مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

29 مهر 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

29
مهر
1366

تاریخ قمری

27
محرم
1408

تاریخ میلادی

21
اکتبر
1987
خلاصه روز: 

514 اقدام یگان‌های قرارگاه نجف به بازسازی و آماده‌سازی نیروها در پی تعویق اجرای عملیات در غرب منطقه ماووت. یگان‌های قرارگاه رمضان و اتحادیه میهنی کردستان عراق به علت تأخیر در اجرای عملیات و اتخاذ تدابیری برای فریب دشمن توجیه شدند. تعیین تاریخ 1366/8/2 برای اجرای عملیات و موافقت اتحادیه با این تاریخ.

515 حمله ارتش عراق به شهر قره‌داغ و تصرف این شهر که در کنترل نیروهای مبارز عراقی بود. حمله پیشمرگان حزب دمکرات کردستان عراق به پایگاه‌های ارتش عراق روی ارتفاعات گاره. اقدامات پیشگیری نیروهای عراقی در جلوگیری از سقوط شهرک دهور.

516 گزارش ارتش از تبادل آتش در مناطق عملیاتی جنوب و غرب.

517 حمله هوایی عراق به رامهرمز و جزیره خارک و هدف قرار گرفتن نفتکش خارک ـ 4 که آسیب مهمی به آن نرسید.

518 بررسی مصوبات قرارگاه خاتم درباره تقویت جزایر، سواحل و تأسیسات ایران در خلیج‌فارس و راه‌های مقابله با حملات احتمالی امریکا در جلسه فرمانده و مسئولان نیروی دریایی سپاه. اعلام آماده‌باش کامل به نیروی دریایی سپاه در منطقه فاو با توجه به پیش‌بینی همکاری امریکا و دیگر کشورها با عراق برای باز‌پس‌گیری فاو.

519 اعلام وضعیت اضطراری و فوق‌العاده در استان بوشهر به منظور مقابله با حملات احتمالی امریکا و اقدامات ایران در بندرعباس و تنگه‌هرمز؛ گزارش خبرگزاری فرانسه دراین‌باره.

520 وقوع انفجار شدید در سواحل جنوبی کویت؛ نسبت دادن این انفجار به ایران و رد این ادعا از سوی ایران. اقدامات بازدارنده کویت برای جلوگیری از حملات مشابه.

521 پیام‌های ایران به سازمان‌های بین‌المللی درخواست محکوم کردن امریکا و خروج نیروهای بیگانه از خلیج‌فارس. سخنان معاون سیاسی نخست‌وزیر درباره تجاوزات امریکا در خلیج‌فارس.

522 موضع چین درباره حمله امریکا به سکوهای نفتی ایران. تحلیل برخی از رسانه‌ها از این حمله.

523 پیشنهاد سنای امریکا برای سازش رئیس‌جمهور و کنگره در پی حمله امریکا به سکوهای نفتی ایران و احتمال اقدامات تلافی‌جویانه ایران.

524 وزیر دفاع امریکا در جلسه کمیته روابط عمومی سنا اهداف امریکا از حضور در خلیج‌فارس را تشریح کرد.

525 ارزیابی مثبت ایران از طرح6 ماده‌ای دبیرکل برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق. تشریح مواضع ایران در برابر اقدامات شورای امنیت سازمان ملل در دیدار هاشمی‌رفسنجانی با رئیس مجلس هند.

526 پیشنهاد نخست‌وزیر ایتالیا درباره اینکه دادگاه لاهه تعیین کننده آغازگر جنگ ایران و عراق باشد. سخنان وی درباره مذاکرات وزیران خارجه کشورهای اروپایی درباره جنگ ایران و عراق.

527 به حکم دفتر سیاسی حزب کومه‌له 5 تن از هواداران این حزب که با ایران همکاری می‌کردند اعدام شدند.

528 حمله خمپاره‌ای نیروهای دولتی افغانستان به پاسگاه پیش‌رباط و پاسخ نیروهای ایران. گزارش سپاه دهم نبی‌اکرم(ص) درباره فعالیت ضدانقلاب در بلوچستان و همکاری عراق با آنان.

جلد - عنوان کتاب: 
51- جنگ محدود ایران و امریکا در خلیج فارس
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: