مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 24 مهر؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

26 آذر 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

26
آذر
1366

تاریخ قمری

25
ربیع‌الثانی
1408

تاریخ میلادی

17
دسامبر
1987
خلاصه روز: 

391 در جلسه فرماندهان سپاه با آقای هاشمی‏ رفسنجانی امکان اجرای عملیات در فاو بررسی شد. گزارش یگان‌های قرارگاه کربلا از شناسایی‌ها، توانایی و استعداد ‌دشمن، مانور عملیات، استعداد خودی، کمبودها و نیازها و وضعیت اعزام نیرو. یادداشت‌های راوی مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ دربارة خستگی فرماندهان و کمبود شدید نیروی کادر.

392 در قرارگاه مرکزی سپاه با حضور آقای هاشمی دربارة دلایل انتخاب فاو و مقایسه آن با دیگر مناطق, مشکلات یگان‌ها، اصلی نبودن جنگ در کشور، عدم بسیج امکانات مملکت و سهیم نشدن همه در اداره جنگ گفت‌وگو شد که با واکنش شدید‌ آقای هاشمی مواجه گردید. وی با اشاره به خالی بودن خزانه و وضع نابسامان بانک‌ها گفت: درچنین شرایطی 5 میلیارد تومان برای مشکل یگان‌ها به سپاه دادیم. فرماندهان ضرورت بسیج امکانات مهندسی، آموزشی و... استان‌ها را مورد تأکید قرار دادند. آقای هاشمی واگذاری امکانات بیش‌تر را امکان‌‏پذیر ندانست.

393 مصوبه شورای عالی پشتیبانی جنگ دربارة اعزام کارکنان دولت به جبهه اعلام شد.

394 شکسته شدن دیوار صوتی در اهواز و برخی شهر‌های خوزستان و ایلام. اعلام وضعیت قرمز در اصفهان و بوشهر.

395 حمله قایق‌های توپ‌دار به کشتی حامل سولفور در جنوب خلیج‌فارس و یک هلی‌کوپتر حامل فیلم‏برداران امریکایی.

حمله قایق‌های توپ‌دار به کشتی حامل سولفور در جنوب خلیج‌فارس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

396 سازمان بین‌المللی اینترتانکو: تناژ کشتی‌های از دست رفته در جنگ نفت‌کش‌ها به 10/86 میلیون تن رسیده در حالی که کل تناژ کشتی‌هایی که در جنگ جهانی دوم از بین رفته 24 میلیون تن بوده است... اکنون به طور متوسط هر 3 روز دو کشتی مورد حمله قرار می‌گیرد. در حال حاضر بیمه یک سفر دریایی 14 روزه به 100 هزار دلار می‌رسد.

397 نماینده شوروی در سازمان ملل: شوروی تا پایان این ماه تصمیم خواهد گرفت که از قطع‌نامه تحریم تسلیحاتی ایران حمایت کند یا خیر. سخن‌گوی کاخ سفید: ما آماده شنیدن نظر شوروی‌ها در مورد نیروی دریایی سازمان ملل هستیم.

398 وزارت دفاع انگلیس ضمن تأیید دایر بودن دفتر کمپانی سرویس‌های نظامی در تهران تأکید کرد که این دفتر از 1979 تاکنون به ایران سلاح نفروخته است. رئیس شرکت تسلیحاتی فرانسوی لوشر به نقض تحریم فروش اسلحه به ایران متهم و مجرم شناخته شد. وزیر دفاع مصر کمک‌ تسلیحاتی کشورش به عراق را تأیید کرد.

399 تایمزمالی: بمب‌گذاری و تیراندازی‌های مرموز در پایتخت عراق و نیز قیام کردها و افزایش فرار سربازان، ناظران را در بغداد پریشان ساخته است. سؤال این است که عراق در برابر عزم راسخ ایران تا کی دوام خواهد آورد؟

جلد - عنوان کتاب: 
52- تکاپوی جهانی برای توقف جنگ
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: 

مطالب مرتبط