مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

8 دی 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

8
دی
1366

تاریخ قمری

7
جمادی‌الاول
1408

تاریخ میلادی

29
دسامبر
1987
خلاصه روز: 

527 حضور فرمانده سپاه روی ارتفاع گلان جهت بررسی وضعیت منطقه عملیاتی. معرفی فرمانده جدید لشکر نصر و نیز جانشین فرمانده قرارگاه نجف. عملیات ایذایی علیه نیروگاه برق دیانا و دلیزان عراق.

528 بررسی عملیات فریب محور‌ هور‌الهویزه در قرارگاه کربلا. دیدگاه فرماندهان عراقی مبنی‏‌بر فریب بودن عملیات شمال‏ غرب.

529 چهار بار عکس‏برداری هواپیماهای عراقی از جبهه شمال‏ غرب. بمباران مخازن نفتی جزیره لاوان. شکسته شدن دیوار صوتی بانه، سقز، سنندج، قروه. تجاوز به حریم هوایی کامیاران و باختران.

530 اسکورت یک کاروان از جمله نفت‌کش‌ 400هزار تنی امریکا و 81 هزار تنی کویت، به وسیله نیروی دریایی امریکا. عدم تمایل عمان به حضور ناوگان‌های خارجی در خلیج‌فارس. انتقاد رئیس امارات از قدرت‌های بزرگ به حمایت ضعیف از کشتی‌‌ها.

531 مصاحبه رجایی‏ خراسانی نماینده ایران در سازمان‏ ملل درباره: زمینه‌های تصویب قطع‌نامه 598 و موقعیت کنونی جنگ. اقدامات عمده سازمان‏ ملل در جهت حقانیت ایران پس از فتح خرمشهر، عملیات فاو و کربلای5.

532 شکایت نماینده عراق در سازمان‏ ملل به دبیرکل از بمباران مناطق مسکونی این کشور به وسیله ایران. عصمت کتانی با ارسال 2 نامه دیگر به دبیرکل با استناد به سخنان مسئولان جمهوری اسلامی تأکیدکرده است که ایران تمایل به ادامه جنگ و تخریب دارد.

533 در بیانیه پایانی اجلاس شورای همکاری خلیج‌فارس، رهبران 6 کشور شورا با حمایت از تحریم تسلیحاتی ایران، از شورای امنیت خواستار اجرای قطع‌نامه 598 شدند و حملات ایران به هدف‌های کویت و عربستان سعودی را محکوم کردند. وزیر خارجه سعودی گفت که جنگ ایران و عراق جنگ بین دو همسایه مسلمان است که از توانایی ما می‌کاهد. وزیر دفاع سعودی از ایران خواست دست از جنگ‏افروزی بردارد.

534 روزنامه‌های عربی منطقه از تصمیم کشورهای عضو شورای همکاری برای گفت‌وگو با تهران خبردادند.

535 به گزارش رسانه‌های غربی لحن بیانیه شورای همکاری آن‌گونه که عربستان و کویت می‌خواستند شدید نیست و کشورهای عمان و امارات خواهان بازنگاه‌ داشتن راه‌های ارتباطی با ایران هستند.

536 رسانه‌های غربی و منطقه‌ای، سوریه را داوطلب میانجی‌گری میان ایران و شورای همکاری خلیج‌‌فارس معرفی کردند.

537 معاون وزیر خارجه امریکا هدف اصلی سیاست غرب را خاتمه جنگ دانست. در گزارش هیئت سناتورهای امریکا که از منطقه خلیج‌فارس دیدن کردند، آمده است که اشغال فاو و پیشروی ایران به سوی بصره ثابت کرده که عراق هرگز در جنگ پیروز نخواهد شد. این گزارش سقوط بصره را دارای نتایج روانی بزرگی دانسته که منجر به چند دستگی نظامی در عراق و تزلزل رژیم‌های محافظه‏ کار عربی خواهد شد، لذا سیاست امریکا جلوگیری از سقوط عراق به هر نحو است.

538 نیویورک تایمز نوشت که مسکو از مخالفت‌ با درخواست واشنگتن برای تحریم تسلیحاتی ایران دست برداشته است. یک مقام امریکایی: شوروی‌ها به این نتیجه‌ رسیده‌اند که احتمال هم‏راهی دراز مدت با ایران اندک است.

539 سفیر سابق انگلستان در ایران در مقاله‏ ای به مشکلات فراروی ایران در سال جدید پرداخته است. وی به بی‌نتیجه بودن عملیات کربلای5، استحکام مواضع دفاعی عراق، عدم تأثیر فشار بر کشورهای عرب منطقه اشاره کرده و تشدید فشار بین‌المللی علیه ایران را یاد‌آور شده است. پارسونز تأکید کرد که به آینده جنگ نمی‌تواند خوشبین باشد و علت آن را روحیه سازش‏ ناپذیر امام‏ خمینی و محبوبیت مردمی وی می‌داند.

540 در پی درخواست وزارت تجارت و صنایع ژاپن، مؤسسات مهم بازرگانی نفتی این کشور واردات نفت خود از ایران را در سال 1988 حدود 41 درصد کاهش می‌دهند و قیمت آن را در مقایسه با بازار آزاد تعیین می‌کنند.

جلد - عنوان کتاب: 
52- تکاپوی جهانی برای توقف جنگ
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: