رویدادهای 1 اسفند؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

19 تیر 1364

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

19
تیر
1364

تاریخ قمری

21
شوال
1405

تاریخ میلادی

10
ژوئیه
1985
خلاصه روز: 

264 نیروهای عمل‌کننده‌ی لشکر19 فجر جهت اجرای یک عملیات انهدامی وسیع در منطقه‌ی عمومی دهلران - طیب در غرب رودخانه‌ی میمه، غروب امروز پس از نماز مغرب، از دهکده‌ی فرح‌آباد به سمت منطقه‌ی عملیاتی ره‏سپار شدند تا در ساعت1 بامداد برای شروع درگیری اعلام آمادگی کنند. از شروع عملیات تا زمان برگشت نیز حدود چهار ساعت در نظر گرفته شده است[ضمیمه دارد].

265 امروز پادگان پیرانشهر دو بار در ساعت 14 و 16:30 بمباران شد که بر اثر آن، دو غیرنظامی به شهادت رسیدند.

266 در پی حمله‌ی دیروز هواپیما‌های عراقی در خلیج‏‌فارس به تانکر نفت‌کش "ام - وطن" متعلق به ترکیه، وزارت خارجه‌ی این کشور با انتشار بیانیه‌ای حاوی اعتراضی بسیار ملایم آن هم بدون اشاره به عراق، اعلام کرد دولت ترکیه جهت مقابله با تکرار حمله‌های مشابه، در چارچوب قوانین و حقوق بین‌المللی اقدامات لازم را به نحو مقتضی انجام خواهد داد.

267 در آرژانتین کمیسیونی تشکیل شده تا موضوع فروش اسلحه به ایران و عراق را بررسی کند. همچنین کمیته‌ای از وزیران هفت دولت عرب برای تصویب منع فروش سلاح به ایران، به آرژانتین خواهند رفت.

268 مقام‌‏های حکومت کویت به‏ دنبال تشدید اقدامات خصمانه‏‏‌شان علیه اتباع ایرانی مقیم کویت، تعدادی دیگر از ایرانیان را بازداشت و اخراج کردند.

269 چگونگی رابطه‌ی کشورهای حوزه‌ی خلیج‌فارس با ایران، از جمله مباحث رسانه‌های منطقه و جهان است. رادیواسرائیل: سران شورای همکاری خلیج‌فارس سیاستی دال بر عدم پیروزی طرفین جنگ پیش گرفته‌اند تا در پناه دو قدرت موجود، از آرامش و ثبات نسبی برخوردار باشند. روزنامه‌ی ژاپنی یومیوری شیمبون: ایران با حرکت‌های دیپلماتیک خود نشان داده که واقعاً مایل به بهبود روابط خود با کشورهای عربی خلیج‌فارس است و آقای هاشمی در سفر به ژاپن از مقام‏‌های ژاپنی خواسته تا در ملاقات با مقام‌‏های کشورهای عربی حوزه‌ی خلیج‌فارس این مسئله را قید نمایند.

270 تحلیل نشریه‌ی تایمز لندن درباره‌ی جنگ و تأثیر آن در اقتصاد ایران با این جهت‌گیری که جنگ کشور را در آستانه‌ی فلج شدن قرار داده‏ است.

271 مراسم تودیع آیت‌الله صانعی با حضور دادستان جدید کل کشور آقای خوئینی‌ها در محل دادستانی کل. آقای صانعی درباره‌ی ثروت‌های حرام و نامشروع با استناد به بینش امام‌خمینی خطاب به دست‌اندرکاران عالی‌رتبه‌ی قوة قضائیه: بیت‌المال، مالک است؛ خیلی ساده، خمس تصاعدی را اگر حساب کنید که خود امام هم فرموده: این‌ها مالک نیستند خمس تصاعدی [را] این‌ها مالک نیستند هیچ، باید بیگاری هم بدهند. آقای خوئینی‌ها در پایان سخنان آقای صانعی: «بر تأسّفم افزوده شد که شخصیت علمی، با چنین حرارت انقلابی و با این پیشنهاد این جوش و خروش و دل‌سوختگی به حال ضعفا و فقرا و شمشیری کشیده علیه مستکبرین و مترفین و فاسدهای زمان، چنین شخصیتی از تشکیلات قوه‌ی قضائیه رفتند و برای ما موجب تأسف است.» وی افزود: خط امام چنین است.

مراسم تودیع آیت‌الله صانعی با حضور دادستان جدید کل کشور آقای خوئینی‌ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

272 در واکنش به سخنان ریگان درباره‌ی تروریسم که ضمن آن ایران، لیبی، کوبا و نیکاراگوئه را مورد حمله قرار داد، وزیر خارجه‌ی نیکاراگوا که یک کشیش است، اعلام اعتصاب غذا کرد.

ضمیمه گزارش شماره264: بررسی منطقه‌ی عملیات لشکر19 فجر در منطقه‌ی دهلران - طیب و غرب رودخانه‌ی میمه.

جلد - عنوان کتاب: 
37- توسعه روابط با قدرت‌های آسیایی
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: