مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

29 تیر 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

29
تیر
1366

تاریخ قمری

23
ذی‌القعده
1407

تاریخ میلادی

20
ژوئیه
1987
خلاصه روز: 

829 شورای امنیت با حضور وزیران خارجه کشورهای امریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان و نمایندگان دائمی سایر کشورهای عضو آن شورا امروز تشکیل جلسه داد و بدون توجه به نظرات ایران، قطع‏نامه 598 را تصویب کرد. در این قطع‏‏نامه 15 عضو شورای امنیت خواستار آتش‏‌بس میان ایران و عراق، بازگشت نیروهای نظامی به مرزها و بازگشت اسرا و اعزام کارشناسان سازمان ملل برای اجرای مقررات آتش‌‏بس به منطقه شدند. در پایان جلسه شورای امنیت عصمت کتانی نماینده‌ی عراق در سازمان ملل از دبیرکل سازمان ملل و اعضای شورای امنیت تشکر کرد. ریگان از صدور قطع‏نامه 598 اظهار خشنودی کرد و آلمان غربی به ایران هشدار داد که در صورت خودداری ایران از پذیرفتن قطع‏نامه، آن کشور با انزوای بیشتری مواجه خواهد شد. (ضمیمه دارد)

جلسه شورای امنیت سازمان ملل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

830 نمایندگی ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان، به تهدیدات ناوهای امریکایی علیه هواپیماهای مسافری ایران اعتراض کرد.

831 عصمت کتانی نماینده‌ی عراق در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیرکل، ادعا کرد ایران در تاریخ‌های 16،14،13 و 18 جولای 1987 مناطق مسکونی شهرهای ابوالخصیب، القرنه و بصره را گلوله‌باران کرده است.

832 خبرگزاری فرانسه: اولین نفت‌کش کویتی حامل پرچم امریکا از فردا با اسکورت ناوگان امریکایی سفر خود را از دریای عمان به تنگه ‏هرمز و آب‌‏های خلیج‌‏فارس شروع خواهد کرد. وزیر دفاع امریکا: در صورتی که ایران آمادگی پرتاب فوری موشک‌‏های کرم ابریشم را داشته باشد نیروهای امریکایی آماده‌ی عملیات نظامی هستند. وزیر دفاع انگلیس: نیروی دریایی انگلیس در صورت مواجه شدن با مشکلاتی در خلیج‌‏فارس از خود و کشتی‌‏های تجاری انگلیس دفاع خواهد کرد.

833 سفیر فرانسه در کویت: فرانسه آماده است تمام نیازهای تسلیحاتی کویت را تأمین کند. وزیر دفاع فرانسه: هیچ نیروی ویژه برای خلیج‌‏فارس در نظر گرفته نشده است.

834 القبس: دولت ریگان از عراق خواست هم‌زمان با آغاز اسکورت نفت‌کش‌‏ها، موقتاً‌ از حمله علیه نفت‌کش‌‏ها در خلیج‌‏فارس دست بردارد. درخواست مشابه کشورهای عربی منطقه از عراق.

835 سعد عبدالله ولیعهد و نخست وزیر کویت: عراق را نباید در این نبرد تنها گذاشت؛ عراق بخشی از ملت عرب است. ایران عامل مین‏‌گذاری در سواحل کویت است. ما درصدد ایجاد تشنج در منطقه نیستیم. ثبت کشتی‏‌ها در امریکا یک اقدام تجاری است.

836 گزارش روزنامه العمل‌الاسلامی به ‌نقل از منابع مطبوعاتی کویت درباره‌ی اقدامات آن کشور برای ایجاد تسهیلات جهت اقامت نیروهای امریکایی و واگذاری امکانات برای تأمین سوخت ناوگان امریکا. موافقت کویت و امریکا برای تشکیل اتاق عملیات مشترک.

837 وزیرخارجه بحرین به‏‌رغم واگذاری پایگاه نظامی در اختیار نیروی دریایی امریکا، از بروز تشنج‏ نظامی بین ایران و امریکا اظهار نگرانی کرد.

838 مصاحبه هاشمی رفسنجانی با روزنامه اطلاعات. محورهای اصلی عنوان شده در این مصاحبه: بررسی نقاط مثبت و منفی قطع‏نامه 598، علل استقبال عراق از این قطع‏نامه، منابع تأمین اسلحه ایران، نقد نظریه اقدام نظامی کشورهای غربی علیه ایران، ادامه حرکت متوازن در حفظ وضعیت فعلی اقتصاد و روند فعلی جنگ، شرایط تغییر اولویت از حفظ وضعیت فعلی به توسعه جنبه‌‏های نظامی، برشماری تخصیص‌‏‏های ریالی و ارزی در بخش نظامی، سیاست ایران در ارتباط با کشورهای منطقه و انتخاب روش عدم درگیری مستقیم با کویت و شرایط تغییر این سیاست، عملکرد فرانسه در تقویت جنبه‏‌های نظامی و اقتصادی عراق و نقش این کشور در تشنجات منطقه، بازگویی کلیاتی از ماجرای فروش اسلحه امریکا به ایران (ماجرای مک فارلین) و اقدامات شیطنت‌‏آمیز امریکا در نحوه فروش و ارسال اسلحه در این ماجرا.

839 گزارش روزنامه کیهان از اعزام صدها گردان از نیروهای داوطلب در قالب نیروهای مدافعان خلیج‏‌فارس به مرزهای آبی جنوب کشور: دلیرمردان سپاهیان توحید از شهرهای بندرعباس، قم، سنندج، رشت، کرمان، بوشهر، شیراز، قزوین، مشهد، دامغان، همدان، هشتپرتالش، میبد، یزد و... پس از اجرای مراسم عزاداری و اجرای مانور در سطح خیابان‏‌های شهرها به جبهه‏‌ها اعزام شدند.

840 مصاحبه رادیو امریکا با دو تن از پژوهشگران دانشگاه تگزاس درباره‌ی علل حمایت مردم ایران از جنگ. بمباران هوایی مردم غیرنظامی به‌وسیله عراق بر پشتیبانی همگانی افزوده است. گزارشگر نیویورک تایمز: برای غرب اشتباه بزرگی است که احساس مظلومیت ایرانی‏‌ها در جنگ نادیده گرفته شود. پس از هجوم آشکار عراق هیچ‏کس به پشتیبانی از ایران برنخاست.

841 گزارش خبرگزاری رویتر از تشدید اقدامات کنترلی ایران در تنگه‏ هرمز. روزنامه الاتحاد: شوروی از ایران خواسته است تا از برگزاری مانور نظامی دریایی که در ماه آینده در خلیج‏‌فارس اجرا خواهد شد خودداری کند.

842 دولت ژاپن از شرکت‏‌های نفتی این کشور خواست تا میزان وابستگی نفتی خود را به ایران کاهش دهند. بهای نفت به بالاترین حد خود در 18 ماهه‌ی اخیر رسید.

843 دیدار سفرای دانمارک، بلژیک و آلمان‏‌غربی به‌عنوان رؤسای دوره‏ای جامعه‌ی اقتصادی اروپا با ‏علی‌محمد بشارتی قائم مقام وزارت خارجه. بشارتی: ما به هیچ‌‏وجه تسلیم فشار و شانتاژ نمی‌‏شویم و سیاست ضربه‏ را در برابر هر کشوری که بخواهد به ما تعدی کند اجرا می‏‌کنیم. وزیرخارجه لوکزامبورگ: ایران به‌رغم مداخله دانمارک که به نام جامعه اقتصادی اروپا انجام گرفت کماکان بر مواضع خود پافشاری کرد. وزیران خارجه کشورهای عضو جامعه اقتصادی اروپا در جلسه این اتحادیه متعهد شدند که در مناقشه میان ایران و فرانسه کمک‏‏‌های انسانی و مادی در اختیار فرانسه قرار دهند‏. اعلام حمایت امریکا از موضع فرانسه در برابر ایران.

844 عملیات مجدد نیروهای تیپ12 قائم برای ترمیم و تثبیت پیشروی‌های اندک روز گذشته در جزیره مجنون.

845 در هجوم یک گردان از نیروهای عراقی به مواضع پدافندی لشکر14 امام حسین(ع) در منطقه فاو 60 تن از نیروهای عراقی کشته و 150 تن زخمی شدند و چند تن به اسارت درآمدند.

846 بازرسی 4 فروند کشتی خارجی در تنگه هرمز.

847 در حمله عناصر حزب دمکرات کردستان به دو پایگاه خودی از توابع سلماس و مریوان 16 نفر از نیروهای مهاجم زخمی شدند. در این حمله یک تن از نیروهای خودی نیز شهید شد. در حمله‌ی ناموفق افراد سازمان مجاهدین خلق به قصد تصرف توپ ضد هوایی مستقر در پل‏‌دختر یک تن از افراد بومی به شهادت رسید.

848 مبارزان کرد عراقی 4 تن از اتباع مصری را به اسارت گرفتند.

ضمیمه گزارش829: متن کامل قطعنامه 598.

جلد - عنوان کتاب: 
49- تصویب قطعنامه 598 زمینه‌های سیاسی و نظامی
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: