مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

1 مرداد 1361

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

1
مرداد
1361

تاریخ قمری

2
شوال
1402

تاریخ میلادی

23
ژوئیه
1982
خلاصه روز: 

418 آغاز مرحله چهارم عملیات رمضان؛ ویژگی‌های این مرحله: محدودیت زمین منطقه عملیاتی و کاهش نیروهای عمل‌کننده، عدم موفقیت هر دو محور و عقب‌نشینی به مواضع اولیه. بررسی دلایل عدم موفقیت نیروهای عمل‌کننده. 

419 ورود شمار بسیاری از نیروهای نظامی مصری و سودانی به بغداد جهت شرکت در جنگ. گزارش روزنامه ایتالیایی "لارپوبلیکا" از کمک‌های امروز کویت و عربستان به حکومت عراق. گزارش دیگری درباره ورود 25 دستگاه خودرو حامل مهمات و تجهیزات نظامی از مرز اردن به عراق. 

420 گلوله‌باران شهرهای مرزی سرپل‌ذهاب و مهران به وسیله‌ی توپخانه‌های عراق. گزارش روزنامه کویتی "القبس" از بمباران شهرهای همدان و خرم‌آباد و به شهادت رسیدن استاندار همدان و 350 تن از پاسداران خرم‌آباد. 

421 گزارش امروز رسانه‌های همگانی جهان از عملیات اخیر ایران: گزارش روزنامه لوس آنجلس تایمز درباره تحولات اخیر جنگ به نقل از منابع رسمی ایران و عراق. واشنگتن پست نیز در گزارشی از عراق روند عملیات اخیر ایران را به سود عراق دانست. رادیو الجزایر: ایران سعی می‌کند بصره را از خاک عراق جدا کند ولی منابع عراقی می‌گویند که حمله ایرانی‌ها را دفع کرده‌اند. رادیو مراکش: دفع حملات ایران به دست نظامیان عراق. 

422 مقاله‌ی روزنامه لوس‌آنجلس تایمز درباره‌ی تحولات آینده جنگ و تأثیر این تحولات در منطقه، نظر مقام‌های دولت امریکا درباره‌ی عملیات اخیر ایران. 

423 "آیت‌الله موسوی اردبیلی" امام جمعه‌ی تهران: ما آغازگر جنگ نبودیم و در حال حاضر نیز به علت این‌که مناطق مرزی و شهرهای ما زیر آتش شدید توپخانه‌های ارتش عراق قرار دارد، جنگ را تمام‌شده تلقی نمی‌کنیم. اگر امنیت امریکا حفظ منافع آن کشور است، به نظر ما اشکالی ندارد به هم بخورد. امنیت منطقه متعلق به ساحل‌نشینان خلیج‌فارس است و دخالت امریکا امنیت این‌جا را به‌هم زده است. 

424 سفیر ایران در کویت ضمن تقدیم‌ پیام رئیس‌جمهور ایران به‌ امیر کویت، گفت: ما قصد جنگ با کویت را نداریم. 

425 فهد پادشاه عربستان‌سعودی خواستار پایان‌ جنگ ایران‌ و عراق و بازگشت مصر به‌ جمع کشورهای عربی‌ شد. 

426 بیانیه‌ی سازمان مجاهدین خلق به مناسبت سالروز تأسیس شورای ملی مقاومت: مرحله اول عملیات علیه جمهوری اسلامی، با ترور دو هزار تن از کادرهای ایران پایان یافته. مرحله‌ی دوم، تدارک برای قیام عمومی، در حال اجراست. نشر و گزارش رادیو سلطنت‌طلب‌ها از این بیانیه.

427 کمین نیروهای خودی در منطقه سقز علیه دو خودرو حزب دمکرات کردستان.

428 حزب دمکرات 18 تن از سربازان ارتش را آزاد کرد.

 

جلد - عنوان کتاب: 
20- عبور از مرز
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: