مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

4 آذر 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

4
آذر
1366

تاریخ قمری

3
ربیع‌الثانی
1408

تاریخ میلادی

25
نوامبر
1987
خلاصه روز: 
95 عقب‌نشینی نیروهای اتحادیه میهنی از ارتفاع ویولان. جمع‌بندی و نتایج عملیات نصر8. آمار تلفات و ضایعات دشمن و خودی.
96 به قرارگاه قدس مأموریت داده شد علاوه بر ارتفاع ویولان؛ ارتفاع قمیش و تپه هرمدان را تصرف نماید و قرارگاه رمضان نیز ارتفاع گلاله را فتح کند.
97 روزنامه میدل ایست ‌اکونومیک دایجست: نیروهای مسلح عراق در سرتاسر جبهه جنگ در آماده‏ باش کامل به‏ سر می‌برند. روزنامه ایندیپندنت: عکس‌های ماهواره‌ای آمادگی گسترده ایرانی‌ها برای دست‌زدن به یک حمله جدید در جبهه جنوبی را نشان می‌دهد. روزنامه کریستین‌ساینس مانیتور: یک دیپلمات با تجربه منطقه می‌گوید ایرانیان آماده‌اند که در جنگی یک‏صد ساله شرکت جویند. یک دیپلمات غربی: ایرانیان هرگز جنگ‌های کوتاه‌ مدت نداشته‌اند، من نشانه‌ای از پایان جنگ نمی‌بینم.
98 وزیردفاع کویت: جنگ عراق و ایران به‏ خصوص حملات ایران به کشتی‌ها موجب افزایش حضور ناوگان‌های خارجی در منطقه شده است. روزنامه الرأی‏ العام: قدرت‌های بزرگ با سوءاستفاده از نیاز کشورهای عربی منطقه به امنیت و ثبات، فرصتی تاریخی برای تقویت حضور خود در منطقه یافته‌اند. رئیس‌ انجمن اسلامی لندن: نیت امریکا وارد کردن ضربه مهلک به انقلاب اسلامی ایران است، امّا امریکا نمی‌تواند وارد ایران شود، چون می‌داند که صدها هزار بسیجی درس عبرتی فراموش نشدنی به او خواهند داد.
کلیم صدیقی رییس انجمن اسلامی لندن
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
99 مین‏ روب‌های انگلیسی 9 مین را در دریای عمان و خلیج‌فارس کشف و خنثی کردند.
100 اعلام زمان‌بندی اعزام نیرو به جبهه. درخواست ستاد مرکزی سپاه از واحد بسیج برای ارائه طرح آموزش 2 میلیون تن.
101 مردم در شهرهای تهران، ری، اهواز، خرم‌آباد، بروجرد و یاسوج برای حضور در جبهه اعلام آمادگی کردند. نخست‌وزیر در یاسوج: مردم ما با قدرت حق خودشان را خواهند گرفت... هرگونه توقف عملیات رزمی به سود رژیم بعثی خواهد بود. فرمانده کل ‏سپاه در اهواز: مجموع عملیات نظامی در مرزها و داخل خاک عراق ما را به یک برتری نظامی در جنگ رسانده است. وزیر سپاه در شهرری: به جبهه‌ها بیایید تا انتقام خون زنان و کودکان مظلوم سوسنگرد، هویزه، بستان و ده‌ها شهر دیگر را از دشمن بگیریم. در تهران قائم‌مقام فرمانده کل‏ سپاه خواستار حضور مردم در جبهه‌ها برای یک‏سره کردن تکلیف جنگ شد. ارامنه تهران در مانور بسیج به‌سوی میدان آزادی شرکت کردند. آیت‌الله مشکینی در پیامی به رزمندگان خواستار لبیک گفتن به دعوت‌ الله، حضور در بسیج و تاختن بر لشکر کفر شد. رئیس ‌مجلس در شورای اداری استان خراسان: عنصر اساسی در جنگ تداوم حملات تهاجمی است. اعلام تشکر دفتر امام‌خمینی از ارسال تلگرام، نامه و طومار از داخل و خارج کشور برای مشارکت و حمایت از جنگ. سخن‏گوی شورای عالی قضایی: امام به شورای عالی پشتیبانی جنگ اختیار دادند در کنار مجلس در زمینه مسائل جبهه و جنگ قانون‌گذاری کند.
102 وزیر امورخارجه ایران در دیدار با وزیرخارجه ژاپن: امیدواریم که کشورهای مختلف به‌خصوص اعضای شورای امنیت برای ختم جنگ موضع عادلانه‌ای اتخاذ کنند. وقتی امریکا و غرب فشار را بر ما زیاد می‌کنند ما راه دیگری را پیدا می‌کنیم. اخیراً با شوروی در مورد نفت و راه‌‌آهن و کشتی‌رانی قراردادهایی امضا کرده‌ایم. وزیرخارجه ژاپن با لحنی دیپلماتیک و توأم با نگرانی از گزارش‌های آمادگی ایران برای حمله به عراق: این نوع گزارش‌ها هیچ کمکی به اوضاع جاری نمی‌‏کند. ژاپن علاوه‏ بر آن که مایل به حفظ موضع بی‌طرف خود در جنگ است، طبیعتاً نگران تأثیر این درگیری بر چگونگی حمل‌ونقل از خلیج‌فارس است.
103 گفت‌وگوی معاون وزیرخارجه ایران با معاون وزیرخارجه ژاپن در نیویورک درباره نکات مثبت و منفی قطع‌نامه 598 شورای امنیت.
104 آقای ولایتی در دیدار با وزیرخارجه امارات: ما آماده مقابله با امریکا هستیم ولی مذاکره با دوستان را فراموش نکرده‌ایم. وزیرخارجه امارات: در اجلاس امان کشورهایی بودند که می‌خواستند روابط ما با ایران قطع و مصر جایگزین شود که پذیرفته نشد... شما بهترین استفاده را از بند 5 قطع‌نامه 598 بکنید.
105 نماینده امریکا در سازمان ملل لزوم پایان جنگ را یک اجماع‌نظر در سطح قدرت‌های بزرگ خواند. خبرگزاری کیودو: وزیرخارجه ژاپن از علی‌اکبر ولایتی درخواست کرده تا ایران قطع‌نامه آتش‌بس سازمان‌ملل را بپذیرد که ولایتی نیز گفته است، سازمان ملل نخواهد توانست ایران را به انجام اقدامات علیه منافع ملی‌اش تحت فشار قرار دهد. رئیس‌مجلس‌شورای اسلامی ترتیب بندهای قطع‌نامه 598 را صحیح ندانست و بر تقدم شناسایی متجاوز و تأمین عدالت بر اجرای بندهای دیگر تأکید کرد.
106 گزارش رادیو امریکا درباره دیدار نمایندگان ایران و عراق با دبیرکل سازمان‌ملل در هفته آینده.
107 مخالفت وزیر نفت کویت با افزایش قیمت نفت. تخفیف قیمت فروش نفت ایران به دو کمپانی ژاپنی. رضایت ژاپنی‌ها به داشتن روابط با ایران برای تأمین سلامت کشتی‌رانی در خلیج‌فارس.
108 گزارش وزیر برنامه و بودجه از 2206 طرح عمرانی جدید کشور در جلسه هیئت دولت.
109 نهضت آزادی در بیانیه‏‌ای دولت‏مردان ایران را در روابط با کشورهای منطقه به سوء‌ سیاست متهم کرد و منطقه را با توجه به لشکرکشی امریکا، به مخزن بزرگ باروت که هر لحظه ممکن است منفجر شود، تشبیه کرد.
ضمیمه گزارش 95: شرح اجمالی عملیات نصر8: نحوه کار چهار یگان عمل‌‌کننده در تصرف اهداف خود، چگونگی مقابله با پاتک‌های دشمن، تحرکات و عکس‌العمل‌های ارتش عراق و نیز نحوه تدارک و پشتیبانی یگان‌های خودی.
جلد - عنوان کتاب: 
52- تکاپوی جهانی برای توقف جنگ
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: