مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

17 شهریور 1361

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

17
شهریور
1361

تاریخ قمری

19
ذی‌القعده
1402

تاریخ میلادی

8
سپتامبر
1982
خلاصه روز: 

242 مرحله دوم عملیات نفوذی حسن بن علی(ع) در منطقه‌ی ایلام، 115 تن از نیروهای عراقی کشته یا مجروح شدند؛ گلوله‌باران شهر آبادان 8 شهید و 39 مجروح برجای گذاشت. ادعای سخن‌گوی نظامی عراق درباره‌ی انهدام یک کشتی ایرانی در نزدیکی چاه‌های نفتی اردشیر در منطقه‌ی خورموسی.

243 ورود 150 کامیون عراقی برای حمل سلاح به بندر شعبیه‌ی کویت؛ بارگیری 650 تانک از لهستان به مقصد کویت و عربستان برای ارسال به عراق.

244 وزارت بازرگانی امریکا اجازه‌ی فروش هواپیماهای جنگنده‌ی کوچک را به عراق صادر کرد. خبر یک بولتن داخلی سپاه درباره‌ی قصد عراق از تغییر کاربری هواپیماهای مسافربری به نظامی.

245 6 شهید یا مجروح در جاده‌ی هزارکانیان براثر انفجار مین؛ پاک‌سازی جاده‌ی سردشت ـ پیرانشهر و توابع سقز.

246 مصاحبه‌ی مطبوعاتی فرمانده سپاه پاسداران و فرمانده نیروی زمینی ارتش در ارومیه درباره‌ی هماهنگی عملیاتی سپاه و ارتش در عملیات غرب کشور علیه نیروهای مسلح غیرقانونی و اوضاع جبهه‌های جنگ در جنوب.

247 عناصر سازمان مجاهدین خلق در تهران دختری را که قبلاً عضو سازمان بود، به‌همراه پدر و مادرش به‌طرز فجیعی در منزلشان کشتند.

248 تیراندازی سرنشینان یک اتومبیل به مقر سپاه در آستارا و زخمی شدن نگهبان؛ ترور یک عضو سپاه در سنندج به‌دست عناصر سازمان مجاهدین خلق.

249 اجرای حکم اعدام 3 تن از عوامل بمب‌گذاری در ترمینال غرب و میدان نیاوران تهران.

250 برگزاری دومین جلسه‌ی دادگاه 6 تن از همدستان قطب‌زاده در دادگاه انقلاب ارتش.

251 گزارش روزنامه‌ی انگلیسی "لیست لویدز" درباره‌ی نحوه‌ی به کارگیری موشک‌های فرانسوی اگزوسه، بازتاب حملات عراق به بندر امام‌خمینی و ‌تأثیر نداشتن حملات عراق در میزان فروش نفت ایران.

252 گزارش روزنامه‌ی گاردین درباره‌ی تأثیر حملات هوایی عراق بر مرکز صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران؛ بیانیه‌ی شرکت بیمه‌ی لویدز انگلستان در مورد عادی بودن فعالیت‌ها در جزیره‌ی خارک.

253 ادامه‌ی بازتاب خبر غرق شدن یک کشتی ترکیه‌ای در آب‌های خلیج‌فارس توسط عراق در روزنامه‌های ترکیه؛ گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی در‌ این‌باره.

254 دیدار رهبران مذهبی بنگلادش با امام‌خمینی، تأکید بر مردمی بودن حکومت ایران، اتحاد تشیع و تسنن در برابر کفر و شرک، جنایات صدام و شرایط ایران برای پذیرش صلح، لزوم هدم رژیم اشغالگر قدس، یادآوری مجدد شکل‌گیری دولت صهیونیستی و تأکید بر نابودی اسرائیل از مهم‌ترین موضوعات سخنان امام بود.

 دیدار رهبران مذهبی بنگلادش با امام‌خمینی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

255 دیدار نماینده‌ی امام در جهاد سازندگی و اعضای شورای مرکزی جهاد با امام‌خمینی، تأکید ایشان بر رسیدگی به محرومان و مستضعفان.

256 گزارش‌هایی از تصویب طرح صلح مشترک خاورمیانه در کنفراس فاس که در آن موجودیت اسرائیل به طور تلویحی به رسمیت شناخته شده است، این طرح خواستار سرزمینی برای فلسطینیان در ساحل غربی رود اردن و نوار غزه است که مرکز آن بیت‌المقدس شرقی باشد؛ تصویب طرحی در پارلمان رژیم صهیونیستی و الحاق کرانه‌ی باختری رود اردن به این رژیم.

257 دیدار حافظ اسد و صدام حسین با میانجیگری رهبران عرب در حاشیه‌ی اجلاس کنفرانس سران عرب.

258 روزنامه‌ی دیلی تلگراف از افزایش قیمت نفت به‌دنبال اوج‌گیری تشنجات اخیر در جنگ ایران و عراق و تداوم حملات عراق به خارک خبر داد.

ضمیمه گزارش 250: گزارش روزنامه‌ی جمهوری اسلامی از برگزاری دادگاه امروز همدستان قطب‌زاده.

جلد - عنوان کتاب: 
21- عملیات مسلم بن عقیل
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: