افزایش حضور نظامی امریکا در خلیج‌‏فارس را گریزناپذیر توصیف کرد. 

212 سخنان وزیرخارجه بلژیک از یک طرح صلح اروپایی که مدنظر ایران هست، پس از دیدار وی با محمدجواد لاریجانی معاون وزیرخارجۀ ایران: این امکان وجود دارد که دوازده کشور عضو جامعه کشورهای اروپایی با کمک کشورهای حاشیه خلیج‌‏فارس بتوانند یک ابتکار عمل سیاسی را برای رفع تشنج در منطقه صورت دهند.

213 نخست‌‏وزیر فرانسه جنگ ایران و عراق را خطرناک توصیف کرد و خواهان بسیج تمامی کوشش‌‏ها برای پایان دادن به آن شد. وزیرخارجه فرانسه نیز جنگ ایران و عراق را ویرانگر و عامل به خطر انداختن امنیت خلیج‏‌فارس خواند. انتقاد خبرگزاری آسوشیتدپرس از تناقض گفتار و رفتار سیاسی مقامات فرانسه در جنگ ایران و عراق و اشاره این خبرگزاری به تسلیح و تقویت عراق.

214 گزارش رویتر از آخرین تحولات سیاسی ایران و انگلیس: لندن دو تن از دیپلمات‏‌های خود را از تهران فراخواند. ایندیپندنت سیاست دولت انگلیس در مقابل ایران را ناتوان، مردد و سردرگم توصیف کرد.

215 گزارش خبرگزاری فرانسه از چگونگی ربوده شدن چارلز گلاس روزنامه‌نگار 36 ساله امریکایی و علی عسیران فرزند وزیر دفاع لبنان در بیروت و بازتاب‌های اولیۀ آن در وزارت خارجه امریکا، شورای عالی شیعۀ بیروت و...

 

ضمیمة گزارش 198: طرح مانور یگان‌های عمل کننده، مراحل مختلف عملیات، عناصر پشتیبانی، سازمان رزم و... در عملیات ماؤوت (نصر4)

 

جلد - عنوان کتاب: 
49- تصویب قطعنامه 598 زمینه های سیاسی و نظامی
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: