مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

28 مهر 1359

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

28
مهر
1359

تاریخ قمری

10
ذی‌الحجه
1400

تاریخ میلادی

20
اکتبر
1980
خلاصه روز: 

در بیست و نهمین روز، درگیری خیابانی در خونین‌شهر ادامه یافت و با وجود مقامات سرسختانه رزمندگان اسلام و تلفات سنگین نیروهای عراقی، فشار دشمن برای تصرف شهر ادامه پیدا کرد و نیروهای زرهی دشمن از طرف پل‌نو به سمت آبادان حرکت کردند. در محور آبادان، از نیمه شب، درگیری در کوی فرهنگیان و ایران گاز شروع شد و تانک‌های دشمن که تا فاصله 2 کیلومتری جاده ماهشهر ـ آبادان نفوذ کردند قوای زیادی را در پشتیبانی خود داشتند دشمن در محور آبادان دائم در حال تقویت نیروهایش بود. در محور سوسنگرد، عراقی‌ها تا دهلاویه پیشروی کرده، سلاح‌های سنگین مستقر کرده‌اند.

از سوی دیگر، با حمله نیروهای خودی به عراقی‌ها در دامنه ارتفاعات ا...‌اکبر، دشمن متوقف و تلفاتی به نیروهایش وارد شد. در محور سرپل‌ذهاب، طی درگیری‌هایی در ارتفاعات منطقه، نیروهای خودی موفق به دفع دشمن و وارد کردن تلفاتی به آنها شدند. همچنین در منطقه پیرانشهر تحرکات و درگیری‌هایی رخ داد. هواپیماهای دشمن، خارک، آبادان و اهواز را مورد هجوم قرار دادند و خساراتی وارد کردند. نیروی هوایی ارتش جمهوری‌اسلامی طی عملیاتی مواضع ستون‌های نظامی و پایگاه‌های دشمن را بمباران کردند.

روزشمار سیاسی 59/7/28

امام‌خمینی متکی‌بر اصل «دفع تجاوز در اسلام» قتال با صدام را وظیفه همه مسلمین اعلام کردند و با اظهار تأسف از موافقت و پشتیبانی برخی دولت‌های اسلامی با رژیم عراق، خواستار محاکمه صدام شدند. از سوی دیگر، صدام تجاوز به جمهوری‌اسلامی را دفاع از عراق و امت‌عرب و هموار کردن راه پیروزی اعراب اعلام کرده و بر ماهیت قومی جنگ تاکید می‌کند. دبیر‌کل کنفرانس کشورهای اسلامی به فعالیت‌های میانجی‌گرانه خود شدت بخشیده و خواستار تشکیل هیأتی از رؤسای کشورهای اسلامی و تلاش آنها برای خاتمه جنگ گردیده است. امریکا و متحدان غربی آن در ناتو حضور نظامی خود را در منطقه به بهانه پر‌کردن خلأ ناشی از سقوط شاه ایران و حفظ امنیت تنگه‌هرمز افزایش داده‌اند.

شرح روز: 

حملات و درگیری‌های زمینی

جبهه جنوبی

در خونین‌شهر زد و خوردهای خیابانی ادامه دارد. نیروهای زرهی دشمن از جانب پل‌نو به طرف آبادان در حرکتند و نیروهای پیاده آنها از ناحیه‌ی گمرک تا پشت جاده کمربندی و در خانه‌های کوی طالقانی مستقر هستند.

گزارش واحد اطلاعات سپاه حاکی است: «درگیری در خرمشهر خیلی شدید است. دشمن از طرف بندر تا سپاه سابق و از طرف راه‌اهن تا کوی طالقانی و جاده کمربندی پیش آمده است. بی‌سیم دشمن تعداد تلفات عراقی‌ها را 500 نفر ذکر کرده است و خواستار عقب‌نشینی شده که اجازه داده نشده است. نیروی پیاده مهاجم دشمن به خرمشهر بیش از هزار نفر است.” نیروی کمکی خودی به خرمشهر رسیده، ولی خمپاره و مهمات خمپاره 120 هنوز نرسیده است. این روزها بیشترین تلاش دشمن برای رسیدن به مسجد‌جامع ـ که مرکز و محور و پشتوانه مقاومت رزمندگان است ـ و پل خرمشهر به اوج خود رسیده است و بیشترین نیروها و امکانات در این دو محور به کار گرفته می‌شود.

همچنین نیروی دریایی ارتش، ساعت 10 امروز اعلام کرد: «دشمن به طرف پل خرمشهر در حرکت است.» در محور آبادان، از نیمه‌شب گذشته در کوی فرهنگیان و ایران گاز، نیروی خودی و دشمن درگیر بودند و شهر زیر آتش توپ و خمپاره قرار داشته است.

به گزارش سپاه آبادان: « تانک‌های دشمن روی جاده آبادان ـ ماهشهر به فاصله‌ی 2 کیلومتری آبادان نفوذ کرده‌اند و پشت‌سر آنها به فاصله 30 کیلومترنیروهای عراقی مستقر هستند. نیروهای کمکی دشمن از پلی که در سلمانیه روی رودخانه کارون زده‌اند، دائماً وارد جبهه می‌شوند. تانک‌های دشمن در جبهه خرمشهر از جاده خاکی منشعب از پلیس راه در قسمت کم‌عرض رودخانه کارون پل شناور شده‌اند و به طرف نیروهای مستقر در جاده ماهشهر پیش می‌روند.»

ستاد مشترک ارتش

ضمن اعلام خبر: « بعدازظهر امروز جاده قدیم آبادان لحظاتی آرام بود که مردم با ماشین و پیاده شهر را ترک کردند.»

هشدار می‌دهد که: شهر آبادان در محاصره نیروهای دشمن است و اگر نیروهای خودی پشتیبانی نشوند، وضعیت شهر به خطر خواهد افتاد. گزارش منابع موثق حاکی از استقرار واحدهایی از دشمن در روستاهای رحمانیه قدیم و رحمانیه کعبی، غرب کارون و اواسط فاصله اهواز ـ آبادان است که تعدادی ضدانقلاب نیز با آنها همکاری نزدیک دارند. از سوی دیگر دشمن در تلاش است با فشار آتش توپخانه باعث تخلیه روستای نثاره شود که به فاصله کمی از روستاهای مذکور و در شرق کارون واقع شده است. اهالی این روستا پشتیبان جمهوری‌اسلامی هستند و در نزدیکی آن جنگل انبوهی است که برای استتار بسیار مناسب است.

در محور سوسنگرد « نیروهای عراقی ـ که قبلاً در سابله (بین سوسنگرد و بستان) مستقر بودند ـ امروز تا قریه دهلاویه (8 کیلومتری سوسنگرد) پیشروی کرده، تعدادی خمپاره‌انداز و سلاح‌های دیگر در خط مقدم و حدود 15 نفربر در عقب آن مستقر نموده‌اند و با پشتیبانی توپخانه مستقر در بستان پیشروی می‌کنند. دشمن از این طریق قصد تصرف مواضعی را در سوسنگرد دارد که بتواند نیروهای خود را به طرف اهواز حرکت دهد.»

در شمال سوسنگرد «حدود ساعت 11، نیروهای خودی در دامنه کوه‌های ا...اکبر (حاشیه رودخانه کرخه) به نیروهای عراقی ـ که شب گذشته با شدت و سرعت آنجا را تصرف نمودند ـ حمله و با وارد کردن تلفاتی، تعدادی تانک و خودروی آنها را منهدم نموده، از ادامه پیشروی‌شان جلوگیری کردند. اما دشمن باز برای پیشروی تلاش می‌کند.»

جبهه میانی و شمالی

در جبهه سرپل‌ذهاب، به گزارش ژاندارمری کرمانشاه: « واحدهای عراقی در اطراف ارتفاعات دشتک، موش‌کور و سرآب‌گرم به نیروهای خودی حمله کردند که با رشادت یگان‌های خودی، تلفات سنگینی به آنها وارد شد و مجبور به عقب‌نشینی شدند.»

به گزارش سپاه غرب کشور: « گروهک ضدانقلاب حزب رزگاری در اطراف کامیاران، کانی گرمله و کوه‌ ویس مستقر و به سلاح‌های خمسه‌خمسه مجهز شده‌اند. این گروهک عده‌ای را نیز برای همکاری به عراق فرستاده است.»

پادگان سقز اعلام کرد: «افراد مسلح ضدانقلاب برای حمله به شهر بوکان و ترجان سازماندهی شده و در آبادی‌های اطراف، برای محاصره و ورود به شهر، مستقر گردیده‌اند.» امروز برای مقابله با هرگونه اقدامی توسط گروهک‌های مسلح در مناطق جنگی شمال‌غرب کشور، از سوی ستاد مرکزی سپاه، دستور برخورد شدید داده شد.»

ستاد مشترک ارتش اعلام کرد: « 1 ـ عوامل اطلاعاتی ارتش عراق با نفوذ به خاک ایران، تحت حمایت برخی اکراد داخلی، در منطقه جلدیان مستقر گردیده‌اند و بی‌سیمی در اختیار آنها قرار گرفته که بتوانند با اربیل و حاجی‌عمران (از مناطق عراق) ارتباط برقرار کنند. 2 ـ امروز دو واحد کماندو و یک آتشبار توپخانه دشمن از لشکر8 اربیل به منطقه حاجی‌عمران اعزام شدند که قصد حمله‌ی مجدد به یگان‌های ایرانی در منطقه پیرانشهر را دارند. 3 ـ صبح امروز نیروهای عراقی به برخی مواضع ایران در منطقه جلدیان حمله کردند. ضمناً عوامل عراقی مقیم منطقه طی تماس با آنها، از لشکر 8 خواسته‌اند آتش خود را متوجه پادگان پیرانشهر نماید. 4 ـ دولت عراق طی پیامی از حزب دمکرات کردستان ایران خواسته که حملات چریکی خود را هرچه شدیدتر ادامه دهند.»

«عصر امروز 2 گروهان پیاده خودی به کردهای مسلح طرفدار عراق، مستقر در ارتفاعات و محورهای اصلی پیرانشهر به طرف حاجی‌عمران، حمله کرده و خسارات زیادی به آنها وارد نمودند که در پی آن شورشیان به منطقه تمرچین و کلات‌رس فرار کردند.»

حملات و اقدامات هوایی

خارک: صبح امروز دو میگ عراقی به خارک حمله و با شلیک آتشبارها فرار کردند.

آبادان: ساعت 22 شب گذشته، میگ‌های عراقی به آبادان حمله کردند و پارک آبادان و گارد ساحلی را هدف قرار دادند.

آبادان: ستاد مشترک شورای عالی دفاع اعلام کرد: در جریان تجاوز امروز میگ‌های عراقی به حریم آبادان و خرمشهر دو میگ متجاوز در نتیجه آتش ضدهوایی ساقط شد و خلبانان آن به هلاکت رسیدند.

اهواز: صبح امروز یک هواپیمای دشمن به دو کیلومتری پل تصفیه شکر حمله کرد که بر اثر بمباران آن، چند نفر شهید و زخمی شدند و دو خودرو سوخت.

تهران: به گزارش وزارت خارجه، سفارت عراق دستگاهی نصب کرده که با آن می‌توان هواپیماهای تی‌توپولف را هدایت و قسمتی از رادارها را کور کرد. دستگاه اصلی داخل سفارتخانه است و جعبه کوچکی مربوط به این دستگاه روی آنتن پشت‌بام نصب شده است.

خلاصه اطلاعیه‌های ستاد مشترک ارتش

اطلاعیه 204

... نیروهای دشمن امروز با سلاح‌های سنگین و توپخانه، آبادان را زیر آتش شدید قرار دادند. نیروهای مسلح و نیروهای مردمی با اجرای آتش متقابل از پیشروی مزدوران عراق به شهر آبادان جلوگیری کردند. رزمندگان هوانیروز طی یک عملیات، 6 تانک، 5 خودرو و 4 سنگر دشمن را در منطقه آبادان منهدم کردند. در خرمشهر نبرد خانه به خانه ادامه دارد. رزمندگان نیروی دریایی با اشکال مجروحین را تخلیه می‌کنند.

اطلاعیه 206

... دلاوران هوانیروز از بامداد امروز در جبهه‌های غرب و جنوب توانستند 5 تانک، 10 خودرو، دو قبضه توپ و چند سنگر تانک و نفرات دشمن را نابود کنند. در این حملات حدود 200 مزدور عراق به هلاکت رسیدند: در عملیات امروز هوانیروز، 2 هلی‌کوپتر مورد اصابت گلوله‌های دشمن قرار گرفتند. صدمات وارده جزیی است...

 اطلاعیه 208

دلاوران نیروی هوایی ارتش در حملات خود از ساعت 7 روز 59/7/28 تا ساعت 7 روز 59/7/29، خسارات زیر را به دشمن وارد کردند. 1 ـ ستون‌های نظامی دشمن مستقر در اطراف خرمشهر، اروندرود و پادگان دژ خرمشهر و همچنین تعدادی تانک و خودروهای زرهی دشمن در جاده آبادان ـ اهواز هدف قرار گرفتند. 2 ـ در غرب اهواز به نیروهای عراقی خساراتی وارد شد و تعدادی تانک و خودرو هدف قرار گرفتند. 3 ـ رادار زبیده در خاک عراق 70% تخریب گردید و به تعدادی خودروهای زرهی در جاده و به پالایشگاهی در 13 کیلومتری زبیده خسارت وارد آمد. 4 ـ به سایت‌های سام و نفرات دشمن حمله شد و نیز در منطقه ایلام به قوای عراق خساراتی وارد و یک رادار دشمن 100% تخریب شد. 5 ـ انبارهای مهمات شرق سلیمانیه عراق 40% تخریب و تأسیسات کنار آن 100% منهدم گردید. 6 ـ در منطقه غرب به تعداد زیادی وانت‌بار که به سمت ایران حرکت می‌کردند، حمله شد که نابود شدند.

اطلاعیه 210

... رزمندگان هوانیروز امروز به یگان‌های پیاده دشمن در منطقه کوه ا... اکبر در جبهه سوسنگرد تاخته و سه خودروی نفرات دشمن را منهدم ساختند.

اطلاعیه 212

... دلاوران هوانیروز در روز 7/28 با ضربات مهلکی که به دشمن وارد ساختند، موفق شدند در نقاط مختلف جبهه‌های نبرد 3 قبضه توپ، 13 تانک و 23 خودروی حامل مهمات و سوخت و یک دستگاه بولدوزر نیروهای عراق را منهدم نمایند. در این عملیات بیش از 150 نفر از نیروهای دشمن به هلاکت رسیدند.

اطلاعیه‌... دلیران نیروی هوایی ارتش، ظرف روز 28 مهر، بر نیروهای دشمن پیاپی یورش بردند و فعالیت‌های زیر را انجام دادند: 1 ـ انهدام قسمتی از یگان‌های زرهی و تدارکاتی دشمن در غرب کشور و همچنین انهدام یک ستاد عملیاتی نیروهای بعث در پشت رودخانه اروند مستقر در خاک عراق 2 ـ انهدام نیروهای دشمن در غرب حلینیه در خاک عراق 3 ـ انهدام قسمتی از ستون‌های زرهی و توپخانه دشمن در نوارهای مرزی در غرب و جنوب کشور 4 ـ انهدام قسمتی از نیروهای دشمن در نوار مرزی غرب اهواز و حوالی خرمشهر 5 ـ انهدام قسمتی از نیروهای توپخانه و زرهی دشمن مستقر در منطقه خرمشهر 6 ـ انهدام قسمتی از واحدهای توپخانه ضدهوایی در حوالی آبادان و اطراف جاده اهواز ـ آبادان و همچنین نابود کردن تعدادی تانک دشمن روی جاده آبادان 7 ـ به هلاکت رسانیدن قسمتی از نیروهای دشمن در اطراف رودخانه کرخه.

اطلاعیه 215

در مورخه 59/7/28، هنگامی که مزدوران عراق در منطقه مرزی غرب مشغول حفر کانال و ساختن استحکامات و پیاده کردن نیرو بودند، مزدوران غیور ژاندارمری بر آنان تاختند و ضمن انهدام بولدوزر و خودرو و دو دستگاه کمپرسی حامل مهمات، تعدادی از نفرات قوای کفر را به هلاکت رساندند.

خلاصه بیانیه نظامی عراق

بیانیه 90

... نتیجه فعالیت‌های نظامی واحدهای ما در مناطق عملیاتی دیشب و بامداد امروز به این شرح است: خسارات دشمن: 132 کشته، انهدام 8 تانک، دو پایگاه موشکی، 2 خودروی حامل مهمات، به غنیمت گرفتن یک انبار بزرگ مخابرات، چهار مخزن مهمات، 50 خودرو سالم، دو خوروی حامل مهمات، 3 توپ صحرائی و تعدادی توپ 106. خسارات ما: 24 کشته، 2 خودرو.

هوایی: یک فروند هواپیمای دشمن در منطقه مرکزی جبهه سرنگون گردید.

بازتاب حملات و درگیری‌ها

رادیو لندن: آخرین گزارش‌ها حاکی است که از سرعت پیشرفت نیروهای عراقی برای تصرف شهر آبادان کاسته شده زیرا حملات هوایی ایران باعث عقب‌نشینی نیروها شده است. هواپیماهای ایرانی یک پل موقت نیروبر را که عراقی‌ها روی کارون ساخته و به هنگام خروج از خرمشهر مورد استفاده قرار می‌دادند ـ بمباران کردند. طرفین یکدیگر را زیر آتش توپخانه و خمپاره قرار داده‌اند. عراق می‌گوید سربازان آن کشور مشغول تصفیه خرمشهر از باقی‌مانده نیروهای ایران هستند که همچنان مقاومت می‌کنند.

رادیو کلن:... جنگ میان دو طرف همچنان بی‌وقفه در جریان است. طبق بررسی‌های اولیه حدود یک‌هزار نفر از مردم غیرنظامی کرمانشاه در اثر حملات جنون‌آمیز هواپیماهای عراقی کشته شده و تعداد بی‌شماری زخمی شده‌اند. توپخانه سنگین عراق و واحدهای موشکی این کشور بی‌وقفه شهرهای آبادان و خرمشهر را زیر آتش گرفته‌اند و تعداد زیادی از مردم غیرنظامی را به هلاکت رسانده‌اند.

طبق گزارش‌های رسیده، مقاومت، مردم و نیروهای نظامی ایران در خرمشهر ـ که جنگ به حالت خانه به خانه و تن به تن رسیده ـ بی‌وقفه ادامه دارد.

رادیو اسرائیل: تانک‌های عراقی که داخل خوزستان هستند، تا پل بهمن‌شیر ـ در حومه آبادان ـ پیش رفته‌اند، ولی ورودشان به آبادان همچنان بی‌نتیجه مانده است.

جمهوری‌اسلامی ایران

بیانات امام‌خمینی در جمع سفرای کشورهای اسلامی:... مشکل بزرگ مسلمین این است که قرآن کریم را کنار گذاشته‌اند و تحت لوای دیگران درآمده‌اند... دولت غاصب صدام بدون یک عذر موجهی در بین تمام دول عالم، بدون اطلاع و بدون سابقه با (از) دریا و هوا و زمین هجوم کرد بر ایران و به خیال خودش می‌خواست که کشورگیری کند و خلافت مسلمین را، یک آدمی که به اسلام اعتقاد ندارد، ریاست مسلمین را به دست بگیرد... بر کدام مملکت اسلامی پوشیده است این معنا که صدام به مابغی کرده است و طغیان کرده است و ظلم کرده است و هجوم کرده است؟ چرا ممالک اسلامی به آیه شریفه‌ای که می‌فرماید « فقاتلوا التی حتی تفی الی امر الله » عمل نمی‌کنند؟ مع‌الاسف بعضی از ممالک اسلامی.. با او اعلام موافقت می‌کنند یا بعضی پشتیبانی می‌کنند... مع‌الاسف گمان می‌کنند بعضی که ما منزوی شده‌ایم به واسطه مخالفت با آمریکا، خیر، آمریکا منزوی شد. میزان ملت‌هاست. شما سر نیزه را از روی ملت‌ها بردارید و مردم را آزاد بگذارید، ببینید کی منزوی است؟ ما همچو سیلی خواهیم زد به صدام و حزب بعث عراق که دیگر بلند نشود از جای خودش.. صدام باید محاکمه بشود، همان‌طوری که کارتر باید محاکمه بشود. او برای نفع خودش عمل می‌کرد و این ملعون برای نفع امریکا عمل می‌کند... ما چه پیروز بشویم در عالم ماده و چه غلبه کنیم، غلبه با ماست. پیغمبر اسلام هم در بعضی از جنگ‌ها شکست خورد، لکن غلبه با او بود... ما این که می‌گوئیم باید انقلاب ما به همه جا صادر بشود، این معنی غلط را از او برداشت نکنند که ما می‌خواهیم کشورگشایی کنیم... معنی صدور انقلاب ما این است که همه ملت‌ها بیدار بشوند و خودشان را از این گرفتاری که دارند و از این تحت سلطه بودنی که هستند و از این که همه مخازن آنها دارد به باد می‌رود و خودشان به نحو فقر زندگی می‌کنند، نجات بدهند.

بیانات امام خمینی خطاب به حبیب شطی (دبیرکل کنفرانس کشورهای اسلامی): الان جنگ در ایران است و این خود دلیل بر تهاجم آنها بر ماست و اگر ما مهاجم بودیم، در عراق بودیم. بدون هیچ سابقه و بدون هیچ دلیلی با پایمال کردن تمام مواضع بین‌المللی، صدام اقدام کرد بر هجوم به ایران...مسأله‌ی نزاع بین حکومت و حکومت نیست، مسأله هجوم یک بعث عراقی غیرمسلم است بر یک حکومت اسلامی و این قیام کفر علیه اسلام است و بر همه مسلمین، قتال با او واجب است، اگر مسلمین تکلیف خودشان را عمل کنند، ما هرگز بنا نداریم در مملکت دیگری دخالت کنیم... تجاوز او بر ملت خودش بیشتر از تجاوزی است که بر ما کرده است. بر ما و شما و همه مسلمین واجب است که او را سر جایش بنشانید و خساراتی را که بر عراق و ایران، وارد شده از او مطالبه کنید. ما دعوا با کسی نداریم، لکن خسارات عراق و ایران را مطالبه می‌کنیم... در پایان این دیدار آقای حبیب شطی از امام پرسید: آیا اجازه می‌دهند که عده‌ای از رؤسای دولت‌های اسلامی در رأس هیأتی جهت بررسی به ایران بیایند و با شما دیدار کنند امام در پاسخ فرمودند: برای رسیدگی به جنایات صدام، آمدن به ایران مانعی ندارد.

عراق صدام: عراقی‌ها نه تنها از مرزهای عراق دفاع می‌کنند، بلکه آنها یک حمله نژادپرستانه و کینه‌جویانه به جناح شرقی امت را دفع می‌نمایند و... درهای پیروزی را به روی اعراب باز می‌کنند و راه‌ها را برای فلسطین و جولان و همه سرزمین‌های عربی غصب شده، هموار می‌سازند.... جهان نقطه‌نظرهای ما را شنید و آن را پذیرفت و برای او مسلم شد که کی بر حق است و کی بر باطل، ولی متجاوزان فارسی به تجاوز خود ادامه دادند وعراق را مجبور کردند به جنگ ادامه دهد.

فرستاده صدام به توکیو: عراق در جنگ پیروز است، ولی مایل است میانجی‌گری و حکمیت هر کشوری را بپذیرد. عبدالوهاب محمود، وزیر آبرسانی عراق برای دیدار از هشت کشور امریکای لاتین، به منظور تشریح دیدگاه‌های کشورش در جنگ با ایران، بغداد را ترک گفت. وی از کوبا، مکزیک، گواتمالااکوادور، ونزوئلاء، جامائیکا و آرژانتین دیدار خواهد کرد.

تلاش‌های صلح

حبیب شطی، در ملاقات با امام خمینی: من طرحی دارم و آن این که اجازه بفرمایید هیأتی از رؤسای کشورهای اسلامی تشکیل شود که شما و طرف دیگر رای توافق دهید و مسئولیت پایان بخشیدن به جنگ را به عهده آنان گذاشته تا جنگ پایان یابد و سپس مذاکرات طرفین شروع شود. به نظر من الان وقت آن است که جنگ پایان یابد و پس از مذاکره و وقتی معلوم شد عراق است که می‌خواهد به جنگ ادامه دهد، آن وقت بر امت اسلامی است که علیه تجاوزگری‌های عراق قیام کنند.

حبیب شطی: این جنگ برخلاف اصول همبستگی ملل اسلامی بوده و هدف اصلی ما برقراری صلح است و ما خود را ملزم می‌بینیم که با دو طرف جنگ صحبت کنیم.

مواضع و اقدامات کشورها

کارتر: ایالات متحده با برتری هوایی و دریایی خویش قادر است تنگه‌هرمز را همچنان باز نگه دارد... دولت آمریکا تجهیزات و مهمات 13 هزار تفنگدار دریای و 500 فروند هواپیما را تامین و در عین حال تسهیلات نظامی مربوط به استفاده از این نیروها را در منطقه میسر کرده است.

شاه اردن در جمع افسران این کشور: ارتش عربی ما... به خاطر وحدت عرب جنگ‌هایی کرده و وظیفه خود را در هر نبرد و هر رویارویی با خطر، در قسمت‌های مختلف میهن بزرگ عرب انجام داده است. هنگامی که خطر متوجه هر قسمتی از جهان عرب شود، مجموعه‌ی ما را تهدید می‌کند. بنابراین وظیفه فداکاری و امانت ما را ملزم می‌سازد تا روش مردانه و شرافتمندانه‌ای برای یاری برادران خود در عراق برای استرداد حقوق تاریخی مشروع در سرزمین و آب‌های خود و بازگشت سرزمین‌های اشغال شده در فلسطین، قدس و سایر حقوق غصب شده عربی در پیش گیرید.

تحلیل‌ها و تفسیرها

نیویورک تایمز: جنگ یک ماهة ایران و عراق باعث ایجاد شکاف در جبهه اعراب شد... میان کشورهای عربی از مدیترانه تا خلیج‌فارس بر حسب جانبداری از هم نژاد عرب خود در عراق و با حمایت از مسلمانان ایران شکاف افتاده است.

رادیو امریکا:

... از شروع منازعات ایران و عراق یک‌سری مبادله و تبادل‌نظر پشت پرده میان هم‌پیمانان امریکا و کشورهای خلیج‌فارس به عمل آمده است. در نتیجه این تماس‌ها اینک ناوگانی مرکب از حداقل شصت فروند از کشتی‌های جنگی امریکا، انگلستان، فرانسه واسترالیا برای حفاظت از نفت‌کش‌ها در خلیج‌فارس و تنگه‌هرمز مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف دیگر این است که ایران و عراق از گسترش جنگ بر حذر داشته شوند... به نظر مقامات واشنگتن دلیل اصلی جنگ ایران و عراق دگرگونی توازن قدرت در منطقه در نتیجه سقوط رژیم شاه و ظهور عراق قوی‌تر از قبل است. وحشت رهبری عراق از انقلاب اسلامی ایران نیز دلیل دیگر است. هیچیک از طرفین مخاصمه قادر به پیروزی در جنگ و در عین حال آماده سازش یا مصالحه یا تسلیم هم نیستند.

 

جلد - عنوان کتاب: 
10- هجوم سراسری
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: