مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

25 آبان 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

25
آبان
1366

تاریخ قمری

23
ربیع‌الاول
1408

تاریخ میلادی

16
نوامبر
1987
خلاصه روز: 

887 آغاز عملیات نامنظم ظفر3 در منطقه دربندی‌خان عراق؛ در این عملیات تأسیسات سد و برق دربندی‌خان به میزان 70 درصد منهدم شد و برق استان دهوک و شهرهایی از استان سلیمانیه قطع گردید. همچنین یک هلی‌کوپتر، چندین تانک و نفربر و خودرو دشمن منهدم و تعداد زیادی سلاح به غنیمت گرفته شد و بیش از 700 تن از عناصر دشمن کشته و زخمی و 50 تن اسیر شدند.

888 ادامه تلاش‌های نیروی زمینی سپاه برای اجرای عملیات در غرب منطقه ماووت در زمان مقرر. بحث درباره نحوه اجرای عملیات روی تپه منافقین و تصرف آن در جلسه جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه و فرماندهان قرارگاه نجف و لشکر5 نصر.

889 بررسی میزان آمادگی برای عملیات روی ارتفاع گرده‌ رش در جلسه جانشین فرمانده نیروی زمینی و فرماندهان قرارگاه نجف و تیپ12 قائم(عج). در این جلسه درباره نحوه انتقال نیروها به منطقه، شناسایی‌های انجام شده و وضعیت راه‌کارها، وضعیت نیروهای تیپ12 قائم(عج)، اهمیت عملیات روی گرده‌‌رش، آشنایی فرماندهان با منطقه و رعایت مسائل حفاظتی و امنیتی بحث و گفت‌وگو گردید.

890 حرکت یک ستون نظامی دشمن به استعداد 60 دستگاه تریلر حامل تانک از جنوب به شمال در منطقه دجله. آتش شدید عراق روی جزیره شمالی مجنون. پرواز 5 هواپیمای عراقی بر فراز منطقه شلمچه و فاو.

891 تجاوز هواپیماهای عراقی به حریم هوایی جزیره فارسی، اهواز، رامهرمز، امیدیه، گناوه، دهلران، کوهدشت، دزفول شوشتر، شادگان، آبادان و خرمشهر و عکس‌برداری از این مناطق (به جز جزیره فارسی و دهلران).

892 حمله قایق‌های تندرو به سه نفتکش حامل نفت عربستان: نفتکش لوسی در نزدیکی تنگه‌هرمز (به این نفتکش دیروز حمله شده بود) ، نفتکش اسو‌فری‌‌پورت در نزدیکی جزیره ابو‌موسی، نفتکش فیلیکن.ال در نزدیکی دهانه خروجی خلیج‌فارس. گزارش آسوشیتدپرس و رادیو امریکا در این‌باره.

893 رئیس شورای عالی پشتیبانی جنگ نحوه حضور مردم در جبهه‌ها و مشارکت عمومی در جهاد مالی را تشریح کرد. دعوت ستاد جذب و هدایت کمک‌های مردمی از مردم برای تأمین وسایل مورد نیاز جبهه‌های جنگ و اعلام شماره حساب جهاد مالی. ادامه حمایت اقشار مختلف از اطلاعیه شورای عالی پشتیبانی از جنگ.

894 بازتاب تلاش و تدارک ایران برای آغاز حمله گسترده در جبهه جنوب در رادیو بی.بی.سی و خبرگزاری فرانسه.

895 مشکل مشمولان فراری و آمار آن در استان کرمان.

896 آماده‌ باش کامل عراق در جبهه‌ها و سخنان معاون اول صدام درباره آمادگی مقابله با حمله قریب الوقوع ایران. ارسال نامه نماینده عراق به دبیرکل سازمان ملل و ادعای حمله ایران به نقاط مسکونی.

897 افزایش حمایت مطبوعات کویت از رژیم عراق در پی تلاش ایران برای تقویت جبهه‌ها.

898 تلاش ایتالیا برای خارج کردن ناوهای خود از خلیج‌فارس.

899 مقاله نشریه اینکوایری چاپ لندن درباره تغییر موضع دو ابرقدرت در قبال جنگ ایران و عراق و علل آن.

900 توزیع اعلامیه سازمان چریک‌های فدایی (اکثریت) در شرق تهران درباره محکومیت ادامه جنگ.

جلد - عنوان کتاب: 
51- جنگ محدود ایران و امریکا در خلیج فارس
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: