مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

26 مهر 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

26
مهر
1366

تاریخ قمری

24
صفر
1408

تاریخ میلادی

18
اکتبر
1987
خلاصه روز: 

461 تعویق 24 ساعته عملیات در منطقه ماووت به علت نرسیدن برخی از یگان‌ها به پای کار و مشکلات دیگر. در جلسه‌ای که به این منظور برگزار شد محاسن و معایب تأخیر در اجرای عملیات بررسی گردید و سرانجام تصمیم به تعویق عملیات گرفته شد.

462 بررسی مشکلاتی که موجب تأخیر در آمادگی از یگان‌ها شده و همچنین بررسی و هماهنگی طرح مانور عملیات در منطقه ماووت در جلسه مسئولان قرارگاه رمضان با فرماندهان و یگان‌های عمل‌کننده.

463 جلسه مسئولان قرارگاه رمضان و اتحادیه میهنی کردستان عراق برای هماهنگی عملیات مشترک در منطقه ماووت.

464 درگیری نیروهای خودی با افراد حزب دمکرات در اطراف پایگاه گلو و روستای زمزیران در منطقه سردشت که به شهادت دو تن و مجروح شدن سه تن از نیروهای خودی منجر شد. احتمال حمله گروهی از چته‌های کومه‌له به نیروهای خودی در منطقه مریوان. دیده شدن گروهی از مجروحان کومه‌له در اطراف بانه.

465 دستگیری دو تن از عوامل گروهک خلق عرب در فاو که برای رژیم عراق جاسوسی می‌کردند. دستگیری یک سرباز پایگاه موشکی ماهشهر که قصد پناهنده شدن به عراق داشت.

466 اعزام نیروهای داوطلب مردمی به جبهه‌ها از استان‌های ایلام، بوشهر و آذربایجان غربی و از شهرهای همدان، مینو دشت، بندرگناوه، تنکابن، میانه، یزد، اهر، مرند، جهرم، دامغان، نوشهر و علی‌آباد کتول. 

467 اعلام هفته آموزش عمومی ش.م.ر از سوی سپاه‌پاسداران به منظور مقابله با حملات شیمیایی عراق.

468 کمبود گازوئیل و گاز مایع در همدان و قم در پی بمباران پالایشگاه اصفهان در هفته گذشته.

469 ورود میرحسین موسوی و هیئت همراه به سوریه و گفت‌وگو با نخست‌وزیر و وزیرخارجه سوریه درباره تحولات اخیر در منطقه، دخالت امریکا در خلیج‌فارس و گسترش مناسبات ایران و سوریه.

470 ورود فرستاده ویژه رهبر لیبی به تهران و تقدیم پیام وی به رئیس‌جمهور ایران. سفر وزیرخارجه ایران به کوبا و گفت‌وگو با وزیرخارجه کوبا درباره سیاست‌های تجاوزگرانه امریکا در منطقه خلیجفارس و گسترش روابط دو کشور.

471 مصاحبه رئیس‌جمهور اسلامی ایران با روزنامه تهران تایمز و تشریح مواضع جمهوری اسلامی در قبال بحران خلیجفارس، حضور ناتو در منطقه، قطعنامه598، اجلاس اتحادیه عرب و روابط ایران با شوروی و کویت.

472 جرج‌شولتز و هنری کیسینجر ایران را به اتهام شلیک موشک به نفتکش تحت پرچم امریکا در خلیجفارس، تهدید به حمله تلافی‌جویانه کردند. تفسیر رادیو لندن در این‌باره. پیش‌بینی مجله المستقبل چاپ پاریس از عواقب اقدام نظامی امریکا علیه ایران.

473 تأکید رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر پاکستان بر بی‌طرفی کشورشان در جنگ ایران و عراق.

ضمیمه گزارش461: چگونگی انتقال نیروهای لشکر57 ابوالفضل و تیپ12 قائم(عج) به پای کار و آمادگی برای اجرای عملیات در منطقه ماووت.

جلد - عنوان کتاب: 
51- جنگ محدود ایران و امریکا در خلیج فارس
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: