مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

25 مهر 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

25
مهر
1366

تاریخ قمری

23
صفر
1408

تاریخ میلادی

17
اکتبر
1987
خلاصه روز: 

440 در آستانه عملیات در منطقه ماووت هواپیماهای عراقی عقبه یگان‌های مستقر در منطقه بانه و سردشت را بمباران کردند که 30 رزمنده شهید و 370 تن مجروح شدند. در این حملات دو هواپیمای دشمن سرنگون شد. تحلیل فرماندهان سپاه از حمله هوایی امروز عراق و احتمال هوشیاری دشمن. تحرکات و تقویت توان دشمن در منطقه.

 هواپیماهای عراقی بمباران عقبه یگان‌های مستقر در منطقه بانه و سردشت توسط هواپیماهای عراقی در آستانه عملیات در منطقه ماووت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

441 ادامه تلاش‌ها در قرارگاه نجف برای هماهنگی یگان‌ها و آمادگی برای اجرای عملیات در غرب منطقه ماووت؛ مشکلات انتقال نیروها از عقبه به منطقه عملیاتی.

442 مشکلات نیروهای تحت امر قرارگاه رمضان هنگام حرکت به سمت اهداف عملیات در داخل عراق؛ کمبود امکانات و غذا، طولانی بودن مسیر و خستگی زیاد نیروها باعث شده است فرماندهان یگان‌ها اعلام کنند عملیات در زمان مقرر قابل اجرا نیست.

443 اظهارات فرمانده نیروی زمینی سپاه در جلسه با مسئولان مهندسی جهاد سازندگی و مسئول مهندسی قرارگاه نجف درباره اهمیت احداث جاده از ارتفاع گرده‌رش به منطقه‌ای که پس از اجرای عملیات آزاد می‌شود.

444 ورود 30 تانک دشمن به منطقه چزابه و افزایش نیروهای عراقی مستقر در این منطقه. اجرای آتش توپخانه ایران روی پادگان زردمقی عراق.

445 حمله شش هواپیمای عراقی به تأسیسات نفتی بهرگان در 30 کیلومتری بندرگناوه.

446 تجاوز یک هواپیمای ناشناس به حریم هوایی چابهار.

447 تحلیل هفته‌نامه میدل‌ایست اکونومیک دایجست از حملات موشکی ایران به بغداد و تأثیر آن در بازدارندگی حمله به تهران.

448 انتقال پیکر شهدا و مجروحان حمله‌ی هلی‌کوپترهای امریکایی به قایق‌های گشتی ایران در خلیج‌فارس به تهران و اظهارات فرمانده نیروی دریایی سپاه درباره رفتار وحشیانه امریکایی‌ها با مجروحان حادثه.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

449 اخباری حاکی از تصمیم امریکا به اجرای عملیات در فاو با همکاری عراق. تمرکز 45 کشتی امریکایی و 40 کشتی اروپایی در خلیج‌فارس.

450 کشف یک مین دیگر در آب‌های عمان به وسیله مین‌روب فرانسوی. سخنگوی وزارت دفاع فرانسه: طی سال گذشته 80 مین در خلیج‌فارس کشف شده است.

451 واکنش کویت به حمله موشکی به نفتکش‌های تحت پرچم امریکا در بندرالاحمدی و نسبت دادن این حملات به ایران؛ حملات تبلیغاتی مطبوعات کویت علیه ایران و درخواست اعلام جنگ علیه ایران.

452 واکنش مقامات و رسانه‌های امریکا به اصابت موشک به نفتکش‌های تحت پرچم آن کشور؛ تهدید به اقدامات تلافی‌جویانه. نظر کارشناسان نظامی درباره‌ی چگونگی پاسخ نظامی به ایران.

453 سفیران شوروی، سوریه و الجزایر در کویت، وزیرخارجه مصر و معاون وزارت خارجه آلمان فدرال حمله به نفتکش‌های کویتی را محکوم کردند.

454 اظهارات محمد‌جواد لاریجانی در تشریح مواضع ایران در قبال قطعنامه598 و طرح‌های دبیرکل و احتمال وقوع جنگ بین ایران و امریکا.

455 قطعنامه پایانی اجلاس اتحادیه بین‌المجالس در بانکوک با تأکید بر پایان دادن به حمله به کشتی‌های غیرنظامی در خلیج‌فارس، خروج نیروهای نظامی خارجی از منطقه، منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی و اجرای قطعنامه598.

456 توافق ایران و شوروی درباره صدور پنج میلیون تن نفت خام ایران به شوروی در ازای دریافت فرآورده‌های نفتی پالایش شده از شوروی.

457 تحلیل مجله ژون‌آفریک چاپ پاریس از عملکرد امریکا و غرب در منطقه و حمایت آنها از عراق. گزارش روزنامه گازنه چاپ ترکیه درباره اهداف امریکا و نقش ترکیه در منطقه.

458 درگیری نیروهای ژاندارمری با اشرار مسلح افغانی در مرزهای شرقی کشور.

459 نیروگاه برق شهید منتظری اصفهان به علت حمله 5 روز پیش هواپیماهای عراقی برای مدت نامعلومی غیرفعال خواهد بود.

460 اجرای طرح سرشماری همگانی در عراق با هدف شناسایی و کنترل مبارزان عراقی و جلوگیری از فرار نظامیان از جبهه‌ها و تأمین نیروی انسانی جنگ.

جلد - عنوان کتاب: 
51- جنگ محدود ایران و امریکا در خلیج فارس
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: