مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

5 آبان 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

5
آبان
1366

تاریخ قمری

3
ربیع‌الاول
1408

تاریخ میلادی

27
اکتبر
1987
خلاصه روز: 

617 جلسه فرماندهان سپاه، در پادگان گلف اهواز درباره بررسی طرح‌های پیشنهادی برای عملیات در منطقه عملیاتی کربلای5؛ بررسی نحوه‌ی غافل‌گیر کردن دشمن در این منطقه. گزارشی از وضعیت خودی و دشمن در جبهه‌ی جنوب.

618 بررسی وضعیت یگان‌های سپاه و مشکلات آنها در جلسه فرمانده کل سپاه و فرماندهان نیروی زمینی سپاه با فرماندهان چند یگانِ سپاه.

619 سخنان محسن‌رضایی در جمع فرماندهان قرارگاه‌ها و یگان‌ها و مسئولان اصلی سپاه‌پاسداران درباره اهمیت جنگ و توجه به مسائل معنوی، رو در رویی با امریکا، اهمیت آموزش، توجه به پاسداران وظیفه، تلاش برای تأمین نیازها و صرفه‌جویی، نحوه برخورد با امریکا و کسب آمادگی لازم و بیان استراتژی آینده جنگ.

620 بررسی مشکلات و کمبودهای یگان‌های سپاه و نامشخص بودن تقسیم کار بین فرماندهی یگان‌ها و نواحی و استان‌های پشتیبانی کننده یگان‌ها در ادامه جلسه امروز فرماندهان سپاه.

621 بحث درباره عملیات در منطقه ماووت و طرح مانور پیشنهادی عملیات در منطقه شرق بصره و برگزاری سمیناری با حضور شخصیت‌های کشوری برای پشتیبانیِ مناسب از یگان‌های رزم، از موضوعاتی بود که در جلسه شامگاه امروز فرماندهان سپاه در پادگان گلف اهواز مطرح گردید.

622 در ادامه جلسه شامگاه امروز فرماندهان سپاه درباره طرح‌های عملیاتی در جبهه جنوب، طرح مانور عملیات در شلمچه، حل مشکل هشیاری دشمن، شیوه اجرای عملیات و چگونگی آماده شدن برای اجرای عملیات بحث شد ولی نتیجه قطعی در جهت انتخاب یک منطقه برای اجرای عملیات گسترده به دست نیامد.

623 ارائه گزارشی از فعالیت‌های قرارگاه رمضان و بررسی طرح‌های این قرارگاه برای اجرای عملیات‌های نامنظم در آخرین جلسه امروز فرماندهان سپاه در پادگان گلف اهواز.

624 بحث درباره چگونگی تقسیم بودجه نیروی زمینی سپاه و صرفه‌جویی در بودجه‌ها و تأمین اقلام مورد نیاز در جلسه محسن ‌رضایی با علی شمخانی، رحیم صفوی و غلامعلی رشید.

625 ادامه اقدامات قرارگاه تاکتیکی فتح برای هماهنگی عملیات‌های نامنظم در شمال عراق از جمله برگزاری چند جلسه با جلال طالبانی و دیگر مسئولان اتحادیه میهنی و بررسی طرح‌های چند عملیات نامنظم.

626 بررسی نحوه پدافند سواحل و جزایر ایران در خلیج فارس، تأمین نیروی مورد نیاز و اهداف مناسب برای حمله موشکی به دشمن، در جلسات امروز نیروی دریایی سپاه‌پاسداران.

627 حمله هوایی عراق به تأسیسات نفتی آغاجاری و جزیره لاوان و سقوط یک هواپیمای عراقی. ادعای عراق درباره حمله به یک نفتکش در نزدیکی سواحل ایران.

628 در کمین چته‌های حزب دمکرات علیه نیروهای جندالله سپاه سردشت 15 رزمنده شهید شدند. درگیری چته‌های کومه‌له با نیروهای پاسگاه ژاندارمری در شرق سقز.

629 ورود نیروهای عراقی به قره‌داغ و انهدام خانه‌های مردم؛ تخریب کامل چندین روستا در منطقه قره‌داغ. حمله نیروهای معارض عراقی و نیروهای تیپ75 ظفر سپاه‌پاسداران به دکل تقویت رادار قره‌داغ و انهدام دو گردانِ محافظ این تأسیسات.

630 اعزام نیروهای داوطلب از شهرهای شیراز، تبریز، ارومیه، همدان، زنجان، گرمسار، نیشابور، سمنان و جهرم به جبهه‌های جنگ. گزارش یونایتدپرس درباره بسیج گسترده مردم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

631 سخنان رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر درباره تحریم اقتصادی امریکا علیه ایران و بی‌اثر خواندن آن. تحلیل رادیو مونت کارلو در این‌باره.

632 واکنش محتاطانه کشورهای غربی و ژاپن درباره درخواست امریکا برای تحریم اقتصادی ایران. گزارش رادیو بی.بی.سی و رادیو کلن در این‌باره.

633 ادعای منابع امریکایی درباره‌ی اجرای مانور آبی ـ خاکی ایران در ساحل جزیره ابوموسی.

634 تصمیم کشورهای عضو اتحادیه اروپای غربی برای افزایش حضور در خلیج‌فارس و همکاری با یکدیگر.

635 حمایت مجدد رئیس رژیم مصر از کویت؛ وزیر دفاع مصر نیز تلویحاً ایران را تهدید کرد. تفسیر رادیو بی.بی.سی از مواضع مصر.

636 تحلیل صاحب‌نظران درباره‌ی آرامش و تشنج در خلیج‌فارس. اظهارات وزیر خارجه دولت کارتر و وزیر دفاع پیشین امریکا درباره شکست مأموریت نیروی دریایی امریکا در خلیج‌فارس و درخواست تشکیل نیروی حافظ صلح با پرچم سازمان ملل. اظهارات سفیر کویت در شوروی درباره تمایل نداشتن کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس به برخورد با ایران. ارزیابی حقوقی معاون ریاست انجمن حقوقدانان شوروی از حمله امریکا به سکوهای نفتی ایران.

637 هفت کشور عضو اتحادیه اروپای غربی موافقت کردند که در صورت نپذیرفتن آتش‌بس، تحریم فروش اسلحه را به اجرا گذارند با فرض بر اینکه ایران هدف اصلی تحریم خواهد بود.

638 ادعای روزنامه القبس درباره اینکه شوروی درخواست ایران برای خرید اسلحه را رد کرده است.

جلد - عنوان کتاب: 
51- جنگ محدود ایران و امریکا در خلیج فارس
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: