مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

24 تیر 1361

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

24
تیر
1361

تاریخ قمری

23
رمضان
1402

تاریخ میلادی

15
ژوئیه
1982
خلاصه روز: 
307 پاتک نیروهای عراقی در محدوده‌ی قرارگاه قدس و بازپس‌گیری خاک‌ریز حساس، حمله متقابل نیروهای خودی و تصرف مجدد این خاک‌ریز. 
308 ادامه‌ی حملات هواپیماهای عراقی به اماکن مسکونی کشور: در بمباران شهرهای اسلام‌آباد، دهلران و ایلام 7 تن شهید و 65 تن مجروح شدند.
309 واکنش شورای امنیت سازمان ملل، کاخ سفید و برخی مقامات امریکایی، رئیس‌جمهور مصر و پادشاه اردن در مورد عملیات رمضان: رئیس شورای امنیت در بیانیه‌ای از اوضاع جاری جنگ و عدم اجرای قطع‌نامه 514 ابراز نگرانی کرد.
کاخ سفید نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از حمله ایران، از کشورهای عرب خواست که برای حفظ امنیت خود با امریکا مشورت کنند. منشی مطبوعاتی کاخ سفید: مذاکرات با کشورهای منطقه ادامه دارد. وزارت خارجه امریکا: اوضاع را از نزدیک تحت نظر داریم. یک مقام امریکایی: عملیات رمضان زنگ خطر را برای واشنگتن به صدا در آورده است.
رئیس‌جمهور مصر و شاه اردن پیشنهاد کردند که جلسه سران عرب هر چه زودتر تشکیل شود. بازتاب عملیات ایران در گزارش‌های خبرگزاری فرانسه، رسانه‌های خبری آلمان، استرالیا، کویت و هند: خبرگزاری فرانسه: امام‌خمینی تمام قدرت خود را برای جنگ به کار گرفته است. 
مفسر رادیو آلمان: هدف ایران خاموش کردن توپخانه‌ی 30 کیلومتر بردی عراق است. شبکه‌ی دوم تلویزیون آلمان: تهران به تهدیدهای خود عمل کرد و جنگ وارد مرحله‌ی جدیدی شد. نشریه دی‌ولت حمله ایران را یک حرکت ریسکی خواند. مفسران رسانه‌های همگانی استرالیا عقیده دارند که قوای ایران زمان سختی را در پیش دارند. روزنامه کویتی "السیاسه" حمله ایران را در ردیف حمله اسرائیل به لبنان خواند و افزود: عرب‌ها حتی فریاد زدن را نیز فراموش کرده‌اند. وقتی عراق در خاک ایران بود عرب‌ها از عراق حمایت نکردند. هندوستان تایمز: حمله ایران برگزاری کنفرانس غیرمتعهدها [در بغداد] را به خطر انداخته است. صدام فکر می‌کرد که می‌تواند انقلاب ایران را از بین ببرد.
310 دکتر ولایتی در اجلاس فوق‌العاده وزیران خارجه کشورهای عضو جنبش عدم‌تعهد، مواضع ایران را درباره مسائل مهم منطقه‌ای تشریح کرد و خسارت‌های جانی و اقتصادی وارده بر ایران براثر حملات عراق را برشمرد.
311 دبیرکل سازمان ملل درباره چگونگی اجرای قطع‌نامه 514 به شورای امنیت گزارش داد. 
312 رئیس‌جمهور پاکستان از عدم پیشرفت تلاش‌های صلح بین ایران و عراق، اظهار نارضایتی کرد و افزود که روابط ایران و پاکستان در حال حاضر دوستانه و رو به گسترش است. 
313 روزنامه سوری "البعث": صدام‌ حسین چندین فرمانده ارشد ارتش را اعدام کرده است. 
314 گارد مرزی کویت: نیروهای عراقی در منطقه مرزی "الصامته" یک کیلومتر به داخل کویت پیش‌روی‌ کرده‌اند. 
315 یک کشتی روسی حامل مهمات برای عراق در بندر "شعیبه" کویت پهلو گرفت. همچنین 10 دستگاه تریلر حامل مهمات از بندر "نویسیب" کویت عازم منطقه مرزی عبدلی شدند. 
316 نیروهای خودی در منطقه "پایگلان" در شرق پاوه 12 تن از اعضاء و هواداران حزب دمکرات را دست‌گیر کردند. 
317 یک صد تن از خان‌ها و اشرار منطقه‌ی سمیرم دستگیر شدند.
جلد - عنوان کتاب: 
20- عبور از مرز
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: