مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

19 خرداد 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

19
خرداد
1366

تاریخ قمری

12
شوال
1407

تاریخ میلادی

9
ژوئن
1987
خلاصه روز: 

101 قرارگاه رمضان دستور عملیات چریکی فتح6 در کردستان عراق را صادر کرد. در این دستور چهار محور برای عملیات در استان کرکوک در نظر گرفته شده است: محورهای حیات، شیروان - مازین، مرگه‏سور و قلندر.

102 در ادامۀ عملیات نصر2، هفت کیلومتر مربع دیگر از اراضی غرب میمک به تصرف نیروهای خودی درآمد.

103 حمله مشترک نیروهای سازمان مجاهدین خلق و نیروهای لشکر3 عراق به یک پاسگاه مرزی در منطقه ایلام. در این درگیری 6 تن شهید، 13 تن مجروح و 5 تن اسیر شدند. در کمین حزب دمکرات علیه نیروهای خودی در ارتفاعات گزنه 16 تن از افراد خودی شهید شدند. در حمله عوامل سازمان کومه‌له در مریوان 1 تن از افراد خودی شهید و 2 تن نیز مجروح شدند.

104 شیخ‏ عمر نقشبندی اقدامات اخیر رژیم صدام در کردستان عراق را بخشی از یک طرح فاشیستی خواند.

119 تن از افراد مسلح نظامی و جیش ‏الشعبی عراق به نیروهای مبارز کرد عراقی پیوستند.

105 کشتی یونانی 274600 تنی اتنیک هدف یک موشک قرار گرفت. میدل ایست: افرادی که به کشتی یونانی حمله کردند از فرماندهان سیاسی دستور می‏‌گیرند. سخن‏گوی ستاد تبلیغات جنگ: احتمالاً عراق به این نفت‏کش یونانی حمله کرده است.

106 در بیانیۀ کنفرانس سران هفت کشور صنعتی جهان در ونیز علی‏رغم تمایل امریکا، دربارۀ حضور یا تقویت نیروهای کشورهای غربی در خلیج‌فارس مطلبی اظهار نشده است. خبرگزاری فرانسه: 7 کشور صنعتی جهان با یک حرکت کوچک به سود تهران محتاطانه بی‏‌طرف باقی ماندند. آسوشیتدپرس: کنفرانس ونیز هیچ تعهدی به امریکا نداد. خبرگزاری ایتالیایی آنسا تلاش‌‏های دیپلماتیک ایران را از عوامل مهم نرمش در دیدگاه‏‌های کشورهای شرکت‏‌کننده در کنفرانس ونیز دانست.

107 سخن‏گوی وزارت خارجه شوروی: متحدان واشنگتن نه در تمام مسائل و نه در همۀ موارد حاضر نیستند از سیاست امریکا پیروی کنند. نخست‌‏وزیر ایتالیا: سازمان ملل محل مناسبی برای بررسی امنیت خلیج‌‏فارس است. وزیرخارجه بلژیک مسئله بررسی امنیت کشتی‌رانی در خلیج‌‏فارس را در سطح مسئولین ناتو قابل بررسی دانست. بی.بی.سی از جلسۀ دو حزب کارگر و لیبرال با تاچر نخست‏وزیر انگلیس و عدم علاقۀ آنها در ورود به مناقشه خلیج‌‏فارس خبر داد.

108 ریگان ضمن تأکید بر تحریم تسلیحاتی ایران، فشارهای سیاسی به ایران را واقعی خواند. گزارش روزنامه واشنگتن تایمز از فشار امریکا به چین برای توقف معاملات تسلیحاتی با ایران: امریکا از سیاست رسمی در برابر چین عدول کرده و با چین علناً به بحث پرداخته است. یک مقام امریکایی گفت: موشک‏‌های کرم ابریشم که در دست دولت ایران است تنها نوک کوه یخ است.

تهدید تحریم تسلیحاتی ایران از سوی ریگان رئیس جمهور امریکا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

109 مشاور امنیت ملی ریگان خواستار حمایت معنوی و هماهنگ متحدان امریکا از عملیات اسکورت نفت‌کش‌های کویتی شد.

110 گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی دربارۀ بهره‌‏برداری امارات متحده عربی از میدان نفتی مشترک ابوالبوخوش و تأثیر بمباران هواپیماهای عراقی در محدود ساختن ایران در بهره‏‌برداری از این حوزه نفتی.

جلد - عنوان کتاب: 
49- تصویب قطعنامه 598 زمینه های سیاسی و نظامی
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: