مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

29 تیر 1361

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

29
تیر
1361

تاریخ قمری

28
رمضان
1402

تاریخ میلادی

20
ژوئیه
1982
خلاصه روز: 

378 پاتک عراق در محور تیپ بعثت: در ساعت 8:40 دقیقه عراق موفق به تصرف خاک‌ریز تیپ بعثت شد. این تیپ با یک حمله در ساعت 10 مجدداً خاک‌ریز را در اختیار گرفت، اما دشمن با تمرکز انبوه آتش بر نیروهای خودی، بار دیگر خاک‌ریز را پس گرفت. در آخرین ساعات امروز تیپ بعثت در سومین حمله خود ضمن کشتن چهل تن و انهدام 4 تانک، خاک‌ریز را باز پس گرفت.

379 براثر گلوله‌باران آبادان،7 تن شهید و 73 تن مجروح شدند. در پی بمباران‌های پیاپی شهر ایلام، مردم این شهر به مناطق اطراف کوچ کردند. امام جمعه ایلام: تا زمانی که پدافندهای ضدهوایی مستقر در منطقه نتوانند مانع حملات جنگنده‌های دشمن شوند، مسئولیت شرعی خود می‌دانم که به مردم اعلام کنم که در خارج از شهر اسکان گزینند.

380 ورود 30 دستگاه تریلر حامل مهمات از منطقه‌ی مرزی "نویسیب" کویت به عراق.

381 نامه نمایندگان استان همدان به رؤسای مجالس کوبا، یوگسلاوی، هند، الجزایر، سوریه، لیبی، کویت: حملات ارتش عراق به مناطق مسکونی را محکوم کنید.

382 نامه‌ی وزارت امورخارجه به شورای امنیت درباره‌ی قطع‌نامه 514: قطع‌نامه از شناسایی متجاوز و اشغال طفره رفته است. سکوت 22ماهه شورای امنیت نشان می‌دهد که این شورا عمداً از مسئولیت‌ها سرباز زده‌است.

383 ریگان در بحرین: امریکا برای دفاع از منابع امنیت ملی خود در خاورمیانه آماده است.

384 ایران، یمن جنوبی، لیبی و سوریه در نامه‌ای خطاب به رئیس شورای امنیت به برگزاری مانور امریکا در خلیج‌فارس و تشکیل نیروی واکنش سریع اعتراض کرده‌اند. تایم: ایران با همکاری لیبی و یمن جنوبی در حال طراحی توطئه‌هایی برای سرنگون‌سازی دولت‌های خلیج‌فارس است.

385 اعضای شورای سفیران عرب در انگلستان تصمیم گرفتند در تمام سطوح رسمی و مطبوعاتی ابعاد حمله ایران به عراق را برای مردم کشورهایشان توضیح دهند. دولت موریتانی با احضار هیئت‌های دیپلماتیک کشورهای عربی از آنان خواست تا مراتب نگرانی موریتانی را از حمله ایران به عراق، به اطلاع دولت‌های خود برسانند.

386 حسین شاه اردن: «پیروزی ایران به ضرر منطقه و ملت عرب است و آینده ملت اردن را به خطر می‌اندازد.» انتقاد وی از امریکا به دلیل خودداری این کشور از فروش سلاح به عراق: موجودیت اسرائیل برای ما مورد سؤال نیست بلکه جنبش اسلام‌خواهی که از ایران جهت می‌گیرد، خطر بزرگی برای منطقه است. باید برای نابودی این جنبش قیام کرد. تایمز مالی: بندر عقبه‌ی اردن به مثابه شاهرگ حیاتی برای واردات عراق مبدل شده است. اردن شدیداً نگران تشکیل دولت شیعه در عراق است.

387 "میرحسین موسوی" نخست‌وزیر، پس از دیدار با رئیس‌جمهور و رئیس مجلس الجزایر: «به مقام‌های الجزایری گفتم که کشورهای منطقه نباید هیچ‌گونه هراسی از ایران داشته باشند.» وی پس از الجزایر به لیبی سفر کرد. گزارش قائم مقام وزیر امورخارجه از گفت‌و‌گوهای میرحسین موسوی با مقام‌های لیبیایی: مبارزه با صدام و رژیم صهیونیستی مورد توافق طرفین قرار گرفت.

388 مقاله نشریه "لوس‌آنجلس تایمز" درباره هدف عراق از تجاوز به ایران و هدف ایران از عملیات رمضان، همچنین وضعیت اقتصادی عراق با توجه به جنگ و نقش دولت‌های عربی منطقه خصوصاً عربستان در وضعیت اقتصادی عراق.

389 مقاله‌ی مجله‌ی "اشپیگل" درباره روابط تجاری آلمان و عراق و فعالیت شرکت‌های تجاری آلمان در عراق و تأثیر پیروزی احتمالی ایران در این روابط: ارزش سفارش‌های عراق از آلمان 25 میلیارد مارک تخمین زده می‌شود. پیروزی ایران می‌تواند میلیاردها مارک خسارت به آلمان وارد کند و 35 هزار کارگر آلمانی را بیکار کند.

ضمیمه گزارش 382: متن کامل پاسخ جمهوری اسلامی ایران به قطع‌نامه 514 شورای امنیت.

جلد - عنوان کتاب: 
20- عبور از مرز
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: 

مطالب مرتبط