مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

30 آبان 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

30
آبان
1366

تاریخ قمری

28
ربیع‌الاول
1408

تاریخ میلادی

21
نوامبر
1987
خلاصه روز: 

29 در منطقه عملیاتی نصر8: پاتک دشمن به مواضع لشکر21 در ارتفاع گرده‏‌رش؛ مقاومت لشکر21 و شکست پاتک دشمن؛ جای‏گزینی لشکر7 ولی‏عصر(عج) به جای لشکر21 امام رضا(ع). تصمیم قرارگاه رمضان به اجرای عملیات روی ارتفاع ویولان با نیروهای اتحادیه میهنی کردستان عراق.

عملیات نصر8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30 جلسه مشترک نیروی زمینی سپاه، قرارگاه نجف و فرماندهان یگان‌‏ها. تشریح اوضاع و سختی‌‏های عملیات نصر8 از زبان فرماندهان یگان‌‏ها. ابلاغ برنامه حفظ خط، تک ایذایی و بازسازی جهت آمادگی مجدد به فرماندهان یگان‌‏ها. شهادت راوی لشکر7 ولی‏عصر(عج).

31 تصرف مقر یک گردان عراقی و 9 پایگاه آن در جاده کرکوک به‏‏‌وسیله اتحادیه میهنی کردستان عراق. سقوط یک هواپیمای اف‏ـ4 خودی در خاک دشمن. عراق عملیات مشترک ایران و کردهای عراقی در استان دهوک را تکذیب کرد. تصرف دو پایگاه خودی در منطقه سردشت به‏ وسیله حزب دمکرات. درگیری نیروهای خودی با افراد کومه‏‌له در منطقه مریوان. کشف 60 کیلو تی.‏ان.‏تی در غرب کشور که به مقصد میدان امام ‏خمینی تهران حمل می‏ شد.

32 بارگیری کشتی حامل مواد شیمیایی از روتردام به مقصد کویت. توقیف کشتی یونانی جی‏می‏‏لیتا در نزدیکی جزیره فارسی و پرواز هلی‏کوپترهای امریکایی برای حمایت از آن. گزارش رویتر از تعقیب کشتی امریکایی گلف‏فیلتا به‌وسیله قایق‏‌های تندرو.

33 گزارش یونایتدپرس و رویتر از تلاش امریکا و کشورهای غربی برای پاک‏سازی آب‏‌های خلیج‌‏فارس از مین. غیرممکن بودن پاک‏سازی به دلیل تعلق کران‌ه‏ای از خلیج‌‏‏فارس به ایران. تأکید انگلیس بر حمایت از مین‏‌روب‌‏های هلند و بلژیک. اعتقاد صاحب‏نظران بریتانیا بر عدم تمایل امریکا و انگلیس به درگیری با ایران در خلیج‌‏فارس و سعی بر تمرکز تلاش‌‏های سیاسی.

34 مقامات امریکایی: اگر حمایت بین‏ المللی از حضور امریکا در منطقه رو به‏ سردی باشد و امریکا در آن‏‏جا در معرض خطر قرار گیرد، ایرانی‌‏ها احتمال دارد لبنان دیگری به ‏وجود آورند و ما را به خاک و خون بکشند و ما اراده کافی برای ماندن در آن‏جا را نداریم. آقای هاشمی رفسنجانی در پیامی به رئیس مجلس بلغارستان: چنانچه حضور امریکا در خلیج‌‏فارس با نیات تجاوزکارانه ادامه یابد، باید منتظر حوادث ناخوشایند و ناامنی‏ بیش‏تری در منطقه بود. روزنامه الانباء کویت با انتقاد از عدم قاطعیت امریکا، خواهان تداوم حملات آن کشور به منافع ایران شد.

35 فرمانده ناوگان شوروی حضور امریکا و هم‏ پیمانانش در منطقه را عامل تشنج دانست، وی حضور ناوگان شوروی را برای رفع خطر مین‏‌ها و نه افزایش تشنج توصیف کرد. وزیر دفاع فرانسه: اگر اوضاع چنان بود که امروز هست، دستور اعزام ناو کلمانسو صادر نمی‏ شد.

36 هزینه رایج نجات کشتی‏‌های آسیب‏ دیده و تغییر آن به‏ وسیله ایران.

37 زمان اعزام نیرو از شهرهای استان تهران و ارسال هم‏زمان کمک‌‏های غیرنقدی در کاروان تدارکاتی سپاهیان محمد(ص). سخن‏گوی سپاه از اعزام مداوم، گسترده و ماهانه به جبهه‏‌ها خبر داد.

38 تظاهرات دانشگاهیان دانشگاه شهید بهشتی در حمایت از بیانیه شورای عالی پشتیبانی جنگ جهت حضور در جبهه و جهاد مالی. بخش‏نامه وزیر کار به مدیران واحدهای تولیدی و خدماتی دربارة سازمان‏دهی و اعزام نیروهای تحت پوشش به جبهه‏‌های نبرد. تشکیل دفتر امور رزمندگان در سازمان اداری و استخدامی کشور. تسهیلات دادرسی برای رزمندگان در قوه قضاییه. کمک مالی برخی از اهالی کشورهای حاشیه خلیج‌‏‏فارس به جبهه‏‌‌ها.

39 مانور یگان‌‏های رزمی در گنبد و ساری. سخنان آقای هاشمی در مازندران درباره نیاز جبهه‏‌ها به نیرو و امکانات مالی جهت گسترش سازمان رزم و تأکید بر عدم سازش با دشمن. آقای خاتمی وزیر ارشاد اسلامی در اجتماع کارکنان این وزارت‏‏خانه: اهتمام به امر جنگ از آن‏رو نمی‏‌باشد که ما جنگ‏ طلب هستیم، بلکه این توجه از این جهت است که ملت‏ ما به صلح می‏ اندیشد، لذا باید تجاوز از بین برود تا صلح پایدار به‏ وجود آید.

40 رئیس‏ جمهور در اجتماع روحانیان و امامان جماعات استان تهران: امریکا در خلیج‏‌‌فارس کاری از پیش نخواهد برد. امریکا دست به جنگ اتمی نخواهد زد زیرا روی او فشار هست... امریکا از این که در خلیج‏‌فارس کاری بکند ترس دارد. چند هفته است که اروپای غربی از ما نفت نمی‏ خرد ولی ما نفت خود را در بازارهای معروف دنیا می‏ فروشیم... شعار دشمن ما صلح... ولی شعار ما تنبیه متجاوز است... امام یک سال و یا یک سال و نیم پیش به من گفتند اگر ما این‏جا کوتاه بیاییم، دشمن تا تهران خواهد آمد... حضور روحانیون در جبهه‏ ها یک ضرورت قطعی است. ما اگر بگوییم هر کجا امنیت است، آن‏جا تبلیغ می ‏کنیم. این درست نیست. من والله اگر می‏‌توانستم و شرایط اجازه می‏ داد از جبهه‏‌ها منفک نمی‏‌شدم و می‏‌رفتم در میان این جوانان پرشور و خداپرست.تفقه در دین در جبهه‏‌ها است.

41 تجزیه و تحلیل حمله آتی ایران در مؤسسه مطالعات استراتژیک بروکینگز امریکا. اعلام آمادگی یاسر عرفات برای اعزام چریک‏‌های فلسطینی به کویت و کشورهای عربی حوزه خلیج‏‌فارس جهت دفاع از آنها در مقابل ایران. رادیو بغداد: ایران قصد حمله ای بزرگ با هدف تصرف بصره را دارد.

42 نگرانی کشورهای حاشیه خلیج‏‌فارس از سرنوشت جنگ عراق و ایران. امیر قطر و وزیر دفاع امارات از ایران خواستار پاسخ مثبت به قطع‏نامه 598 شورای امنیت شدند. وزیر خارجه کویت، شوروی را سد کننده اجرای قطع‏نامه 598 دانست.

43 ششمین اجلاس وزیران دفاع شورای همکاری خلیج‏‌فارس در ابوظبی. وزیر دفاع کویت موضوعات این اجلاس را شامل دو بخش سیاسی (تجاوز اخیر ایران علیه کشتی‌‏ها) و نظامی (همبستگی و افزایش آموزش جهت مقابله با تهدیدات حال و آینده) دانست. ولیعهد اردن آشتی سوریه و عراق را در حال پیشرفت ارزیابی کرد.

44 عراق یک تبعه آلمانی متهم به جاسوسی را آزاد کرد.

45 مجله نیروی هوایی ترکیه در مقاله‏ ای افزایش حضور نظامی امریکا را باعث افزایش بحران دانست و بر پایان جنگ ایران و عراق تأکید کرد. این مقاله پیروزی ایران در جنگ و هرگونه تهدید علیه خط لوله نفتی کرکوک را زیانی غیرقابل تحمل برای ترکیه خواند.

46 دیپلمات‏‌های ایرانی در "بن" متهم به قاچاق اسلحه برای ایران شدند. ایتالیا ارسال سلاح به ایران را تکذیب کرد. گزارش‌‏هایی از ابراز علاقه چینی‏‌ها به ارسال سلاح به ایران.

47 زیان یک شرکت ژاپنی از تعلیق پروژه احداث بزرگ‏راهی در عراق. گزارشی از افزایش واردات ایران از دُبی.

48 بازتاب سخنان رئیس‏ مجلس شورای اسلامی درباره مذاکره با شوروی به‏ منظور انعقاد یک پیمان جدید دفاعی، در مطبوعات فرانسه، ایتالیا و کویت.

ضمیمه گزارش 48: درباره قرارداد مشترک دفاعی میان ایران و شوروی.

جلد - عنوان کتاب: 
52- تکاپوی جهانی برای توقف جنگ
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: