مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس
 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

13 بهمن 1361

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

13
بهمن
1361

تاریخ قمری

18
ربیع‌الثانی
1403

تاریخ میلادی

2
فوریه
1983
خلاصه روز: 

467 طرح مانور عملیات والفجر به مراحل نهایی نزدیک می‌شود. گزارش غلامعلی رشید در جلسه‌ی فرماندهان از جزئیات طرح مانور: قرارگاه کربلا در مرحله‌ی اول از 3 محور چومو، خال و رشیده خط را می‌شکند و در عمق تا کانال‌های آخر را پاک‌سازی می‌کند. وی درباره‌ی ورود به شهر حلفائیه پیشنهادهایی مطرح کرد. احمد کاظمی ضمن اظهار نگرانی از امکان هلی‌برن نیروهای لشکر8 نجف از هور به غزیله، بار دیگر نیاز لشکر8 نجف به 70 دستگاه نفربر را یادآوری کرد. گزارش علیرضا عندلیب‌ از استعداد دستگاه‌های مهندسی قرارگاه‌ها.

468 عملیات محدود نیروهای لشکر27 حضرت رسول(ص) رو به روی پاسگاه دویرج و گرفتن 10 اسیر از نیروهای عراقی.

469 در حمله‌ی هواپیماهای عراقی به شهر دهلران، 58 تن زخمی و شهید شدند و 6 خودرو آسیب دید. در گلوله‌باران شهرهای آبادان و خرمشهر 2 منزل مسکونی آتش گرفت و 5 منزل مسکونی نیز ویران شد.

470 در حمله‌ی نیروهای مسلح غیر قانونی به پایگاه کوره در محور میاندوآب ـ مهاباد یک تن از نیروهای خودی زخمی شد. درخواست امان‌نامه‌ی 5 تن از افراد وابسته به گروه کومه‌له و حزب دمکرات از نیروهای سپاه در سنندج، سردشت و پایگاه دانیکش در غرب سنندج. ژاندارمری جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد 160 نفر از اعضای گروه‌های مسلح غیرقانونی در روستای میرکی در شمال سنندج اقدام به اخاذی (مبلغ 80000 تومان) کردند.

471 دست‌گیری یکی از وابستگان سازمان مجاهدین خلق در آستانه که از عوامل اصلی ترور شهید اکبر شکرگزار مسئول اطلاعات سپاه آستانه بود.

472 توضیحات فرمانده سپاه سیستان و بلوچستان در خصوص عملکرد سپاه درباره‌ی ایجاد پایگاه‌های بسیج، اعزام نیرو به جبهه و مقابله با نیروهای محارب.

473 به گزارش کیهان، در جلسه‌یی با حضور استاندار مازندران‌ و تنی چند از مسئولان این استان موضوعات مختلف مربوط به بازسازی سوسنگرد بررسی شد. شرح اهم فعالیت‌های ستاد بازسازی و نوسازی مناطق جنگ‌زده‌ی استان خوزستان.

474 گزارشی از کمک‌های نقدی و غیرنقدی نوآموزان نهضت سوادآموزی استان اصفهان. در پی بیانات اخیر رهبر انقلاب، مردم و اصناف قُم همه‌ی هزینه‌های سه روز جنگ به مبلغ ده میلیارد ریال را تقبل کردند.

475 سخنان محسن رفیق‌دوست وزیر سپاه، در مصاحبه‌یی درباره‌ی تشکیل قرارگاه مشترک دریایی نوح و تأثیر آن در حفاظت از آب‌های خلیج‌فارس و دریای عمان.

476 آیت‌الله منتظری امروز خطاب به نیروهای رزمنده در جبهه‌ها، مطالبی را بیان کردند.

477 گزارش خبرگزاری کویت از اقدام هماهنگ 6 کشور عضو شورای هم‌کاری خلیج‌فارس به کاهش 4 دلاری بهای نفت. به گزارش خبرگزاری اوپک از لندن، زکی یمانی گفت که کشورش به قیمت تعیین‌شده‌ی اوپک پای‌بند نیست. هفته‌نامه‌ی بررسی‌های اقتصادی خاورمیانه اعلام کرد که کشورهای نفت‌خیز عضو شورای هم‌کاری خلیج‌‌فارس از این کاهش قیمت خشنود می‌شوند. گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از روزنامه‌ی ژاپنی آساهی درباره‌ی اقدام عملی کویت برای فروش نفت ارزان.

478 نمونه‌یی از تلاش نیروهای اپوزوسیون خارج از کشور برای تخریب وجهه‌ی سیاسی جمهوری اسلامی ایران و هم‌راهی رسانه‌ها و کشورهای غربی با آنان.

جلد - عنوان کتاب: 
23- والفجرمقدماتی دستگیری سران حزب توده و تیر‌گی روابط ایران و شوروی
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس
فایل: