مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

8 مهر 1366

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

8
مهر
1366

تاریخ قمری

6
صفر
1408

تاریخ میلادی

30
سپتامبر
1987
خلاصه روز: 

127 ابلاغیه فرمانده کل سپاه به نیروی زمینی سپاه درباره مأموریت عملیاتی عاشورا و غدیر در جبهه جنوب.

128 لغو مأموریت قرارگاه قدس در منطقه دوپازا و تقویت مأموریت قرارگاه نجف در منطقه ماووت با کمک قرارگاه قدس و قرارگاه رمضان. تحلیل نشریه "بررسی جنگ" درباره دلایل طراحی عملیات‌های بزرگ در شمال‌غرب.

129 ادامه بررسی طرح مانور، اقدامات شناسایی و وضعیت یگان‌های مأمور به عملیات در منطقه ماووت با حضور فرمانده نیروی زمینی و فرماندهان قرارگاه‌های نجف و قدس و یگان‌های عمل‌کننده.

130 واکنش به موقع نیروهای قرارگاه سپاه دوم سیدالشهدا به تعرض نیروهای عراقی در حاشیه اروند‌رود. عملیات روانی عراق در جبهه‌های جنوب با استفاده از شیوه‌های مختلف.

131 حمله منافقین به یک گردان ارتشی در منطقه قصر‌شیرین خسارات سنگینی به این گردان وارد کرد.

132 شبیخون و کمین نیروهای خودی علیه نیروهای کومه‌له و دموکرات در کردستان و ارومیه.

133 عملیات چریکی تکاوران تیپ75 ظفر سپاه با همکاری پیشمرگان مبارز کرد عراقی در جاده دوکان ـ سلیمانیه. اجرای کمین بارزانی‌ها علیه نیروهای عراقی در منطقه قلعه‌کانی.

134 بررسی مسائل نظامی ـ سیاسی کردستان عراق در پیام قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) به قرارگاه رمضان.

135 ادامه مقابله به مثل و اجرای آتش توپخانه ایران روی تأسیسات صنعتی جنوب عراق در برابر حملات عراق به مراکز صنعتی ـ کارگری و مسکونی ایران، اطلاعیه ستاد تبلیغات جنگ در این‌باره. گلوله‌باران دو روستای سردشت و تهدید عراق به حملات بیش‌تر علیه مناطق غیرنظامی ایران.

136 کمبود امکانات پشتیبانی و مشکلات تأمین مایحتاج جنگ از زبان فرماندهان سپاه.

137 اعزام نیروهای داوطلب و اعضای سپاه و جهاد به جبهه‌های جنگ از خراسان، اصفهان، گیلان، زنجان، سمنان، همدان، گرگان، بوشهر، جهرم، آشتیان و طالش.

138 ابراز بدبینی آقای هاشمی‌رفسنجانی به عملکرد امریکا در خلیج فارس و انتقاد از شورای امنیت و اروپا و اعلام همکاری ایران با کسانی که با حسن‌نیت برای پایان دادن به جنگ تلاش می‌کنند در دیدار سفیر آلمان.

139 حمله قایق‌های توپدار به دو نفتکش لیبریایی و ژاپنی در خلیج‌فارس.

140 حرکت دو کاروان نفتکش‌های کویتی تحت اسکورت ناوگان امریکا. ایجاد پایگاه‌های دریایی متحرک برای عملیات امداد به ناوگان امریکا در سواحل بحرین. آموزش نیروهای امریکایی برای پیاده شدن در سواحل ایران.

141 تهیه طرح تشکیل هیئت تحقیق بین‌المللی برای مشخص کردن آغازگر جنگ در شورای امنیت.

142 سخنان وزیر خارجه ایتالیا در حمایت از اقدامات دبیرکل برای اجرای قطعنامه598 و پیشنهادی برای برقراری آتش‌بس عملی با تفاهم ایران و عراق. 143 دیدار هیئتی از اتحادیه عرب با دبیرکل سازمان ملل و مخالفت با هرگونه تغییر در قطعنامه 598.

144 تبلیغات خصمانه رسانه‌های کویت علیه ایران و تهییج اعراب به استفاده از زور برای پس گرفتن سه جزیره ایرانی. نقش سوریه در جلوگیری از تبدیل شدن جنگ تحمیلی به جنگ عرب و فارس.

جلد - عنوان کتاب: 
51- جنگ محدود ایران و امریکا در خلیج فارس
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: