مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

19آبان 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

19
آبان
1366

تاریخ قمری

17
ربیع‌الاول
1408

تاریخ میلادی

10
نوامبر
1987
خلاصه روز: 

813 حمله هواپیماهای عراق به ایستگاه برق امیدیه ـ آغاجاری، منطقه عملیاتی دشت ذهاب و بندر مقام؛ سقوط یک هواپیمای عراقی در حملات امروز؛ تجاوز هواپیماهای عراق به مناطقی از دهلران، چنانه، سیدصالح، جزیره فارسی، سکوی نفتی نوروز و جنوب بندر امام. ادعای عراق درباره حمله به کشتی‌های متوقف در سواحل ایران. حمله توپخانه‌ای ایران به کارخانه سیمان سرچنار در غرب سلیمانیه.

814 حمله قایق‌های توپدار به یک کشتی تجاری با پرچم پاناما. حرکت هفدهمین کاروان کشتی‌های کویتی تحت اسکورت ناوگان امریکا از تنگه‌هرمز به مقصد کویت.

815 برگزاری جلسات متعدد در قرارگاه شهید بروجردی درباره طرح مانور عملیات در منطقه ماووت، بررسی آمادگی یگان‌ها و مشکلات آنها، مسائل مهندسی و عبور از رودخانه با حضور جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه و فرماندهان قرارگاه‌های نجف و قدس و یگان‌های عمل‌کننده.

816 بررسی طرح مانور و وضعیت یگان‌های قرارگاه قدس مستقر در منطقه شمال غرب در جلسه‌ای با حضور جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه.

817 گزارش وضعیت لشکر9 بدر در جلسه دو تن از مسئولان این لشکر با جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه و تذکرات وی به آنان. (ضمیمه دارد)

818 سخنان امام در دیدار مقامات و مسئولان کشور با ایشان و اشاره به اهداف و سیره انبیا و پیروی از سیره پیامبر اکرم(ص) در تشکیل حکومت، جنگ و دفاع.

امام خمینی(ره)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

819 درخواست دبیرکل سازمان ملل از ایران و عراق برای اعزام نمایندگان عالی‌رتبه خود به نیویورک تا جمعه آینده.

820 پایان سومین روز اجلاس سران عرب در امان و جنگ تبلیغاتی اعراب علیه یکدیگر؛ خبرهایی درباره اینکه سوریه برای آشتی با عراق 2/5 میلیارد دلار از کشورهای عربی دریافت خواهد کرد؛ واکنش اسرائیل در سخنان شاه‌ حسین که درباره ارتباط اسرائیل با ایران.

821 مقاله هفته‌نامه میدل‌ایست اینترنشنال درباره ناکامی تلاش‌های دیپلماتیک امریکا برای اجرای قطعنامه598.

822 گزارش نشریه میدل‌ایست اکونومیک درباره کاهش صادرات نفت ایران پس از تحریم امریکا و فرانسه و تدابیری که ایران برای فروش نفت خود اتخاذ کرده است. تعلل کشورهای غربی و کمپانی‌های طرف معامله نفتی با ایران در اجرای قراردادهای خود.

823 گزارش‌هایی درباره گسترش فعالیت گروه‌های معارض عراقی، وخامت اقتصادی عراق و تشدید تدابیر امنیتی دولت عراق و شکنجه مخالفان.

ضمیمه گزارش817: چگونگی همکاری عده‌ای از اسیران عراقی با لشکر9 بدر.

جلد - عنوان کتاب: 
51- جنگ محدود ایران و امریکا در خلیج فارس
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: