مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

23 مهر 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

23
مهر
1366

تاریخ قمری

21
صفر
1408

تاریخ میلادی

15
اکتبر
1987
خلاصه روز: 

403 برگزاری جلساتی با حضور جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه، فرمانده قرارگاه نجف و یگان‌های عمل‌کننده با هدف هماهنگی و آمادگی هر چه بیش‌تر برای اجرای عملیات در غرب منطقه ماووت. بیان مشکلات و کمبودهای یگان‌ها. تذکرات رحیم‌صفوی به فرماندهان یگان‌ها درباره‌ی عملیات. حضور فرمانده هوانیروز کرمان در قرارگاه نجف و بررسی چگونگی اجرای مأموریت هوانیروز و تدارک نیروها در زمان عملیات.

404 مشکلات انتقال نیروهای لشکر بدر و تیپ پاسداران به داخل عراق برای اجرای عملیات در تاریخ 1366/7/27.

405 شناسایی نقاط استراتژیک استان سلیمانیه عراق به همت چند تن از فرماندهان و مسئولان ارشد سپاه. (ضمیمه دارد).

406 حمله منافقین به ارتفاعات لَری در محور پنجوین. در این حمله از نیروهای ارتش 19 تن شهید و 35 تن مجروح و 18 تن اسیر شدند.

407 ورود یکی از افراد استخبارات عراق به همراه 50 مزدور به منطقه شیخان برای ناامن کردن منطقه و اخلال در جاده‌سازی. درگیری نیروهای خودی با عناصر حزب دمکرات در منطقه بانه.

408 درخواست قرارگاه رمضان برای افزودن سلیمانیه به لیست شهرهای امن عراق با توجه به همکاری مردم آن با مبارزان.

409 درخواست فرمانده کل سپاه از فرمانده قرارگاه خاتم برای واگذاری مسئولیت کنترل و بهره‌برداری عملیاتی جزیره تنب‌بزرگ به نیروی دریایی سپاه و ایجاد نمایندگی سپاه‌پاسداران در سایت‌ها و مراکز فرماندهی نیروی دریایی ارتش. ابلاغ دستورالعمل فرماندهی کل سپاه به نیروی دریایی سپاه‌پاسداران برای آمادگی مقابله با دشمن در خلیج‌فارس.

410 حمله هوایی عراق به تأسیسات نفتی مناطق آغاجاری، گچساران اسکله شناور بهرگان و یک نفتکش از کار افتاده در ترمینال جزیره خارک. تجاوز هواپیماهای عراقی به شهرهای اصفهان، مریوان و سردشت. در منطقه گچساران یک هواپیمای دشمن با آتش پدافند هوایی سرنگون شد.

411 نماینده ایران در سازمان ملل امروز در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان گزارشی از حمله هواپیماهای عراقی به مناطق غیرنظامی ایران. در روزهای 18 و 20 مهر ارائه کرد. همچنین نماینده عراق در نامه‌ای به دبیرکل ادعا کرد در حمله دو روز گذشته ایران به مناطق غیرنظامی عراق و عده‌ای کشته و مجروح شده‌اند.

412 اطلاعیه ستاد تبلیغات جنگ درباره حملات عراق به مناطق غیرنظامی ایران و اعلام مقابله به مثل بعد از 24 ساعت دیگر.

413 اجرای آتش توپخانه ساحلی سپاه‌پاسداران روی 8 شناور عراقی در آبراه خورعبدالله.

414 اصابت یک موشک کرم ابریشم به نفتکش امریکایی سانگاری در بندر الاحمدی کویت.

415 معاون نخست‌وزیر و وزیرخارجه کویت در پیام‌هایی به دبیرکل سازمان ملل و دبیران کل اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج‌فارس و سازمان کنفرانس اسلامی، حمله به نفتکش سانگاری را تجاوز جدید ایران علیه کویت عنوان کرد.

شیخ صباح الاحمد الصباح معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه کویت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

416 مقامات امریکا پاسخ به حمله موشکی به نفتکش سانگاری در بندرالاحمدی کویت را خارج از تعهدات امریکا می‌دانند.

417 بازتاب حمله موشکی به نفتکش سانگاری در رسانه‌های جهان.

418 مین‌روب انگلیسی یک مین دیگر در سواحل امارات متحده عربی کشف کرد.

419 ارسال طرح جدید پایان جنگ دبیرکل برای وزیران خارجه ایران و عراق و تعیین مهلت 15 روزه برای پاسخ کتبی به آن. گزارش روزنامه‌های اطلاعات و دیلی‌تلگراف و رادیو امریکا در این‌باره.

420 افزایش حمایت تسلیحاتی ابر‌قدرت‌ها از عراق و ارسال چند کشتی تجهیزات جنگی برای این کشور.

ضمیمه گزارش405: بخشی از گزارش شناسایی مناطق استراتژیک استان سلیمانیه عراق که چند تن از فرماندهان و مسئولان سپاه با حضور در داخل عراق تهیه کرده‌اند.

جلد - عنوان کتاب: 
51- جنگ محدود ایران و امریکا در خلیج فارس
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: