مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

27 تیر 1361

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

27
تیر
1361

تاریخ قمری

26
رمضان
1402

تاریخ میلادی

18
ژوئیه
1982
خلاصه روز: 

348 پاتک ناموفق دشمن در محور قرارگاه قدس. بازگشت 30 تن از نیروهای تیپ ولی‌عصر پس از 35 ساعت محاصره در میان دشمن. جلسه‌ی فرماندهان یگان‌های عمل‌کننده برای برگزاری نقاط قوت و ضعف عملکرد این یگان‌ها.

349 ادامه گلوله‌باران خرمشهر و آبادان و شهید یا مجروح شدن 14 تن از مردم این دو شهر. سقوط یک فروند هواپیمای عراقی در شرق آبادان. حمله هواپیماهای عراقی به خارک و اصابت پنج فروند موشک به مناطق غیرحساس جزیره. مسئولان نظامی خارک این جزیره را منطقه نظامی اعلام کردند.

350 رادیو صوت‌الجماهیر از ورود صدها اسیر ایرانی به بصره خبر داد.

351 آقای هاشمی رفسنجانی مواضع ایران در خصوص اهداف عملیات، دلایل ورود به خاک عراق، موضع جانب‌دارانه کشورهای عربی حوزه‌ی خلیج‌فارس از عراق، و صدور انقلاب را تشریح کرد و به مقایسه‌ی اقدامات عراق و ایران در رعایت قوانین انسانی در جنگ، پرداخت. سرهنگ صیاد شیرازی نیز در مصاحبه با روزنامه اطلاعات درباره این موضوع‌ها مطالبی گفت: اهداف عملیات رمضان، بازتاب این عملیات در میان مقام‌های امریکایی، مأموریت نیروهای نظامی در تأمین امنیت شهروندان ایرانی، چگونگی گرفتن خسارت جنگی از عراق، تأثیر پیروزی نیروهای خودی بر آزادی قدس و حرکت بیدارگرانه‌ی اسلامی در جهان. بازتاب سخنان آقای هاشمی رفسنجانی در روزنامه فایننشال تایمز: ایران به کشورهای خلیج فارس هشدار داد که به عنوان محلی برای کالاهایی که به عراق حمل می‌شود عمل نکنند. هشدار ایران نگرانی خاصی در کویت ایجاد کرده است.

352 نیویورک تایمز: مقام‌های امریکایی از پیروزی احتمالی ایران نگران هستند؛ آن‌ها به کشورهای عرب خلیج‌فارس پیشنهاد کرده‌اند که یک مانور مشترک نظامی برگزار کنند. "گلدواتر" سناتور امریکایی: امریکا باید به کشورهای عربی کمک کند. خطری که اینک متوجه عراق است در آینده کشورهای عرب منطقه را در برخواهد گرفت. روزنامه سوری "البعث": امریکا نیروهای واکنش سریع خود را برای اجرای مانور نظامی به منطقه آماده می‌کند. روزنامه اماراتی "الخلیج": امریکا در صدد است از وضعیت به وجود آمده، در جهت اهداف امپریالیستی بهره‌برداری نماید. امریکا در صدد باج‌خواهی است.

353 گزارش روزنامه فایننشال تایمز درباره‌ی اقدامات کشورهای کره‌ی جنوبی، شوروی، لهستان، چین، انگلستان و ژاپن برای تأمین امنیت اتباع خود در شهر بصره.

354 اظهار تأسف وزارت خارجه‌ی فرانسه از تحولات جدید در جنگ ایران و عراق.

355 گزارشی از سفر معاون نخست‌وزیر عراق به عربستان و کویت و دیدار وی با مقام‌های سعودی.

356 موافقت اردن و سودان با پیشنهاد رئیس‌جمهور مصر مبنی‌بر تشکیل کنفرانس فوق‌العاده سران عرب. رئیس‌جمهور مصر در نشستی با مشاوران خود چگونگی افزایش کمک‌های نظامی عراق را بررسی کرد. گزارش خبرگزاری فرانسه از تلاش مصر جهت هماهنگ کردن کشورهای عربی برای اتخاذ یک موضع مشترک علیه ایران. وزیرخارجه مالزی: برگزاری کنفرانس غیرمتعهدها در بغداد بیش از پیش ضروری است. نشریه "آبزرور" از موضع بی‌طرف کشور امارات متحده‌ی عربی خبر داد.

357 روزنامه واشنگتن پست: اگر ایران پیروز شود، بقای کشورهای عربستان، کویت، اردن، امارات متحده عربی و مصر که برای مصالح جهان آزاد و جلوگیری از توسعة کمونیست جنبة حیاتی دارند، به خطر می‌افتد. دیلی تلگراف: نگرانی بزرگ این است که ممکن است صادرات نفتی بی‌ثبات شود.

358 مقاله‌ی نشریه‌ی "ساندی تایمز" درباره‌ی تحولات اخیر جنگ، اهداف و انگیزه‌ی ایران در طرح‌ریزی و اجرای عملیات رمضان.

359 وزیرخارجه ایران با ارسال پیامی به نخست‌وزیر لبنان دولت وی را مسئول ربوده شدن و اسارت هیئت سیاسی ایران دانست.

360 مجله‌ی تحقیقات اقتصادی خاورمیانه: دولت عربستان حاضر نیست تولید نفت خود را کاهش دهد. مقاله دفتر سیاسی سپاه درباره مباحث طرح شده در اجلاس اخیر اوپک؛ پیشنهاد ایران برای ثابت ماندن سقف تولید نفت کشورهای ایران، عربستان و عراق؛ همچنین علل هجوم تبلیغاتی رسانه‌های غربی علیه ایران و معرفی کردن ایران به عنوان عامل شکست اجلاس اخیر اوپک.

ضمیمه گزارش 348: شرح مختصر محاصره تعدادی از نیروهای تیپ ولی‌عصر از زبان یکی از محاصره‌شدگان.

جلد - عنوان کتاب: 
20- عبور از مرز
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: