مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس
 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

7 دی 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

7
دی
1366

تاریخ قمری

6
جمادی‌الاول
1408

تاریخ میلادی

28
دسامبر
1987
خلاصه روز: 
519 تصمیم آقای هاشمی رفسنجانی برای عزیمت به بانه جهت آگاهی از جزئیات امور جبهه شمال‌غرب. تشکیل جلسه 11 ساعته فرماندهان سپاه در قرارگاه شهید بروجردی. گزارش مسئول اطلاعات نیروی زمینی از وضعیت و میزان آمادگی دشمن. گزارش شمخانی از آخرین آمادگی قرارگاه‌ها، وضعیت جوّی و توان رزمندگان. نظر فرماندهان یگان‌ها به جنگیدن در جنوب و یا تعویق زمان عملیات در شمال می‌باشد. فرمانده کل سپاه با اشاره به حساسیت دشمن در جبهه جنوبی گفت: یک وجب هم درجنوب نمی‌توان پیشروی کرد... شما مطمئن باشید اگر در این جا کاری نکنیم زمستان را از دست داده‌ایم که آن وقت برای جنوب خطر است زیرا دشمن منهدم نشده‏ است. پس از مشورت فرمانده سپاه با فرماندهان قرارگاه زمان اجرای عملیات 1366/10/20 تعیین گردید. تأخیر عملیات با دو شرطِ آوردن تمام توان مهندسی به پای کار و توسعه منطقه عملیات همراه بود.
520 مباحث جلسه امروز قرارگاه کربلا: بررسی پیشرفت امور عملیات در فاو؛ هدف‏داری این عملیات؛ عملیات فریب در هور‌الهویزه.
521 اعزام نیرو به جبهه از استان‌های فارس، باختران، همدان و یزد. ادامه کمک‌های مالی مردم و نهادها برای رزمندگان.
522 پاسخ آقای هاشمی رفسنجانی به شبکه تلویزیونی ان.‌بی‌.سی‌. امریکا درباره راه‌حل پایان جنگ: اعلام متجاوز، برنامه داوری متجاوز.
523 گزارش رادیو اسرائیل از حمله سپاه پاسداران به کشتی‌های کویت و عربستان و دیگر کشورها برای وادار کردن عراق به قطع‌ حملات و بی‌تأثیر بودن آن. توقیف یک کشتی آلمان‏ غربی و هدایت آن به بندرعباس برای بازرسی. 
524 ملک‌فهد هشدار داد که اگر جنگ ادامه یابد، پای اعراب و قدرت‌های دیگر نیز به مناقشه کشیده خواهد شد. تصمیم رئیس‏ جمهور مصر برای سفر به کشورهای شورای همکاری. بی.بی.سی: در اجلاس شورای همکاری هیچ اشاره‌ای به لزوم تحریم سلاح ایران نشده است. 
ملک فهد شاه عربستان
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
525 قذافی ضمن حمله به بسیاری از رهبران عرب، اسرائیل و حامیان غربی آن، از ایران و عراق خواست تا به جنگ پایان دهند. 
526 واکنش رسانه‌های خارجی به اظهارات نخست‌وزیر در مجلس شورای‌اسلامی درباره تولید سلاح شیمیایی. این رسانه‌ها در تفسیرهای خود به غیرقانونی بودن تولید سلاح‌های شیمیایی، اعتراف ایران به تولید این سلاح، فشار بر سازمان‏ ملل برای دادن امتیاز بیش‌تر به ایران و استفاده در حمله آتی از سلاح‌ شیمیایی اشاره کردند.
جلد - عنوان کتاب: 
52- تکاپوی جهانی برای توقف جنگ
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: