مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

7 مرداد 1361

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

7
مرداد
1361

تاریخ قمری

8
شوال
1402

تاریخ میلادی

29
ژوئیه
1982
خلاصه روز: 

494 ادامه‌ی مرحله پنجم عملیات رمضان: تیپ 27 حضرت رسول و تیپ 14 امام حسین در اولین ساعات در روی مثلثی‌ها الحاق کرده‌اند. تیپ 8 نجف و 17 علی‌بن‌ابی‌طالب نیز توانسته‌اند پس از پشت سر گذاشتن مشکلاتی الحاق کنند. خاک‌ریز شمالی منطقه عملیات تا صبح امروز احداث شد ولی از خاک‌ریز جنوبی فقط 100 متر باقی‌مانده بود. تلاش مضاعف دشمن برای جلوگیری از تکمیل خاک‌ریز و پایان موفقیت‌آمیز احداث خاک‌ریز جنوبی. ابهام بزرگ فرماندهان عملیاتی: چرا نیروهای عراقی همچنان در منطقه عملیاتی باقی‌مانده‌اند؟ روشن شدن ابهام: انتهای غربی خاک‌ریز شمالی به اشتباه، به جای انتهای مثلث سوم خط دفاعی به انتهای مثلث چهارم وصل شده و به این جهت ضلع غربی منطقه عملیات از ده کیلومتر به فراتر از 13 کیلومتر رسیده است. بنابراین نیروهای عراقی از یک دالان سه کیلومتری به راحتی پشت نیروهای خودی تردد می‌کنند. مشکلات ناشی از وجود نیروهای عراقی در منطقه متصرفه و عدم الحاق غرب منطقه عملیاتی. تصمیم قرارگاه کربلا برای حل کردن مشکل الحاق در این منطقه. تأخیر نیروهای ارتش در ورود به منطقه عملیاتی تا آخرین ساعات امروز.

495 گفته‌های سه تن از افسران عراقی اسیر شده در عملیات رمضان دربارة تلفات و خسارت‌های ارتش این کشور: تیپ 50 زرهی که بعد از عملیات بیت‌المقدس بازسازی شده بود، در عملیات رمضان به محاصره نیروهای ایرانی درآمد و 95 درصد از تجهیزات آن منهدم یا به غنیمت گرفته شد...

496 عراق برای دومین‌بار نیروهای احتیاط را به خدمت فراخواند؛ این‌بار 40 ساله‌ها!

497 مصاحبه رئیس ستاد مشترک ارتش پس از دیدار با امام: دفاع باید تا نابودی کامل صدام ادامه یابد... صلح با صدام خیانت است.

498 حرکت 64 دستگاه خودرو حامل تجهیزات نظامی از عربستان به عراق. گزارش روزنامه آلمانی "زوددویچه سایتونگ" و هفته نامه‌ی "بلیتز" هند از مجهز شدن عراق به سیستم‌های ضدهوایی ساخت آلمان و فرانسه، تانک‌های فرانسوی آ.ام.ایکس، جنگنده‌های میراژ، موشک‌های برزیلی و تانک‌های مدرن روسی.

499 شهادت 9 تن و جراحت 23 تن از مردم آبادان و خرمشهر براثر گلوله‌باران مناطق مسکونی این دو شهر.

500 خبرگزاری جمهوری اسلامی اسامی مناطقی را که هنوز در اشغال نیروهای عراقی هستند اعلام کرد: در مناطق میانی: ارتفاعات استراتژیک و پاسگاه‌های مرزی واوی، ربوت، انگیزه، سمیده، فکه و بیات...

501 تأثیر عملیات رمضان در آشفته شدن فعالیت‌های اقتصادی در منطقه جنوبی عراق: اتباع سوئیس، سوئد، لهستان، چین و کره جنوبی بصره را ترک کرده‌اند. وزیرخارجه‌ی ژاپن از شرکت‌های ژاپنی فعال در بصره خواست تا کارکنان خود را از این منطقه خارج کنند.

502 تردید در برگزاری کنفرانس عدم‌تعهد در بغداد. بنگلادش خواستار تغییر مکان تشکیل کنفرانس غیرمتعهدها از بغداد به مکان دیگر شد.

503 رئیس دانشکدة مطالعات بین‌المللی "امریکن یونیورسیتی": هدف اصلی ایران تأمین امنیت مرزها است نه تصرف خاک عراق. تحلیل غرب از تحولات ایران و توانایی‌های رهبری ایران در بسیج نیروها کاملاً اشتباه است.

504 انگلستان از شرکت تیم تیراندازی جانبازان ایرانی در مسابقات معلولان جلوگیری کرد. سرپرست تیم ایران: در حالی که اسرائیل در این مسابقات اقدام به تشکیل جلسة سیاسی کرده است، انگلستان تیم ایران را به جرم پخش کردن عکس، از مسابقات محروم کرد.

505 اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا ضمن تقبیح ضرب و شتم دانشجویان ایرانی زندانی در آلمان، خواستار آزادی آن‌ها شد.

506 در سه درگیری در مناطق مختلف کردستان، سه تن از فرماندهان عملیات سپاه به شهادت رسیدند: "حاجیان" فرمانده عملیات کامیاران، "کیا صادقی" فرمانده عملیات گردان جندالله ناحیه کردستان و "ابراهیم شجاعی" فرمانده عملیات بوکان.

507 افراد سازمان مجاهدین خلق یکی از اعضای سابق کمیته انقلاب اسلامی را ربودند. کشته شدن دو تن از اعضای این سازمان در درگیری‌های خیابانی. یک بمب 70 کیلوگرمی که افراد سازمان مجاهدین خلق آن را در میدان امام‌خمینی تهران جاسازی کرده بودند، کشف شد. یک بولتن محرمانه داخلی سپاه جزئیات اقدامات سازمان مجاهدین خلق برای خراب‌کاری در لشکر 92 زرهی و ترور چند تن از فرماندهان عالی‌رتبه را فاش ساخت.

ضمیمه گزارش 494: چگونگی نفوذ دستگاه‌های مهندسی به منطقه‌ی دشمن و شروع به کار نیروهای مهندسی برای احداث خاک‌ریز در دو جناح منطقه عملیاتی. مقاومت دشمن و کامل نشدن خاک‌ریز جناح چپ. تلاش دشمن برای ایجاد هر نوع مانع برای عدم موفقیت نیروهای خودی. تدبیر فرمانده تیپ 8 نجف برای تکمیل 100 متر خاک‌ریز باقی مانده. وصف وضعیت جسمانی حبیب‌الهی در بحبوحه‌ی کار به نقل از راوی قرارگاه فتح.

جلد - عنوان کتاب: 
20- عبور از مرز
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: