مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

20 آبان 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

20
آبان
1366

تاریخ قمری

18
ربیع‌الاول
1408

تاریخ میلادی

11
نوامبر
1987
خلاصه روز: 

824 کمبود امکانات و تردید در جدی بودن عملیات در منطقه ماووت، شروع فعالیت شناسایی برخی از یگان‌ها؛ مرحله‌بندی عملیات قرارگاه نجف؛ اهمیت در نظر گرفتن شرایط جوّی.

منطقه عملیاتی غرب ماووت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

825 واگذاری مسئولیت تأمین و پدافند جزایر قشم، هرمز، لارک، هنگام و سواحل شرقی تنگه‌هرمز به نیروی دریایی سپاه‌پاسداران.

826 حمله هوایی عراق به منطقه عملیاتی فاو، تأسیسات نفتی و گازی گچساران و آغاجاری. تجاوز هواپیماهای عراقی به حریم هوایی مناطق بهبهان، امیدیه، آغاجاری، بوشهر و گناوه و شکستن دیوار صوتی برفراز بوشهر. نامه نماینده عراق در سازمان ملل به دبیرکل این سازمان و ادعای حمله ایران به نقاط مسکونی.

827 حمله قایق‌های توپدار به یک نفتکش ژاپنی که در پناه چهار رزم‌ناو امریکایی حرکت می‌کرد. حمله هواپیماهای عراق به نفتکش یونانی که پس از بارگیری از جزیره خارک به مقصد بندرعباس در حال حرکت بود.

828 نیروی دریایی ایتالیا یک مین را در خلیج‌فارس شناسایی و منهدم کرد.

829 افزایش فعالیت هوایی عراق در منطقه فاو؛ افزایش فعالیت نیروهای پیاده برای ترمیم سنگر، حفر کانال و دیده‌بانی مستمر در منطقه شرق بصره؛ حرکت تعداد زیادی تانک و کامیون به سمت شمال منطقه شرق دجله. کاهش تحرکات دشمن در منطقه چنگوله تا چزابه به دلیل نامساعد بودن هوا.

830 اجرای عملیات تهاجمی نیروهای اتحادیه میهنی کردستان عراق در محور سلیمانیه ـ دوکان؛ در این عملیات حدود 180 تن از نیروهای عراقی کشته شدند و 60 تن به اسارت درآمدند. حمله نیروهای عراقی به مواضع اتحادیه میهنی در ارتفاعات قره‌داغ به قصد بازپس‌گیری این ارتفاعات که با تحمل تلفات سنگین مجبور به عقب‌نشینی شدند. حمله مجاهدین عراقی به پست انتقال برق العماره که به خاموشی وسیعی در جنوب شرقی عراق منجر شد.

831 گزارش هزینه‌های دفاعی و وضعیت نیروی انسانی ارتش ایران و ارتش عراق در سالنامه میلیتاری‌بالانس مؤسسه بین‌المللی تحقیقات استراتژیک لندن. (ضمیمه دارد)

832 پایان اجلاس فوق‌العاده سران عرب در امان؛ در قطعنامه پایانی اجلاس، ایران به دلیل اشغال بخشی از خاک عراق و طفره رفتن از پذیرش قطعنامه محکوم شده و از عراق برای پاسخ به ابتکارات صلح قدردانی شده است. همچنین برای بازگشت مصر به جهان عرب و مسئله اسرائیل نیز تدابیری اتخاذ گردیده است.

833 ارزیابی متفاوت عبدالسلام جلود (مرد شماره 2 لیبی)، شاه‌ حسین، خبرگزاری کویت و رادیو بی.بی.سی درباره نتایج و قطعنامه اجلاس سران عرب.

834 بازتاب دیدار صدام و حافظ اسد در اجلاس امان و روابط عراق و سوریه در مطبوعات عراق و کویت و ابوظبی، روزنامه گاردین، رادیو بی.بی.سی و روزنامه سونسکا داگبلادت.

ضمیمه گزارش831: وضعیت و بودجه نظامی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و شاخص‌های اقتصادی، نظامی و تسلیحاتی عراق.

جلد - عنوان کتاب: 
51- جنگ محدود ایران و امریکا در خلیج فارس
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: