مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس
 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

20 مهر 1365

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

20
مهر
1365

تاریخ قمری

7
صفر
1407

تاریخ میلادی

12
اکتبر
1986
خلاصه روز: 

375 تشریح جزئیات عملیات "فتح1" از زبان فرمانده کل سپاه:" نیروهای خودی با 180 کیلومتر نفوذ، شهر کرکوک عراق را به محاصره درآوردند. حدود 3000 گلوله خمپاره‌ 120 میلی‌متری و مینی‌کاتیوشا روی منطقه عملیاتی شلیک شد. "سخنگوی ستاد تبلیغات جنگ: عملیات "فتح1" نشان دهنده آمادگی عینی و بالقوه موجود در داخل خاک عراق است و می‌تواند سرنگونی رژیم صدام را نوید بدهد.

376 جلسه فوق‌العاده حزب بعث و شورای فرماندهی عراق و استانداران مناطق کردنشین به ریاست صدام.

377 وزیر اطلاعات عراق: کردهای تروریست از 20 سال پیش تاکنون وجود داشته‌اند و گهگاه گلوله‌‌ای از تفنگ‌های آنها خارج می‌شود، ولی در حال حاضر مقامات ایران این اقدامات را به حساب خود می‌گذارند. پیشروی ایرانی‌ها در داخل خاک عراق چیزی بیش از 10 تا 15 کیلومتر نبود.

378 سازمان مجاهدین خلق به انهدام مقر خود در کرکوک و کشته شدن 10 عضوش در عملیات "فتح1"، اعتراف کرد.

379 فرماندهی عالی جنگ از نیروهای عمل‌کننده "فتح1" تشکر کرد: پیشروی 180 کیلومتری و انتقال ده‌ها قبضه اسلحه و مهمات سبک و سنگین، با ادعای سلطه اطلاعاتی عراق سازگار نیست.

380 در دیدار وزیر سپاه با حافظ‌ اسد آخرین تحولات جنگ و عملیات فتح1 بررسی شد. حافظ اسد: ما همواره از روند گسترش توسعه روابط با ایران خشنود هستیم.

محسن رفیق دوست

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

381 بازتاب گسترده عملیات "فتح1" در رسانه‌های خارجی؛ رویتر: تأخیر عراق در تکذیب عملیات فتح1 نشان می‌دهد که در کرکوک عملیاتی انجام شده‌است. یونایتدپرس: ایران گفته بود که صدور نفت را متوقف خواهد کرد و با حمله به کرکوک به این تعهد جامه عمل پوشاند.

382 تهاجم هواپیمای عراقی به اصفهان و شیراز با استفاده از بمب‌های 750 پوندی و مدرن فرانسوی.

383 تهاجم ناموفق شش هواپیمای دشمن به پل‌های احداث شده روی اروندرود.

384 یک کشتی یونانی حامل نفت ایران، با موشک "اگزوسه" هواپیماهای عراقی، هدف قرارگرفت.

385 یک پایگاه در حومه ارومیه هدف حمله چته‌های حزب دمکرات قرارگرفت که در نتیجه 7 تن شهید و 10 تن اسیر شدند.

386 در سومین اعزام بزرگ استان کرمان، سه گردان تخصصی عازم جبهه‌های جنگ شدند.

387 رئیس اداره وظیفه عمومی: پرسنل وظیفه‌ای که سربازی آنها تا آخر امسال پایان می‌یابد، حداکثر دو ماه به خدمتشان اضافه می‌شود.

388 یکصدهزار تن دانش‌آموز و دانشجوی عراقی پس از طی دوره‌های آموزش، به شهرهای خود بازگشتند تا در صورت نیاز به جبهه‌های جنگ اعزام شوند. فیگارو: اکثر مردان در عراق به جبهه‌ها اعزام شده‌اند و زنان تنها مانده‌اند. مردم در خلوت بیزاری و خستگی خود را از جنگ حتی به خارجیان بازگو می‌کنند.

389 گزارش نیویورک‌تایمز از خطوط دفاعی عراق در طول مرز: با وجود تمامی تدابیر، بسیاری از مفسران نظامی از جمله افسران عراقی‌ هم این خطوط دفاعی را غیرقابل نفوذ نمی‌دانند. ممکن است ایران در نقطه‌ای از خط دفاعی عراق نفوذ کند و بار دیگر بخشی از خاک عراق را به تصرف درآورد.

390 اظهارات نماینده امارات در سازمان‌ملل درباره الزام هماهنگی دبیرکل این سازمان با شورای امنیت. نماینده امریکا در سازمان‌ملل: ما نمی‌توانیم ایران را مجبور به توقف جنگ کنیم.

391 وزیر امورخارجه ایتالیا گفت که این کشور در نظر دارد پس از عضویت در شورای امنیت سازمان‌ملل، پیشنهاد جدیدی را برای پایان جنگ ارائه کند.

392 نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی (آقای خلخالی): آنهایی که می‌گویند جنگ در خرمشهر تمام شده و دیگر احتیاج به جنگ دیگری نداریم، اگر در زمان حضرت علی(ع) در جنگ جمل و صفین بودند آیا همین اعتراض را به امام علی داشتند؟ فتح خرمشهر یعنی به دست آوردن آب و برق و سکنه 600 هزار نفری، پل سالم، اسکله سالم و انبارهای پر از اجناس… خرمشهر را زمانی به دست می‌آوریم که دیگر زیر آتش توپخانه عراق نباشد.

393 صوت البحرین: دو تن از علمای بحرین در جبهه جنگ علیه عراق به شهادت رسیدند.

394 اتهامات سران امریکا و شوروی علیه یکدیگر درباره شکست مذاکرات جنگ ستارگان؛ گورباچف: "رئیس‌جمهور امریکا حاضر نشد در ارتباط با جنگ ستارگان سازشی انجام دهد." ریگان: شوروی‌ها می‌خواستند ما را از انجام پروژه دفاع استراتژیک (جنگ ستارگان) به مدت 10 سال محروم کنند.

ضمیمه گزارش شماره 394: نقد رفتار امریکا در اجلاس ریکیاویک و مباحث مطرح شده در این نشست از زبان گورباچف.

جلد - عنوان کتاب: 
44- ماجرای مک فارلین
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: 

مطالب مرتبط