مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

30 تیر 1361

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

30
تیر
1361

تاریخ قمری

29
رمضان
1402

تاریخ میلادی

21
ژوئیه
1982
خلاصه روز: 

390 آغاز مرحله سوم عملیات رمضان؛ تفاوت این مرحله با مراحل قبل؛ گسترش آب‌گرفتگی در بوبیان؛ کوشش دشمن برای ایجاد موانع جدید و تغییراتی در ساختار منطقه عملیاتی؛ تقویت نیروهای عراقی؛ تدبیر ویژه فرمانده عملیات: «شرکت ندادن نیروهای زرهی برای بهتر اجرا شدن عملیات انهدام تجهیزات دشمن.» کلیاتی از طرح مانور قرارگاه فتح و فجر؛ آغاز عملیات در ساعت 22:40 یگان‌های قرارگاه فجر ضمن انهدام چندین تانک و نفربر، تا ساعت 12 حدود 3 کیلومتر پیشروی‌کرده‌اند. مقاومت دشمن در محور "فتح 2". "فتح 1" نیروهای دشمن را دور زده و تانک‌های فراوانی را منهدم کرده، سپس با برخورد به میدان مین، تا آخرین ساعات امروز مشغول پاک‌سازی آن بوده است. "فتح 5" نیز چند تانک و نفربر دشمن را منهدم کرده است. "فتح 3" ضمن انهدام ادوات زرهی دشمن، به سوی کانال ماهی در حال پیشروی بوده است. "فتح 4" نیز با وجود میدان مین و آتش متمرکز دشمن، تا آخرین ساعات امروز به طرف کانال ماهی پیش می‌رفته است.

391 اسیران عراقی: ارتش عراق مهمات شیمیایی در اختیار یگان‌های مستقر در منطقه عملیاتی قرار داده است.

392 اعزام 800 تن از اسیران عراقی به تهران.

393 در بمباران مناطق مسکونی اهواز 10 تن شهید و 60 تن مجروح شدند.

394 هواپیماهای ایران فرودگاه و پالایشگاه "الدوره" بغداد و تأسیسات صنعتی غرب این شهر و تأسیسات و مخازن نفتی "بانمیل" را بمباران کردند. در پی این عملیات فرودگاه بغداد به روی همه پروازها بسته شد. یک هواپیمای خودی سقوط کرد. رادیو بی.بی.سی.: امروز بغداد بدون اخطار قبلی مورد حمله هوایی قرار گرفت.

395 نشریه لیبراسیون: عراق از عملیات ارتش خود بسیار راضی است. نیروهای ایرانی به عقب رانده شده‌اند.

396 نشریه "السفیر": عراق خواستار دخالت شورای امنیت برای پایان دادن به جنگ شد.

397 دولت فرانسه نگرانی خود را از مناقشه‌ی میان ایران و عراق و گسترش آن در منطقه، اعلام کرد. نشریه تایمز: یک هفته پس از تهاجم نیروهای ایرانی، شوروی هنوز عکس‌العمل رسمی نشان نداده است. وزیرخارجه‌ی هلند: در شش هفته‌ی آینده وزیران خارجه کشورهای عضو جامعه‌ی اقتصادی اروپا وضعیت جنگ و نقش کشورهای میانه‌رو عرب را مورد بررسی قرار خواهند داد.

398 تأثیر عملیات رمضان بر اتباع بیگانه شاغل در عراق. گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی از فرار اتباع مصر به کویت و درگیری آن‌ها با پلیس این کشور. آسوشیتدپرس: مقامات کره‌ی جنوبی طرح انتقال کارگران این کشور را در صورت اوج‌گیری جنگ تهیه کرده‌اند.

399 تلاش عراق برای برگزاری کنفرانس سران عدم‌تعهد در بغداد. دولت این کشور از روسای تشریفات هیئت‌های کشورهای غیرمتعهد دعوت کرد تا از محل اقامت سران و کاخ کنفرانس در بغداد دیدن کنند. طارق عزیز: تاکنون 50 کشور برای شرکت در کنفرانس غیرمتعهدها پاسخ مثبت داده‌اند.

400 روزنامه کویتی "السیاسه": دولت عراق در شرایط بحرانی کنونی مقدمات عفو و آزادی زندانیان کرد و کمونیست را فراهم کرده است. صدام دستور داده است که مأموران امنیتی در مورد استفاده از سلاح گرم برای سرکوب تظاهرات مسلمانان تردیدی به خود راه ندهند. اوضاع شهرهای شیعه‌نشین هر روز وخیم‌تر می‌شود.

401 مقاله‌ی مجله‌ی "ویزیون" چاپ آرژانتین درباره کمک کشورهای منطقه به عراق: 15 هزار سرباز از کشورهای عربی در جبهه‌های جنگ علیه ایران می‌جنگند. عربستان و کویت نصف هزینه‌ی جنگی عراق را می‌پردازند. مقاله نشریه‌ی تایمز مالی در بررسی اقدام‌های اردن در جنگ و منافع این کشور از این اقدام‌ها.

402 افزایش نرخ بیمه‌ی کشتی‌های نفت‌کش در منطقه.

403 امضای یک یادداشت تفاهم در زمینه همکاری‌های نفتی بین جمهوری اسلامی ایران و یمن جنوبی. تایمز مالی: بارگیری نفت ایران دچار تأخیر شده است.

404 گزارش رادیو امریکا از حملات اخیر ایران به عراق. نشریه فرانکفورتر الگماینه: عراق جنگ را شروع کرد تا ایران را تحت فشار قرار دهد ولی حالا اگر عراق بتواند مرزهای خود را حفظ کند، خوشحال خواهد شد. عراق در یک حالت بیچارگی به سر می‌برد و سعی دارد تا بصره را از دست ندهد. حمله مستقیم ایران به کشورهای حامی عراق، افزایش تبلیغات براندازی و آموزش به انقلابیون سایر کشورها، الهام گرفتن انقلابیون از ایران و دیکته کردن سیاست ضد امریکایی، خطرهایی است که نشریه "نیویورک تایمز" در مقاله‌ای ضمن بررسی تأثیر پیروزی ایران بر عراق، برشمرده است. نشریه "النهار": اگر عراق مقاومت نکند، حکومت اردن نیز سرنگون خواهد شد. گزارش روزنامه‌ی ایتالیایی "کوریره دلاسرا" از آخرین وضعیت جنگ ایران و عراق: بصره در محاصره نیست، نیروهای عراقی، ایرانی‌ها را عقب رانده‌اند.

405 کشف توطئه ترور سرهنگ صیاد شیرازی و سرپرست دایره سیاسی ـ ایدئولوژی لشکر 92 زرهی.

ضمیمه گزارش 390: نامه فرمانده تیپ ولی‌عصر به قرارگاه کربلا درباره عدم آمادگی یکی از گردان‌های تیپ2 از لشکر 21 حمزه.

جلد - عنوان کتاب: 
20- عبور از مرز
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: