مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

9 آبان 1359

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

9
آبان
1359

تاریخ قمری

21
ذی‌الحجه
1400

تاریخ میلادی

31
اکتبر
1980
خلاصه روز: 

69 اجرای آتش سنگین روی شهر آبادان، عبور نیروهای دشمن از بهمن‌شیر و ورود به شهر از کوی ذوالفقاری، مقاومت نیروهای خودی و انهدام وسیع نیروهائی که از بهمن‌شیر گذشته بودند.

70 آتش دشمن روی اهواز بعد از دو روز آرامش ـ آتش نیروهای خودی روی ادوات زرهی و نیروهای دشمن مستقر در منطقه سوسنگرد.

71 تلاش ناموفق نیروهای عراقی در عبور از کرخه و تهدید دزفول و اندیمشک.

72 کاهش تحرک دشمن در جبهه میانی و ادامه گلوله‌ باران شهرها دراین منطقه.

73 بحران ضدانقلاب در جبهه شمالی: تخلیه سقز و متقابلاً تجمع نیروهای ضدانقلاب در آن ـ تجمع نیروهای ضدانقلاب در اطراف سنندج، مهاباد، بانه و مریوان و نیز در اطراف جاده‌های کامیاران، سنندج و مریوان ـ حمله به فرودگاه سنندج.

74 اسارت وزیر نفت جمهوری اسلامی، محمدجواد تندگویان در جاده اهواز ـ آبادان.

اسارت وزیر نفت جمهوری اسلامی، محمدجواد تندگویان در جاده اهواز ـ آبادان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

75 اظهارات اما‌م ‌جمعه تهران درباره‌ی شرایط فرماندهان جنگ و گزارش وحشی‌گری دشمن در دزفول و سوسنگرد.

76 تشکیل شورای عالی دفاع به ریاست نخست وزیر، اعتراض رئیس جمهور و تایید وی توسط روزنامه میزان و رادیو کلن، متهم شدن جناح سیاسی مقابل بنی‌صدر به تضعیف روحیه ارتش.

77 اعتراض دانشجویان ایرانی در فرانسه نسبت به فروش 60 فروند جنگنده میراژ به عراق و خشونت پلیس.

78 به گفته وزیر بازرگانی عراق سفارت عراق در لیبی و سوریه تعطیل شده‌است چون این دو کشور به ایران کمک می‌کنند.

79 ملاقات آقا شاهی وزیر خارجه پاکستان و رئیس وقت کنفرانس وزرای خارجه کشورهای اسلامی با وزیر خارجه عراق در بغداد جهت تبادل ‌نظر پیرامون تلاش‌های صلح.

80 دو نظر درباره روابط شوروی و عراق. رادیو امریکا: روابط شوروی و عراق سرد است و تجهیزات تازه داده نمی‌شود. الخلیج: تمام نیازهای عراق با آگاهی و سازماندهی شوروی از طریق دیگر کشورهای بلوک‌کمونیسم به عراق می‌رسد.

81 وضع کنونی، چگونگی تداوم و آینده جنگ در تحلیل الثوره، ارگان حزب بعث عراق، روزنامه امریکایی هرالد تریبیون، روزنامه فرانسوی گاردین، صدای امریکا رادیو کلن و روزنامه لوموند.

82 حمایت شیخ‌کوشک امام‌ جمعه قاهره از ایران اسلامی و محکوم کردن عراق و حامیان عرب آن، امریکا و شوروی در اقدام علیه کشوری که از آن بانک الله‌اکبر بلند است و اعلام نموده است که حکومت تنها از خدای واحد قهار است.

83 رادیو مونت‌کارلو: احتمال آزادی گروگان‌ها تا چهار روز دیگر زیاد است. مقادیری سلاح به یونان برده شده تا وقتی گروگان‌ها آزاد شدند به ایران ارسال شود.

ضمیمه خبر شماره 70: عبور عراق از بهمن‌شیر، ورود به آبادان از کوی ذوالفقاری، شکل‌گیری مقاومت خودی، شکست عملیات عراق و محاصره و انهدام نیروهای نفوذ کننده به جزیره آبادان و نهایتاً نجات آبادان از سقوط، به روایت سه شهید.

جلد - عنوان کتاب: 
11- هویزه آخرین گام های اشغالگر
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: