مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

24 اردیبهشت 1358

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

24
اردیبهشت
1358

تاریخ قمری

17
جمادی‌الثانی
1399

تاریخ میلادی

14
می
1979
خلاصه روز: 

84 مصاحبه مطبوعاتی محمدرضا علوی فرماندار خرمشهر درباره علل و انگیزه‌های حمله عناصر خلق غرب به کانون فرهنگی – نظامی جوانان مسلمان خرمشهر، تلفات حادثه مزبور و نتایج جلسه شورای تأمین شهر؛ تحصن عده‌ای از مردم مسلمان خرمشهر در فرمانداری در محکومیت حمله به کانون و عالم خواسته‌های خود با صدور یک قطع‌نامه 10 ماده‌ای.

85 مدنی استاندار خوزستان، پس از جلسه فوق العاده شورای تأمین در خرمشهر: از امروز همه کانون‌ها و کمیته‌های خرمشهر منحل می‌شود و در این باره با آیت الله شبیر خاقانی و دولت، مذاکره خواهد شد. فرزند و سخنگوی شیخ شبیر خاقانی پس از مذاکرات مدنی با شیخ شبیر درباره توافقات انجام شده گفت: کلیه امور نظامی زیر نظر دولت خواهد بود و افراد سازمان سیاسی سلاح‌های خود را تحویل خواهند داد. به جز سازمان سیاسی خلق مسلمان عرب، کلیه کانون‌های عربی و غیرعربی خوزستان منحل می شوند.

86 حمله مسلحانه به شهربانی خرمشهر و سرقت 12 سلاح کمری در هنگام مذاکرات استاندار و آیت الله شبیر خاقانی؛ دخالت شبیر خاقانی در این ماجرا برای بازگردانده شدن سلاح‌های غارت شده.

87 اطلاعیه کانون فرهنگی- نظامی انقلابیون مسلمان خرمشهر خطاب به شبیر خاقانی و درخواست مردم موضع در مورد ماهیت کانون و اعضای فعال در آن، کانون مزبور با انتشار دو بیانیه خطاب به مردم خرمشهر و روزنامه کیهان در تشریح حوادث خرمشهر، عوامل دست‌اندرکار، زمینه‌های تحریک، نقش شبیر خاقانی و تحریف اخبار حادثه در روزنامه کیهان.

88 سخنگوی سازمان سیاسی خلق عرب به طور تلویحی حمله به ساختمان کانون فرهنگی- نظامی انقلابیون مسلمان خرمشهر را رد کرد.

89 سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی حمله به کانون فرهنگی- نظامی خرمشهر را محکوم کرد و خواستار رسیدگی فوری به این حادثه و شناسایی عاملین آن شد.

90 آیت الله لاهوتی در سفر به اهواز: سپاه در خوزستان تشکیل خواهد شد.

91 عزالدین حسنی در مصاحبهای مطبوعاتی اهدافش از سفر به تهران، مسئله خودمختاری کردستان و وضعیت آوارگان نقده را تشریح کرد. مصاحبه وی با خبرگزاری فرانسه و اعلام این‌که دولت ایران هنوز هیچ پاسخ جدی و نهایی به خواسته‌های اقلیت کرد نداده است.

عزالدین حسینی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

92 درخواست سازمان پیکار در راه آزدی طبقه کارگر مبنی‌بر اخراج قیاده موقت (گروه بارزانی) از خاک ایران.

93 تأکید روزنامه مردم (ارگان حزب توده ایران) بر ضرورت هر چه سریع‌تر تصفیه و پاکسازی ارتش و تبدیل آن به یک ارتش ملی و دمکراتیک و حمایت از لغو قراردادهای نظامی.

94 آیت الله لاهوتی وظایف و مأموریت‌ها، چگونگی و شرایط عضویت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را اعلام کرد. وی گفت: وظیفه سپاه خنثی کردن هرگونه دسیسه و حرکت ضد انقلابی ولو از داخل ارتش و دولت است.

95 بررسی موضوع پیوستن ایران به جنبش عدم تعهد و شرکت در کنفرانس سران این جنبش در هیئت دولت؛ تأکید سفیر ایران در شوروی بر غیرمتعهد بودن ایران و عدم واگذاری پایگاه نظامی و جاسوسی علیه شوروی.

96 بخشنامه دادستان ارتش جمهوری اسلامی ایران درباره چگوگی تعقیب و بازداشت نظامیان که تنها با حضور نماینده دادستان ارتش و توسط مأموران دژبان مرکز می‌تواند انجام شود.

97 اظهارت حسن نزیه (مدیرعامل شرکت ملی نفت) درباره ضرورت صدور دستور امام‌خمینی برای ترک تعقیب عمومی، دعوت به کار کلیه کارفرمایان، قرار گرفتن کمیته‌ها و پاسداران انقلاب زیر نظر دولت، عدم مداخله کمیته‌ها در امور اجرایی و...

98 گفت و گوی مطبوعاتی ابوالفتح بنی صدر دادستان کل کشور درباره لایحه عفو عمومی، نحوه کار پاسداران و کمیته‌های انقلاب و قوانین جاری در کشور.

99 گزارش سفارت آمریکا در تهران با عنوان "کردها و مسکو" و تجزیه و تحلیل ناآرامی‌های کردستان ایران و منافع و مواضع شوروی، ترکیه و عراق در قبال آن.

100 تحرکات دیپلماتیک عراق برای نزدیکی به کشورهای عرب منطقه: سفر حسن البکر به امارات متحده و سفر نماینده ویژه وی به کویت، عربستان، بحرین و قطر.

جلد - عنوان کتاب: 
2- بحران در خوزستان
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: 

مطالب مرتبط