مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

17 تیر 1361

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

17
تیر
1361

تاریخ قمری

16
رمضان
1402

تاریخ میلادی

8
ژوئیه
1982
خلاصه روز: 

204 تصمیمات جدید فرمانده قرارگاه کربلا در پی توسعه آب‌گرفتگی در جنوب منطقه عملیاتی رمضان: در مرحله‌ی اول، مانور قرارگاه نصر حذف می‌شود و اجرای مأموریت آفندی این قرارگاه در مرحله‌ی دوم خواهد بود.

205 گزارش فرمانده اطلاعات قرارگاه مرکزی کربلا از آخرین وضعیت و اقدامات دشمن در مناطق قرارگاه‌های پنج‌گانه عملیاتی (قائم، قدس، فجر، فتح و نصر) در جبهه‌های جنوب درباره‌ی: نقل و انتقال نیرو و تثبیت و تحکیم و گسترش مواضع جدید پدافندی، ایجاد خاک‌ریز، گسترش میادین مین، تقویت نیرو و تغییرات در آرایش نیروها به منظور بالا بردن توان دفاعی.

206 ستاد فرماندهی نیروهای مسلح عراق کلیه مرخصی‌های نیروهای خود در منطقه جنوب را لغو کرد. شورای فرماندهی عراق ضمن بخشودگی غایبان از خدمت، اعلام کرد برای مشمولانی که خود را به مراکز مربوطه معرفی نکنند و افرادی که از خدمت بگریزند، مجازات اعدام در نظر گرفته شده است.

207 وزیر دفاع عراق: نیروهای مسلح عراق جلوی حملات ایران را خواهند گرفت.

208 عراق در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل، بیانیه‌ی هفته پیش ایران مبنی‌بر این‌که هنوز بخش‌هایی از خاک ایران در اشغال عراق است را تکذیب کرد.

209 اظهارات توکلی سخن‌گوی دولت، نماینده امام در سپاه، فرمانده نیروی زمینی ارتش و فرمانده نیروی هوایی ارتش درباره راه‌های پیروزی نهایی، تسریع در اجرای عملیات، ربوده شدن دیپلمات‌های ایرانی در بیروت و احتمال ورود نیروهای ایرانی به خاک عراق. آقای توکلی: «دشمن هنوز در خاک ماست، شهرهای ما گلوله‌باران می‌شوند، ما جنگ را تمام شده نمی‌دانیم و برای به دست آوردن حق خود، در داخل خاک عراق از خود دفاع می‌کنیم.» حجت‌الاسلام محلاتی نماینده امام در سپاه: «عراق باید غرامت بپردازد و در صورت استنکاف باید غرامت خود را با ترور بگیریم.» سرهنگ صیاد شیرازی فرمانده نیروی زمینی ارتش: «هیچ دولت و سازمان بین‌المللی درصدد حمایت از حق ما نیست و ما بیش‌تر از این نمی‌توانیم منتظر بمانیم و باید دشمن را تا انهدام کامل تعقیب کنیم.» سرهنگ معین‌پور فرمانده نیروی هوایی ارتش: «تنها راه رسیدن به پیروزی نهایی، بسیج کلیه نیروها و حمله همه جانبه حداقل در شرق عراق، می‌باشد.»

210 فرانسه مدعی شد که یک ایرانی که می‌خواست به جان بنی‌صدر سوء قصد کند، با مواد منفجره در فرودگاه "اورلی" پاریس دست‌گیر شد. خبرگزاری فرانسه: ایرانی‌ها دو سال پیش نیز می‌خواستند شاپور بختیار را به قتل برسانند. پسر اشرف پهلوی، فرمانده پیشین نیروی دریایی ایران نیز سه سال پیش در پاریس توسط ایرانی‌ها به قتل رسید.

211 خبرگزاری فرانسه از قول محمد غرضی وزیر نفت ایران: ما سهمیه یک میلیون و دویست هزار بشکه را نخواهیم پذیرفت.

212 تفسیر خبرگزاری‌رویتر، خبرگزاری‌تانیوگ، روزنامه‌دانمارکی"بی‌تی"و دفترسیاسی‌ سپاه از روند آینده‌ جنگ، مشکلات‌ اقتصادی‌ عراق در ادامه‌ی جنگ و تأثیر پیروزی‌های اخیر ایران بر اوضاع منطقه و خصوصاً فلسطین.

ضمیمه گزارش 204: مانور عملیات رمضان؛ خط حد هر قرارگاه در مراحل سه‌گانه. قرارگاه قدس: طرح مانور، تغییرات اعلام شده در طرح مانور این قرارگاه، استعداد و محدوده‌ی عمل و یگان‌های تحت امر قرارگاه. قرارگاه فجر: طرح مانور، محدوده‌ی عمل و استعداد قرارگاه و یگان‌های تحت امر قرارگاه. قرارگاه فتح: منطقه واگذاری به قرارگاه برای اجرای عملیات، استعداد و یگان‌های تحت امر قرارگاه. قرارگاه نصر: آماده بودن قرارگاه برای اجرای عملیات، تغییرات ایجاد شده در مانور قرارگاه و دلایل این تغییرات. توضیحاتی درباره مانور عملیات، ترکیب یگان‌های ارتش و سپاه، به کارگیری تانک و نوع استفاده از آن در عملیات. مشکلات طراحی مانور، حساسیت منطقه عملیاتی، خلاصه‌ای از مباحث صورت گرفته در قرارگاه برای طراحی یک مانور منطقی برای عملیات، مزایای طرح مانور نهایی، افزایش روز به روز استحکامات دشمن در منطقه عملیاتی و تأثیر این اقدام دشمن در طراحی مانور.

جلد - عنوان کتاب: 
20- عبور از مرز
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: