مرکز اسناد و تحقیقات
دفاع مقدس

رویدادهای 29 آبان؛

 
 
روزشمار اسناد سازمان ملل

23 اسفند 1357

چاپلینک ثابت

تاریخ شمسی

23
اسفند
1357

تاریخ قمری

15
ربیع‌الثانی
1399

تاریخ میلادی

14
مارس
1979
خلاصه روز: 

365 مطبوعات: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ بزودی توسط دکتر یزدی اعلام موجودیت می‌کند. توضیح دکتر افروز دربارة سازماندهی و نحوه ارتباط تشکیلاتی کمیته‌های محلی و ستادهای پانزده‌گانه و ستاد فرماندهی مستقر در سلطنت‌آباد.

366 ابلاغیه ستاد کل ارتش: به منظور رفع نابرابری و اجرای شریعت اسلام، کلیه پرسنل ارتش در هر رده و درجه از یک نوع جیره غذایی استفاده خواهند کرد.

367 اعلام دیدگاه‌ها و برنامه‌ها و اهداف حزب دمکرات کردستان از زبان عبدالرحمن قاسملو (دبیرکل حزب): هدف ما ‌‌ایجاد جامعه سوسیالیستی است. ما خواهان تشکیل دولتی فدراتیو هستیم و همه خلق‌های‌‌ایران باید حق تعیین سرنوشت خود را داشته باشند. خودمختاری کردستان در چارچوب سرزمین‌‌ایران هدف ماست. از جنبش کردستان عراق و ترکیه حمایت می‌کنیم. انقلاب ایران در تیول هیچ گروهی نیست. رهبری آیت‌الله خمینی را قبول داریم.

368 دستگیری 170 تن از افراد پلیس سنندج به دست کمیته انقلاب سنندج به هنگام مراجعه برای دریافت حقوق از بانک ملی، به اتهام مشارکت و کشتار مردم در روز ششم بهمن 1357.

369 تحصن در کرمانشاه در اعتراض به تعطیلی برنامه‌های کردی رادیو کرمانشاه و قصرشیرین و صدور قطعنامه جامعه کردهای کرمانشاه توسط حجت‌الاسلام ربیعی (امام‌جمعه اهل تسنن در کرمانشاه) در شش ماده از جمله تاکید بر همبستگی کردها برای تحقق آرمان دیرینه‌‌این ملت که همانا خودمختاری در چارچوب جمهوری اسلامی‌ ایران است.

370 ابراز حساسیت نیروهای انقلابی درباره قاچاق اسلحه از عراق در خوزستان.

371 گزارش سفیر آمریکا در تهران به وزارت امور‌خارجه آن کشور درباره اوضاع امنیتی و سیاسی‌‌ ایران: موقعیت دولت موقت (ناتوانی حتی در فراهم آوردن مقدمات رفراندوم)؛ کشمکش بر سر قدرت بین رقبای بالقوه که خود را برای درگیری مسلحانه آماده می‌کنند؛ مقدور نبودن اجرای یک برنامه سیاسی در این وضعیت؛ مسلح و آماده‌شدن رقابت دو سازمان مجاهدین خلق و مارکسیستی فدایی خلق بر سر قدرت؛ نقش آتی نیروهای مسلح؛ تجزیه کمیته‌ها؛ ادامه وضعیت "فلج" در مرکز؛ مشکلات اقتصادی اقلیت‌های نژادی و …

372 تماس تلفنی وزارت خارجه آمریکا (دیوید نیوسام) با دیوید راکفلر (دوست صمیمی‌ شاه‌‌ ایران) که به نوعی به شاه تفهیم کند به دلیل احتمال اشغال سفارت آمریکا در تهران، صلاح نیست شاه در‌‌این زمان به آمریکا بیاید و پاسخ منفی راکفلر.

373 مناسبات‌‌ ایران و شوروی: سخنان بازرگان در مصاحبه با رادیو تلویزیون شوروی دربارة حسن تفاهم و علاقمندی بیشتر بین‌‌ایران و شوروی.

374 اعلام خروج ترکیه از سنتو و توقف کامل فعالیت‌‌ این سازمان.

375 ایران و غیرمتعهدها: سخنان وزیر خارجه کوبا دربارة کناره‌گیری‌‌ ایران از سنتو و به وجود آمدن شرایط ورود آن به نهضت غیرمتعهدها.

376 اعلام حمایت عراق از خروج‌‌ ایران از سنتو و پیوستن آن به غیرمتعهدها از زبان سعدون حمادی (وزیرخارجه عراق).

377 گزارش روزنامه کیهان به نقل از سران جنبش سوسیالیست‌های کردستان عراق درباره اعدام سلیمان یوسف (عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست عراق) و دیگر کادرهای کمونیست و فشارهای مختلف بر کمونیست‌های عراق در حالی که هنوز حزب کمونیست رسماً در دولت عراق شرکت دارد. خط مشی عراق در برخورد با مناطق کردنشین و نیز رابطه با غرب.

378 گزارش آسوشیتدپرس از موانع امضای پیمان صلح کمپ دیوید و تحلیل روزنامه الجزایر (چاپ سعودی) از اهداف اسرائیل در انعقاد پیمان صلح با مصر.

جلد - عنوان کتاب: 
1- پیدایش نظام جدید
صاحب اثر: 
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
فایل: