مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

9 آبان 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

9
آبان
1366

تاریخ قمری

7
ربیع‌الاول
1408

تاریخ میلادی

31
اکتبر
1987
خلاصه روز: 

681 ادامه بحث استراتژی عملیاتی در جلسه‌ی امروز فرماندهان سپاه و طرح مسائلی از جمله آموزش و تمرین نیروها، استفاده بهینه از نیروها، عملیات گسترده در شمال غرب به صورت منظم و نامنظم، امکان غافل‌گیری دشمن در جبهه شمال و جبهه جنوب، تجزیه و تحلیل زمین به عنوان یک عنصر مهم در تصمیم‌گیری، نحوه پشتیبانی و انتقال نیرو به داخل عراق، اهداف عملیات، اولویت‌ها و محورهای عملیات.

682 بررسی عملیات محدود در منطقه عمومی ماووت و تعیین مأموریت یگان‌های عمل‌کننده در جلسه فرمانده کل سپاه و فرماندهان نیروی زمینی و قرارگاه‌های نجف و قدس سپاه‌پاسداران.

683 بررسی طرح عملیاتی غدیر در جبهه جنوب از ابعاد مختلف پشتیبانی، نیرو و غافل‌گیری با حضور فرماندهان سپاه.

684 ادامه تلاش‌های قرارگاه رمضان برای اجرای عملیات نامنظم در داخل عراق و هماهنگی با اتحادیه میهنی کردستان عراق. منتفی شدن عملیات مشترک با اتحادیه در منطقه ماووت. گلوله‌باران تأسیسات دوکان. مفقود شدن 17 نیروی خودی هنگام عبور از رودخانه زاب به دلیل تیراندازی نیروهای عراقی.

685 بررسی وضعیت دفاعی سواحل و جزایر ایران در خلیج‌فارس و مشکلات و کمبودها در جلسه مسئولان نیروی دریایی سپاه. بررسی نیازهای نیروی دریایی سپاه و چگونگی هماهنگی نیروی دریایی سپاه و نیروی دریایی ارتش برای مقابله با تجاوزات دشمن در جلسه مسئولان این نیرو با مسئولان ستاد کل سپاه.

686 افزایش فعالیت‌های ارتش عراق در محورهای اصلی جبهه جنوب. انبار جدید بمب‌های شیمیایی عراق در اطراف بصره.

687 درگیری نیروهای خودی با عوامل ضدانقلاب در مریوان، مهاباد، بیجار و سردشت. ترور فردی که با نیروهای خودی همکاری می‌کرد به دست دو تن از افراد حزب دمکرات که تسلیم نیروهای خودی شده بودند.

688 شعله‌ور شدن مجدد سکوی آرـ 7 در میدان نفتی رشادت؛ نشت نفت به دریا از این سکو. عبور کاروان کشتی‌های کویتی تحت پرچم امریکا از تنگه‌هرمز.

شعله‌ور شدن مجدد سکوی آرـ 7 در میدان نفتی رشادت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

689 گزارش مجله امریکایی اخبار امریکا درباره استفاده هواپیماهای عراقی از پایگاه‌های عربستان در حمله به ایران. کاهش کمک مالی عربستان به عراق.

690 وزیر خارجه انگلستان در ملاقات با حسنی مبارک خواهان قطع حملات عراق به کشتی‌های تجاری در خلیج‌فارس شد. انتقاد کشورهای اروپایی از اسپانیا به دلیل اعزام نکردن مین‌یاب به خلیجفارس.

691 ورود معاون وزیر خارجه شوروی به تهران؛ اظهارات وی قبل از ترک کویت درباره سیاست یکه‌تازی امریکا و تأکید بر لزوم اقدام هماهنگ سازمان ملل برای خاتمه‌ی جنگ؛ مقاله روزنامه الانباء در این‌باره. اظهارات وزیر امور خارجه کویت درباره سفر ورنتسف.

692 بازتاب سفر ورنتسف به منطقه در رسانه‌ها از جمله رادیو بی.بی.سی و هرالد تریبون.

693 اظهارات وزیر خارجه ایتالیا درباره جنگ ایران و عراق و طرح دبیرکل و پاسخ ایران و عراق به آن و فعالیت یک ماهه ایتالیا به عنوان ریاست شورای امنیت.

694 نظر بعضی از سیاستمداران اسرائیلی بر حمایت عراق و فروش تسلیحات به آن کشور برای جلوگیری از پیروزی ایران.

695 پیشنهاد‌های روزنامه فیگارو به دولت‌ها برای تشدید اقدامات علیه ایران از جمله تعطیل کردن سفارت‌خانه‌های ایران در سراسر اروپا، نخریدن نفت ایران، قطع روابط مالی و بازرگانی، محاصره دریایی و ...

696 اظهارات دکتر نجاش درباره نگرش غربی‌ها به جنگ ایران و عراق، استراتژی نظامی ـ سیاسی ایران، امکان پایان دادن به جنگ، بحران خلیج‌فارس و روابط ایران با کشورهای غربی و شوروی.

697 دولت ژاپن به درخواست امریکا محدودیت‌هایی را در روابط اقتصادی خود با ایران برقرار کرد.

698 گزارشی از افزایش میزان خودکشی در همدان طی 8 ماه گذشته.

699 اقدامات گسترده دولت برای مبارزه با گران‌فروشی و احتکار کالا؛ محکومیت 846 واحد صنفی به علت گران فروشی و احتکار.

700 سربازان ترکیه با ورود به خاک ایران قصد غارت گوسفندان اهالی روستاها را داشتند که با مقابله نیروهای مرزی برگشتند.

جلد - عنوان کتاب: 
51- جنگ محدود ایران و امریکا در خلیج فارس
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: