مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

24 مهر 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

24
مهر
1366

تاریخ قمری

22
صفر
1408

تاریخ میلادی

16
اکتبر
1987
خلاصه روز: 

421 حمله بامداد و بعدازظهر نیروهای عراقی به مواضع لشکر32 انصارالحسین و تیپ48 فتح در جنوب ارتفاع برده‌هوش و تصرف سه تپه در این منطقه. تلاش برای پاتک به دشمن و منتفی شدن آن به علت آمادگی دشمن و عدم آمادگی خودی.

422 ادامه تلاش‌ها برای اجرای عملیات در غرب منطقه ماووت و پیگیری مسئله حمله دشمن به جنوب ارتفاع برده‌هوش در جلساتِ امروز قرارگاه نجف با حضور رحیم‌صفوی و مسئولان قرارگاه نجف.

423 تلاش بی‌وقفه مسئولان قرارگاه رمضان برای آماده‌سازی و هماهنگی انتقال نیروها و امکانات به داخل عراق برای اجرای عملیات در غرب منطقه ماووت؛ هماهنگی با مسئولان اتحادیه میهنی کردستان برای انتقال؛ سازمان‌دهی عبور نیروها و امکانات و حرکت اولین کاروان نیروها در ساعت18 امروز.

424 نامه وزیر خارجه ایران به دبیرکل سازمان ملل درباره حملات هوایی و موشکی عراق به مناطق غیرنظامی و مسکونی ایران و ارائه آمار تلفات این حملات و درخواست از وی برای جلوگیری از تشدید وخامت اوضاع.

425 حمله چته‌های کومه‌له به پایگاه روستای دادانه در اطراف سنندج مقاومت نیروهای پایگاه و عقب‌نشینی مهاجمان.

426 حمله موشکی به نفتکش کویتی تحت پرچم امریکا در بندرالاحمدی. افزایش قیمت نفت در پی اصابت دو موشک به دو نفتکش تحت پرچم امریکا در 24 ساعت گذشته.

حمله موشکی به نفتکش کویتی تحت پرچم امریکا در بندرالاحمدی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

427 واکنش و تشکیل جلسه مقامات امریکا در پی حمله موشکی به دو نفتکش تحت پرچم آن کشور در سواحل کویت. سخنگوی کاخ‌سفید این حمله را به ایران نسبت داد و گفت امریکا راه‌های پاسخگویی به تجاوز ایران را بررسی می‌کند.

428 واکنش مقامات و مطبوعات کویت به اصابت موشک به نفتکش سی‌ایل‌سیتی. تشکیل جلسه اضطراری شورای وزیران کویت؛ ارسال نامه برای دبیرکل سازمان‌ملل و درخواست تشکیل فوری شورای امنیت.

429 اظهارات رئیس‌جمهور اسلامی ایران و مقاله جمهوری اسلامی درباره حمله به نفتکش‌های کویتی. رئیس‌جمهور: نباید انتظار داشته باشند به کشتی ایرانی حمله شود و کشتی دیگران سالم بماند.

430 درخواست دبیرکل سازمان ملل از اعضای شورای امنیت برای آرام کردن جنگ ایران و عراق. اعلام همبستگی بحرین با کویت در پی حمله موشکی به نفتکش‌های کویتی. سفر وزیر مشاور در امور خارجه آلمان غربی به منطقه برای اعلام بی‌طرفی کشورش در جنگ و رفع سوء تفاهم‌ها و هشدار به ایران درباره گسترش جنگ به کشورهای غیرمتخاصم.

431 بازتاب حمله موشکی به نفتکش کویتی تحت پرچم امریکا در رسانه‌های جهان و اظهارات جیمی‌کارتر در این‌باره و اظهار اینکه تصمیم ریگان برای اسکورت نفتکش‌های کویتی اشتباهی ابلهانه بود.

432 شلیک تیرهای اخطار ناوچه ایران به سمت هلی‌کوپتر امریکایی حامل خبرنگاران به دلیل رعایت نکردن فاصله لازم از ناوچه. تجاوز یک هواپیمای ناشناس (احتمالاً امریکایی) به حریم هوایی چابهار.

433 کشف دو مین دیگر در آب‌های پر رفت و آمد نزدیک خورفکان به وسیله مین‌یاب‌های فرانسوی.

434 اظهارات قائم‌مقام وزیر خارجه ایران درباره سفر دبیرکل سازمان‌ملل به ایران و عراق و اعلام مواضع ایران در قبال اجرای آتش‌بس. گزارش رادیو بی.بی.سی دراین‌باره.

435 اظهارات وزیر خارجه عراق درباره قطعنامه598 و روابط عراق با امریکا و شوروی. گزارش یونایتدپرس از نیاز عراق به پایان یافتن جنگ.

436 دیدار مدیرکل اروپا و امریکای وزارت امور خارجه ایران با وزیر خارجه آلبانی و ارائه پیام دکتر ولایتی به وی.

437 تلاش عربستان و کویت برای متحد کردن اعراب علیه ایران.

438 گزارش رویتر و روزنامه البعث سوریه درباره روابط اقتصادی امریکا و عراق. کمک غذایی یک میلیارد دلاری امریکا به عراق.

439 گزارش هفته‌نامه فرانسوی مدنیوز درباره وضعیت اقتصادی ایران و کاهش درآمدها. در سال 1365 ایران تنها 9/4 میلیارد دلار درآمد صادرات نفت داشت.

جلد - عنوان کتاب: 
51- جنگ محدود ایران و امریکا در خلیج فارس
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: