مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

27 مهر 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

27
مهر
1366

تاریخ قمری

25
صفر
1408

تاریخ میلادی

19
اکتبر
1987
خلاصه روز: 

474 تعویق اجرای عملیات در غرب منطقه ماووت ـ که قرار بود پس از 24 ساعت تأخیر، امشب اجرا شود ـ به دلیل بارش باران شدید و افزایش آب رودخانه قلاچولان و کاهش توان نیروها. بررسی وضعیت یگان‌ها و مشکلات آن‌ها در جلسه قرارگاه نجف که در نهایت به تعویق عملیات منجر شد. دستور بازگشت نیروهایی که به سمت اهداف حرکت کرده‌اند و در شرایط نامساعدی به سر می‌برند، برای تجدید قوا و استراحت در عقبه‌ها.

475 مشکلات نیروهایی که به سمت اهداف عملیات رفته‌اند برای برگشتن به عقبه و عبور از رودخانه در پی تعویق عملیات، در حالی که هوا کاملاً تاریک شده و باران می‌بارد.

476 جزئیاتی از مشکلات لشکر9 بدر و تیپ6 پاسداران که قرار است از داخل خاک عراق و از پشت به نیروهای دشمن حمله کنند.

477 افزایش تحرکات ارتش عراق در مناطق شرق بصره و فاو.

478 درگیری بین نیروهای گشتی خودی و افراد حزب کومه‌له در روستای کلاته‌رشکه از توابع سنندج.

479 حمله ناوهای امریکایی به میدان نفتی رشادت و انهدام تأسیسات سکوهای آرـ4 و آرـ7. شلیک هزار گلوله به طرف سکوهای نفتی ایران.

480 بررسی اهداف امریکا از حمله به میدان نفتی رشادت، چگونگی تشدید اقدامات مقابله به مثل علیه امریکا، دفاع از مناطق مهم خلیج‌فارس، تهدیدات بعدی امریکا و آمادگی برای مقابله با آن و شناختن نقاط ضعف خودی در جلسه‌ای در ستاد کل سپاه‌پاسداران.

481 دولت امریکا انهدام سکوهای نفتی ایران را پاسخی محدود به حمله ایران به نفتکش زیر پرچم امریکا اعلام کرد. جرج‌ شولتز: ما خیال تشدید جنگ در خلیج‌فارس را نداریم اما ایران باید بداند که نمی‌تواند بدون تنبیه شدن به کشتی‌های ما حمله کند. نماینده امریکا در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان حمله امریکا را اقدامی دفاعی و مطابق حقوق بین‌المللی اعلام کرد.

482 رد ادعای امریکا درباره نظامی بودن سکوهای نفتی رشادت و اعلام موضع جمهوری اسلامی در برابر این اقدام امریکا در سخنان رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر، سخنگوی وزارت خارجه و سرپرست ستاد تبلیغات جنگ.

483 واکنش متفاوت برخی از کشورها از جمله شوروی، انگلستان، بلژیک، هلند و اسپانیا در قبال حمله امریکا به سکوهای نفتی ایران.

484 سکوت اکثر کشورهای جهان سوم و منطقه خاورمیانه در برابر اقدام اخیر امریکا؛ لیبی، الجزایر و کوبا اقدام امریکا را محکوم کردند. گزارش خبرگزاری فرانسه درباره سکوت کشورهای عربی و تحلیل رادیو بی.بی.سی در این‌باره.

485 بازتاب حمله امریکا به سکوهای نفتی ایران در رسانه‌ها و تحلیل کارشناسان از اهداف امریکا، احتمال تشدید درگیری و چگونگی پاسخ ایران.

486 افزایش قیمت نفت خام و کاهش بهای سهام شرکت‌ها در بازار بورس نیویورک در پی حمله امریکا به سکوهای نفتی ایران.

487 تجاوز هواپیماهای امریکا به حریم هوایی چابهار.

 488 ثبت یک نفتکش کویتی در انگلستان. وزیر دفاع کویت اعطای تسهیلات نظامی به کشورهای خارجی را رد کرد و مدعی شد حضور ناوگان‌های خارجی در خلیج‌فارس به نفع صادرات نفت ایران نیز هست.

489 راه‌کارهای تحلیل‌گران غرب برای فشار به ایران و قطع درآمدهای نفتی: حملات هوایی عراق، تحریم خرید نفت و مین‌گذاری سواحل ایران به وسیله امریکا.

490 آزادی 18 تن از نیروهای قرارگاه رمضان که حدود 3 هفته قبل مأموران ترکیه آنها را دستگیر کرده بودند.

491 افزایش فعالیت سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در عراق و پاکستان.

492 سخنان دو تن از نمایندگان سازمان دفاع از حقوق‌بشر در عراق شاخه سوئد درباره برقراری حکومت نظامی در شهرهای عراق به بهانه سرشماری مردم و شناسایی و تعقیب مبارزان و مجاهدان و ضرب و شتم خانواده‌ها. نامه نماینده عراق در سازمان ملل به دبیرکل این سازمان و ادعای حمله ایران به چند شهر عراق.

 

جلد - عنوان کتاب: 
51- جنگ محدود ایران و امریکا در خلیج فارس
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: