مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

28 تیر 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

28
تیر
1366

تاریخ قمری

22
ذی‌القعده
1407

تاریخ میلادی

19
ژوئیه
1987
خلاصه روز: 

805 ادامه‌ی عملیات لشکر5 نصر در پد شرقی جزیره جنوبی مجنون. آگاه شدن فرمانده لشکر از ناکامی نیروهای این یگان در تثبیت مواضع تصرف شده به علت مشکلات و موانع پیش آمده. دستور فرماندهی برای تثبیت خطوط پدافندی و انتقال مجروحان و شهدا به عقب.

806 شرح وقایع تیپ12 قائم برای تصرف ضلع غربی جزیره‌ی جنوبی مجنون. نیروهای خودی در مرحله اول بیش از اهداف تعیین شده موفق به بازپس‌گیری پد غربی شدند ولی آتش دقیق، شدید و مؤثر عراق، نیروهای خودی را مجبور به عقب‌نشینی کرد.

807 عملیات مشترک انهدامی نیروهای تیپ ویژه هوابُرد سپاه و لشکر اسلامی کردستان تحت عنوان فتح8 در 150 کیلومتری عمق خاک عراق. کنترل شهرک اطروش به مدت چند ساعت، تصرف مراکز امنیتی و نظامی شهر و تخلیه اسناد و مدارک آن، کشته شدن 200 نفر از نیروهای نظامی و امنیتی عراق و انهدام یک عراده توپ 106 از نتایج این عملیات است.

808 نبرد هوایی یک جنگنده ایرانی و 6 فروند میگ عراقی در نزدیکی جزیره خارک به سقوط هواپیمای ایرانی منجر شد.

809 هفته‏‌نامه فرانسوی ژون‏‌آفریک: ایران از ورود 5 ناوچه ایتالیایی خریداری شده به‌وسیله عراق به خلیج‌فارس مانع شد.

810 اعزام 230 نفر بسیجی رزمی تخصصی از شهر قم، سه گردان از استان گیلان، سه گردان از استان خوزستان و پنجمین اکیپ نیروهای تخصصی پزشکی از مرکز شهدای تجریش به جبهه‌ها. رحیم صفوی قائم مقام فرمانده نیروی زمینی سپاه: در ماه محرم نیروهای تازه‌ ‏نفس "حماسه‏‌سازان عاشورا" به میادین نبرد اعزام می‏‌شوند. سپاه یکم ثار‏‏الله مسئولیت اعزام 500 گردان رزمی تخصصی را بر عهده گرفته است.

811 توضیحات مشاور استانداری هرمزگان درباره‌ی اقدامات دفاعی به‌عمل آمده در زمینه‌‏های دفاعی، سنگرسازی، استقرار نیروهای نظامی در جزایر و تأمین آب آشامیدنی در صورت حمله احتمالی امریکا.

812 اطلاعیه‌ی ستاد کل نیروهای سه‌گانه سپاه درباره‌ی برگزاری مانور دریایی شهادت در مرداد ماه در خلیج‌فارس.

813 سخنان آیت‌‏الله خامنه‏‌ای رئیس‌جمهور در شهر تبریز دربار‏‏ه‌ی اعمال نفوذ امریکا در تنظیم و تصویب قطع‏نامه شورای امنیت، موضع ایران در قبال تشنجات خلیج‌‏فارس، پیشنهادهای جمهوری اسلامی برای دور نگه‌داشتن این منطقه از بحران‌‏های فعلی، دلایل ایران برای اقدامات مقابله به‌‏مثل و تشنج موجود در روابط ایران و فرانسه.

814 سخنان میرحسین موسوی نخست وزیر درباره‌ی علت تلاش‌‏های اخیر امریکا برای تصویب قطع‏‏نامه ‏شورای امنیت، شرایط مناسب برای برقراری آرامش در خلیج‏‌فارس و بحران جاری در روابط ایران و فرانسه.

815 محسن رفیق‌دوست وزیر سپاه: ما به کویت هشدار می‌دهیم در صورت درگیری در منطقه اولین قربانی کویت خواهد بود. امریکا در خلیج‌فارس نقاط ضعف بسیار دارد.

816 دیدار و گفت‌وگوی سفیر ایران در آلمان با هانس دیتریش‏گنشر وزیرخارجه آلمان و تقدیم نامه‌ی دکتر ولایتی به گنشر؛ در این نامه با اشاره به وضعیت فعلی روابط ایران و فرانسه و اینکه در حال حاضر فرانسه ریاست شورای امنیت را به عهده دارد و با توجه به ریاست دوره‌‏ای آلمان در شورای امنیت در هفته آینده، درخواست شده است جلسه تصمیم‌‏گیری درباره‌ی قطع‏‏نامه تا آخر ماه ژوئیه (دهم مرداد) به تعویق بیفتد. گنشر: درخواست تعویق دیرهنگام است. رجایی خراسانی: اگر شورای امنیت عاقل باشد بهتر است دو هفته صبر کند. رویتر: ایران خواستار آن است تا عراق به‌عنوان آغازگر جنگ و همچنین به‌خاطر کاربرد سلاح شیمیایی محکوم شود.

گفت‌وگوی دکتر ولایتی سفیر ایران در آلمان با هانس دیتریش‏گنشر وزیرخارجه آلمان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

817 گزارش رادیو بی‌‏بی‌‏سی از آخرین تلاش‌‏های امریکا برای فراهم ساختن مقدمات تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل برای حضور فعال‏‌تر و قوی‌‏تر فرانسه و انگلیس. امریکا از انگلیس و فرانسه خواسته است که در جلسه رأی‏‌گیری شورای امنیت درباره‌ی قطع‏نامه، وزرای خارجه خود را اعزام کنند.

818 تاچر نخست وزیر انگلیس: اگر در 18 ماه آینده از دوران ریاست جمهوری ریگان پیشرفتی درباره‌ی صلح صورت نگیرد فرصت‏‌ها از دست خواهد رفت. کمک 32 میلیون دلاری انگلیس به عراق برای تهیه و خرید وسایل (مواد) شیمیایی سموم نباتی و دارویی از انگلیس.

819 سفیر سوئیس در تهران در دیدار با یکی از مقامات وزارت خارجه، پیام امریکا درباره شروع عملیات اسکورت نفت‌کش‌‏های کویتی را ابلاغ کرد. وقتی پرچم امریکا روی نفت‌کش‌‏های کویتی نصب شد نیروی دریایی امریکا این کشتی‏‌ها را اسکورت خواهد کرد و آنها وضعیتی شبیه کشتی‏‌های امریکایی خواهند داشت. آنها حامل کالای غیرقانونی نخواهند بود.

820 اظهارات یک سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا درباره‌ی آخرین وضعیت هواپیماهای شناسایی امریکا در منطقه و همکاری دولت عربستان سعودی در واگذاری امکانات به امریکا برای گسترش فعالیت‏‏‌های جاسوسی هوایی.

821 شیخ صباح ‏الاحمد ‏الصباح معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه‌ی کویت: تشکیل اجلاس شورای امنیت سازمان ملل پیروزی بزرگی برای کویت است و حاصل دعوت کویت از کشورهای بزرگ برای اسکورت نفت‌کش‌‏ها است. قدرت‏‌های خارجی از 40 سال پیش در خلیج‌فارس بوده‌‏اند. شورای امنیت باید یک نیروی چندملیتی برای محافظت از حرکت کشتی‏‌ها در خلیج‌‏فارس تشکیل دهد. کویت پول‏‌های گزافی را به عنوان مالیات و عوارض سنگینی برای حمل نفت توسط نفت‌کش‏‌های ثبت شده در امریکا می‌‏پردازد. تلاش‌های دیپلماتیک کویت در بین کشورهای اسلامی و غیرمتعهد برای توجیه موضع خود در قبال خلیج‌فارس.

822 سفر عبدالستار قائم‌ مقام وزیرخارجه پاکستان به تهران و دیدار وی با آقایان میرحسین موسوی، علی‌‏اکبر ولایتی، علی‌محمد بشارتی و محمد‏جواد لاریجانی. میرحسین موسوی: ما تصمیم گرفته‌‏ایم به‏‌خاطر حفظ استقلال و آزادی کشورمان بایستیم و مقابله کنیم. عبدالستار: ابرقدرت‏‌ها سعی دارند برخلاف منافع کشورهای منطقه، در خلیج‌‏فارس تشنج ایجاد کنند. ایران در جهت ایجاد امنیت و حسن همجواری سیاست موفقی داشته است. رویتر: ایران از پاکستان درخواست کرده است که درباره‌ی بازگشت 40 تن از دیپلمات‏‌های ایرانی از پاریس به آن کشور کمک کند. روزنامه‌ی مسلم: پهلو گرفتن کشتی‌‏‏‏های جنگی امریکا در آب‏‌های کراچی تناقض میان سیاست‌‏های امریکا و پاکستان است.

823 بررسی تفاوت رفتارهای امریکا و اروپا در خلیج‌‏فارس و بررسی عملکرد آنها با توجه به منافع کشورشان در رادیو بی.بی.سی نقش حیاتی نفت و صادرات کالا به این منطقه و همچنین هراس از اقدامات نسنجیده و مستقلانه‌ی امریکا در خلیج‏‌فارس منشأ اصلی اختلاف رفتارهای امریکا و اروپا است.

824 وزیرخارجه فرانسه: دولت‌‏های فرانسه و ایران مذاکراتی را درباره‌ی خروج هیئت‌‏های نمایندگی دو کشور آغاز کرده‏‌اند. در اولتیماتوم ایران به فرانسه شرایط غیرقابل قبولی اعلام شده بود. فروش اسلحه به عراق از اصول سیاست خارجی ما است. ما به ایران اسلحه نخواهیم داد.

825 خبرگزاری فرانسه: در اجلاس آینده‌ی اتحادیه اروپا فرانسه از کشورهای عضو این اتحادیه درخواست کمک نخواهد کرد. ال‏پائیس: ریشه‌ی تشنج میان ایران و فرانسه از اشتباه سیاسی ژاک شیراک سرچشمه می‏‌گیرد.

826 اعلام حالت فوق‌العاده به اتباع فرانسه در لبنان به‌دنبال قطع رابطه‌ی سیاسی این کشور با ایران.

827 گزارش مجله‌ی اقتصادی "مید" از اعطای تسهیلات اقتصادی دولت هند به عراق: هند توافق کرد که کلیه‌ی مطالبات ارزی مقاطعه‏‏‌کاران هندی را که قرار بود امسال وصول شود حداقل 28 ماه به تعویق اندازد.

828 انفجار یک بمب قوی در سد سیستان خسارت‏‌های فراوانی به تأسیسات این سد وارد کرد.

ضمیمه گزارش823: گزارش تاریخی خبرگزاری رویتر از خلیج‌‏فارس به عنوان یک منطقه استراتژیک. تاریخچه حضور ابرقدرت‏‌ها از زمان پیدایش نفت و مشخص شدن موقعیت حساس تنگه‏ هرمز.

جلد - عنوان کتاب: 
49- تصویب قطعنامه 598 زمینه‌های سیاسی و نظامی
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: